Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir ve Yağlama Hakkında...

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sinan Ceylan tarafından paylaşıldı.

1. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Sormak istediğim biraz dolaylı bir konu belki ama, zinciri tam olarak ne kadar yağlamamız gerekiyor? Forumda gördüğüm fotoğraflarda arka ruble herkesin tertemiz, parlıyor adeda. Benim rubleye bakıyorum, simsiyah olmuş.

Mesela bu fotoğrafı yabancı forumda buldum. Bisikletin kadrosunda çamur toprak izleri var, hani yeni temizledi desem onlar ne alaka olacak ama, rubleye bakıyorsunuz pırıl pırıl.

Anlatmak istediğim bunun gibi. Ben kendim de yağlamıyorum, bisikletçiye yağlatıyorum ama sonuç simsiyah ruble. Hadi ruble önemli değil, bütün pantolonlarımın paçası da kirleniyor. :D Kadro kirleniyor vb...

Sormak istediğim, bunun için özel bir yağ mı var? Yoksa çok ama çok az mı yağ kullanmak gerekiyor? Nedir?

Yorumları bekliyorum.

Barış TURAN bunu beğendi.
  2. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  3. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletimi aldığım ilk haftalar zincir,ruble çamurdan zift şeklini almıştı.Nedeni bilinçsiz yağ sürümü serviste.Arkadaşlarımın bisikletine bakıyordum tertemiz,yahu ben fazla km yaptığım için mi böyle pis diyordum neyse.En sonunda arkadaşımın yardımıyla birde Sedat abinin attığı linkteki temizleme işlemine baktım.Sana olayı özet geçeyim.İlkönce zincire,rubleye wd-40'ı sık(7 10 lira).10 dakika bekle akan çamuru seyret.Ondan sonra tazyikli suyu zincire,rubleye ve arka aktarıcıdaki dişlilere sık(bu arada suyu sıkmadan önce arka aktarıcıdaki dişliler üzerinde pislikleri temizle).Kuru bezi al(eğer zincir temizleme aletin yoksa)zinciri tut ve bir kaç tur çevir.Fırça filan varsa bakla arasındaki pislikleri temizle. Sonra fırçayı rublenin her dişlişini temizleyecek şekilde pedalı çevir.Ondan sonra yağ sürme işlemi var.Yağı zincirin bakla aralarına bir iki tur kadar damlat azar azar.Sonra vitesleri tüm dişlilere geçir.Yağı direk rubleye basma yoksa yine zift olur.Ben en son 300 km önce bu yazdığım işlemleri yaptım toz,toprak,çamurda bisiklet sürdüm zincir halen ter temiz.

CandanC, Sinan Ceylan ve Barış TURAN bunu beğendi.
  4. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    herkes bu hatayı bi kere yapıyo demek ki :)

ben de bi çok olsun az olmasın, aman iyi olsun diye bolca (öyle böyle bol diil :S) bi yağlamıştım...
    tüm zinciri ve rublenin her nokrasını : )))))))))
    toza ilk vurduğumda resmen balçık oldu dişlilerimin arası :S
    onun üstüne ilk yağ sökücü kullanarak temizlediğimde, üstünde kalan yağ hala yeterliydi.
    sonunda dün, mazot kullanatak iyice bi temizleyebildim de normale döndü -sayılır :S

can akıncılar ve Sinan Ceylan bunu beğendi.
  5. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Temizleme aşamasında sorun yok arkadaşlar. Biliyorum, bende de var WD-40. Daha geçen gün temizledim.

Sorum yeterince çık olmamış galiba. Nasıl temiz kalacağını soruyordum aslında.. Bu kadar insan haftada bir temizlik yapıyor olamazlar herhalde diye düşündüm.
    Hani üstüne toz yapışmasını engelleyen ama aynı zamanda aksamın üstünden akıp gitmeyen özel bir yağ mı var

6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dediğim gibi suyu vurduktan sonra kuru bezle zinciri rubleyi temizle,fırça ile bakla aralarındaki kalan pislikleri al yağıda sürdünmü ayna gibi.Arkadaşımda bu yağdan vardı http://www.motorturkiye.com/goster/2/14018/zincir-yagicastrol-chain-lube-racingzincirin üzerinde bi kat oluşturuyor şuana kadar tozda toplamadı .Yağladıktan 480 km sonra zincirden ses gelmeye başladı :=)

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  7. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet, Can. İşte böyle bi şey arıyordum.
    Hoş, ben şimdi yeni ruble, zincir, aynakol vs. aldım/alıyorum. Artık onları bunun gibi bi şey ile yağlamam lazım. :)

8. turan kelleci

turan kelleci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    o ruble nikelaj kaplama olanlardan yani normal siyah gibi görünenleri ne kadar temiz tutsanda nikel olmadıgı için parlamaz benimde bisikletim astro 210v aynakol zincir ruble hep temiz ama parlamıyor çünkü malzemesi parlak degil :)

Sinan Ceylan bunu beğendi.