Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir yağlama ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Furkan D tarafından paylaşıldı.

1. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba, bisikletimi alalı 10 gün oldu. zincirlerin bakımı ve yağ markası hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    teşekkürler.

2. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    valla ben 5tlye joker marka temizleme yağlama ve koruma spreyi var onu alığ sıkıyorum memnunum :D

3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Würth drylube

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba. Ben Würth'ün Pas Sökücü Sprey'ini(Roast Off) kullanıyorum. Aslında bu bir zincir yağlama spreyi değil; fakat içeriğinde bulunan koruyucu yağ tabakası aynı işi görüyor. Dahası zincirde oluşan kiri ve paslanmayı derinlere işleyerek anında yere döküyor ve iyice yağlayıp kayganlaştırıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise çok az miktarda sıkıp zinciri döndürmek. Sonra işlemi bir defa daha tekrar edip akması için beklemek(3 dakika). Sonrası malum, hem paslanmaya karşı uzun süre koruma, hem de yağlanmış temiz ve sessiz bir zincir. Tavsiye etmeyenler olabilir, bu benim şahsi tercihimdir...

5. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    zincirler ne sıklıkla yağlanmalı ?

6. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yurt dışı forumlarda genelde bu malzemeler yağlama için önerilmiyor. Ancak bu malzemeler ile temizleyerek ve kurutarak akışkan yağ sürülmesi tavsiye ediliyor.

7. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet ben de tavsiye etmeyenlerin olabileceğini belirtmiştim. Burası yurtiçi olduğu için çok da dışarıya bağlı kalmadan, kendimiz deneme gözlemleme ile değerlendirme yapalım istiyorum. Önermeyenler elbette olacaktır; çünkü zaten zincir yağı değil. Ama ben işin "neden olmasın?" kısmındayım. Bizzat denedim ve hâlâ kullanıyorum, çok memnunum. Belki zincir 3000 kilometre yapacakken ömrü 2000 kilometreye iniyordur, orasını zaman gösterecek. Arkadaşın diğer bir sorusuna gelince. Zincir yağlamanın veya zincir bakımının kullanıma göre değişeceği kesin. Ben günde düzenli asgari 15 kilometre yapıyorum bisikletle. Yani ayda en az 450 km. ediyor. Bu kadar kullanımla bahsettiğim sprey ile 40-45 günde bir uygulama yapıyorum. Diğer malzemelerle ne sıklıkla yapılır bilemiyorum, yanıltmayayım...
    Edit: Bu arada ben de ufak bir araştırma yaptım Tuncay Üner'in uyarısı üzerine ve aşağıdakine benzer yorumlara şahit oldum.

"Well, I went today to my LBS (where I purchased my Giant Cypress 2009 about two weeks ago) for a tune-up. I asked the technician what chain lubricant to use after riding in the rain. He told me that they have very good experience with Wurth Rost Off. Spray, clean, spray, clean excess oil and that's it."

8. Ahmet Cahid GÜRSES

Ahmet Cahid GÜRSES Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende zinciri yağlamak için zefal bike pro lube diye birşey var zinciri temizlemek için ise würth fren balata temizleyici var onu kullanıyorum kullanışı zinciri temizlemek için fren balata temizliyicisini üstüne sıkıyorsun o bir yandan su gibi akıp giderken elinde temiz kuru bir bezle bekliyorsun sonra aynakolu saatin tersi yönüne doğru çeviriyorsun ve bir yandan da temiz bezle zinciri temizliyorsun sonuç pırıl pırıl
    bak eleman aynısını yapıyor http://www.dailymotion.com/video/x7ifhs_bisiklet-magazin-wurth-balata-ve-pa_tech sonra zinciri yağlıyorsun bu kadar ha bu arda ben 200 km bir zincirleri yağlıyorum :in:

Furkan D bunu beğendi.
  9. ismet caner

ismet caner Aktif Üye

Seviye:
    Zincirleri yağlama sıklığı birçok şeye göre değişir. Su ile temas sonucu yağ akar ve yağlanması gerekir. Kullanıma bağlı olarak değişir. Sesinden de anlayabilirsiniz. Yağsız oldugunu hissettiğiniz zamanlarda yağlayın. Yağ olarak zefal marka yağlar güzel oluyor deneyebîlirsınız.iyi forumlar...

10. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    zinciri temizemek için mazot kullanıyorum. diğer temizleyiciler çok çabuk bitiyo...
    yağlamak için decatlon'dan aldığım sprey'i kullanmaktayım, henüz, bitmedi.

temizleyip temizlemeyeceğim kullandığım şarta göre değişmekle birlikte,
    çok titiz bi bisikletçi olmadığımı söyleyebilirim.
    eğer yollarda kullanmışsam, hiiç takılmıyorum zaten...
    araziye girmişsem ve zincirde çok (gerçekten çok :) ) toz kir birikmişse, işte o zaman temizleyip yağlıyorum..

sonuçta bunun bi standardı yok, kullanım koşulları, km, karakter (bisikletinde toz olsa uykusu kaçan arkadaşlar da vardır eminim :) )... hepsi etkili..
    zamanla sana uygun bi temizlik anlayışın oluşur zaten, merak etme :)

mesela bisiklet 1500 km civarındayken, herşeyi bi temizlettim.. göbekler, vites, zincir... elden geçti... bence iyi oldu :) üstüne 250 km kullandım... araziye de girdim, bence şimdilik bi temizlik yapmaya (pedallar dönmiycek kadar kirlenmedi henüz :p) ve yağlamaya (üstünde yeteri kadar yağ olduğunu düşünüyorum... olmasa bulaşmazdı :) ) gerek olduğunu düşünmüyorum...

11. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    zincir bakımıyla ilgili bilinmesi gereken ilk şeyi atlamayalım ama... ön-arka dişli kombinasyonlarında, zincirin çapraz şekilde kullanılmaması gerekiyo...
    böylece zincirin ömrü uzatılmış oluyor...

(forumda konuyla ilgli güzel başlıklar ve mesajlar var. detaylı arama candır :) )

12. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bahsettiğiniz mevzu her ne kadar zincirin doğru kullanımı konusuna girse de es geçilmemesi gereken bir önlem olarak not düşmeniz doğrudur.
    Ayrıca Ahmet Cahid GÜRSES'in belirttiği fren balata spreyini ben de kullanıyorum. Hem rotor ve balataların temizliğinde hem de zincir temizliğinde. Ama bu spreyi zincire sıkmak ne kadar mantıklı tartışılır. Pas sökücü spreyde korozyon önleyici ve yağlayıcı özellik bulunmasına karşın, fren balata spreyi bunun tam tersi mantıkla çalışır. Zincirde fazla kullanmamak gereklidir(bana göre)..

13. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Piyasada satılan temizleyici spreyler kullanıldığı zaman Ruble,zincir,ve aynakol üzerinde bulunan tozları inceltiyor ve bu incelen tozlar ruble yataklarına,aynakol,vites makara,yataklarına kadar gidiyor ve ilerde sorun çıkartıyor.Temizlemek için bisikletin zincir,aynakol ve arka vites makaralarına bakmanız yeterli temizlemek için bunun gün ve km ile alakası yok bir çamurlu araziye girmeniz onlar için yeterli olacaktır.Temizleme şekliniz çok basit gaz yağı alın bir adet boya fırçası küçük,boş yoğurt kabı,koli kartonu,Bisikleti duvara yaslayın kolı kartonunu arka vites aynakol altından geçirin sıçrama olmasın diye lastik ve janta.gaz yağını kaba koyun fırça ile rubleyi yıkayın sonra vites makarasını daha sonra zinciri aşağı konumdaki kısmından yıkayın aynı şekilde aynakoluda yıkayın işlemden sonra kuru bezle silin kuru bezin bir parçasından ince kesin ruble dişli aralarına ip sokar gibi sokun aşağı yukarı ruble ara dişliler silin herhangi bir dükkandan alacağınız shımano zincir yağı ile az yağlayın işlem bitti.Vites makaranız,zinciriniz,ve aynakolunuz pırıl pırıl olup bu işlemi yaptığınızda uzun günler sizi masrafa sokmaz sevgiler saygılar.

Hamid Asım ve Furkan D bunu beğendi.
  14. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    wd 40 sıkıyorum on numara bakımı oluyor pislikleride atıyor falan..
    boya kısmına gelirse silin yanlız benim başıma gelmedi ama boyaya zarar verdiği söyleniyor

15. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    dün bunu yazmıştım ama, bisikletim şu anki durumuyla, benim için bile içler acısı bi halde :)

16. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler beyler. bu arada dün ilk zincirim attı ;)

17. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
  18. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben önce balata temizleyici ile zinciri bir güzel temizliyorum ama balata temizleyicinin lastiğe zarar vermesini engellemek için arkasına karton koyuyorum. Sonra işim bittikten sonra 1 saat falan bekliyorum zaten o sıvı uçucu bir şey zincir kuruduktan sonra yağı atıyorum ama biraz daha bekletiyorum yağ sakız gibi oluyor zincire iyice yapışıyor böylece kolayca akma yapmaz. Sonuçta bu yağlar kaç yüz devirde çalışan motosiklet zincirleri içinde üretiliyor kolay kolay aksın sıçrasın diye değil .

19. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Ben bu yağı bir kez kullandım memnun kalmadım. Sprey olduğu için fazla dikkatli püskürtmek gerekiyor ve fazla sıkarsan bisiklete binerken sıçrama yapıyor. Teflon içerikli bir yağ kullanıyorum, http://www.finishlineusa.com/products/teflon-plus-lube.htm
    bu yağdan memnunum şimdilik. Temizlik olayını geçenlerde izopropil alkol ile yaptım, konuya çekiş sistemi başlığından ulaşabilirsiniz. Yağlama sıklığına gelince, dağ bisikleti kullandığımdan ve mevsimin de etkisiyle toprak yolda daha sıklıkla kullandığım için 2-3 haftada bir temizleyip tekrar yağlıyorum...