Zincir yağı bisiklet reyonunda mı fiyatı artıyor?

gamzece

Forum Demirbaşı
Tepki
238
İsim
Gamze
Bisiklet
Giant
Ben de Drylube aldım. Diğerlerini bilmediğim için bir karşılaştırma yapamayacağım.

Scudo

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Atilla Gobel Bahsettiğim yağı kullanmadan önce zincirde hep bir metal sürtünme sesi vardı. Bisiklet katlanır olduğundan tekli aynakol 7 li ruble ve dolayısıyla zincir çoğu zaman çapraz çalıştığından sürtünme sesi daha fazla hissediliyordu. Sürtünmenin sonucu da aşınmadır. Bu yağı kullanınca sürtünme bitti. Zincir sanki yumuşadı. Doğal olarak aşınma da azalmış oldu diye düşünüyorum. Yağ çok iyi tutunduğundan yani akmadığından daha derinlemesine yağlama oluyor. Tozu her yağ toplar. Ne kadar sık yağlarsanız yağlayın 3 günde kararır rengi. Motorinle de çok kolay temizlendi. Bir de çok sık temizlediğimden aşırı tozlanmasına müsaade etmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Evet yoğun dişli yağları zincir için motor ve dikiş makinesi yağından daha uyğun. Mesela meşhur Chain-L yağının terkibi çok yoğun mineral dişli yağları ile aynıdır. Ama bu tür yağların (tüm wet lube denılen yağların) kötü tarafı yapışkan gibi toz-toprağı çekip zincire yapıştırmasıdır. Bunun karşısını almak için zinciri yağladıktan sonra üstünü silip mumkun kadar kuru olmasına çalışmak gerektir. Bırde her sürüşten sonra kağıt peçete ile hafıfce silinerse zincir temiz kalır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben sürekli wd-40 kullanıyorum hem zinciri temizlemek için hemde yağlamak için sadece hiç zararını görmedim .

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Ben şahsen özellikle bisiklet için üretilmiş pahalı yağlar yerine, kendi dizel aracım için aldığım 20-50w motor yağını kullanıyorum. İnce makine yağı kadar düşük viskozitede olmadığı için etrafa sıçramıyor, gres gibi viskoz da değil, dolayısıyla zincir baklalarının içine kolaylıkla giriyor. Sürtünmeden kaynaklı güç kaybı, vites geçişlerindeki ses en aza indi. Ayrıca vites halatlarını da aynı yağ ile yağlıyorum, vites geçişleri çok daha az kuvvetle ve yumuşak oluyor...

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@chnkrmz bir yıl önce 1 litre dişli yaği almıştım zincir icin. Benim için fazla. İstersenız, bir kısmını (ücretsiz) sizinle paylaşabilirim.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Bauhaus larda crc marka sprey 250 ml. 10 kusur tl.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Bisiklet
Kron
Benim aycicegi veya zeytin yagi kullananan olduguna inaniyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Emre Yazıcı yuh diyorum arkadaş, bursa aydın bisiklette 45 liradan geçirdiler aynı yağı. sitelerinde stokta görünen malzeme yoktu gitmişken boş dönmeyeyim diye dandik bi arka bagaj aldım o da içime sinmedi 150 lira bıraktık çıktık bi yağ bir de arka bagaja.

kanbozli

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Emre Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@belgen

Netten takip etmekte fayda var Allah c.c. çakal esnafın eline düşürmesin bizi.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Mahallede akü bayisi var ufak tamitar da yapıyor sanırım. Arada selam verip yağdanlığı alıyorum artık içinde hangi yağ varsa :harika:. Acil durumlarda 1 liralık makina yağı ile idare ediyorum. Ama ağır bakım yapacaksam motor yağı kullanıyorum.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
kalın yağ zincire çok yapışıp dişli ve zincirin birbirinden ayrılmasını zorlaştırıyor bisiklet ağırlaşıyor bana göre. ses gelmiyor ama sürtünme artıyor gibi bir şey. makina yağı ince ve az miktarda kullanıyorum zinciri çevirip az sürüp sonra bütün dişlilere gezdiriyorum zincir aşırı kullanımda ayda bir kere benzinle temizliyorum zincir ve dişlileri vites makaralarını da benzin bütün yağı alıyor tazyikli suyu da basınca damla yağ kalmıyor sonra araba fırçasıyla;) köpükleyip duruluyorum sonra azcık yağlıyorum dediğim şekilde zincir ve dişlilerin temiz kalması sürtünmeyi azaltır buda sürüşü kolaylaştırır ve parçaların alınmasını en aza indirir.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Barış TURAN
İlk rakami soguga dayanikliligi, son rakami ise sicaga dayanikliligi gosterir. Mesela yagin ilk rakami ne kadar dusukse kisin o kadar akiskanligini korur demek, balcik olmaz. Son rakami da ne kadar yuksekse yazin o kadar akiskanligini korur demek, su gibi olmaz.

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
merhabalar bende standart ince makine yağı kullanıyorum. su ana kadar ruble aynakol, maşa amortisörüne kullandım. sormak istediğim şu
Mekanik disk fren ve viteslerede kullanılır mı ? kulanılırsa uygulaması nasıl oluyor acaba ?