Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir ve ruble ömrü dolmuş mudur?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında engin güner tarafından paylaşıldı.

1. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    geçenlerde bisikletçiye gittiğimde zincir ve rublenin ömrünü doldurduğunu ve zincir ve rubleyi değiştirmem gerektiği söylendi.Resimlere bakarak sizlerde yorum yapabilirmisiniz.Bu yaz çıkmayı düşündüğüm turda böyle masraflar çıkması beni bir hayli yoruyor kararsız kaldım

2. Buğra SELÇUK

Buğra SELÇUK Aktif Üye

Seviye:
    zinciri bilmiyorum da ruble bitmiş gibi..

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fotograftan bakarak karar vermek cok zor. Eger vites gecislerinde sorun yasiyorsaniz, bazi dislilerdeyken pedala yuklendiginizde zincir atlama yapiyorsa zincir veya ruble veya her ikisi de omrunu doldurmus olabilir. Zincir icin olcumler var omrunu doldurup doldurmadigini anlamaya yonelik. Ama rubleyi gormeden bisey denemez. Ruble veya aynakol dislilerinde asinma yuvarlaklasma varsa omrunu doldurmus olabilir.
    Ayrica tura cikacaksaniz ve problem varsa uzun kilometreler devireceginiz icin degistirmeniz en sagliklisi.
    Bu da zincire dair size yardimci olabilecek bir alinti:

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu

"Zincir baklalarının arasındaki mesafe ile kaset ve ayna dişlilerinin yapıları birbirlerine uyum içindedir. Yani yeni bir zincir yeni bir kasetteki dişlilerin üzerine tam olarak oturur. Zamanla kullanılan zincir üzerine etki eden güçler nedeniyle uzama yapar. Uzayan zincir ayna dişlileri ile ruble dişlilerinin dişleri üzerine doğal olarak tam oturamaz, bu şekilde dişleri aşındırmaya başlar. Sonuçta zamanında zincir değiştirilmesi ile önlenebilecek bir durum olan ayna ve ruble dişlilerinin de aşınması durumu ortaya çıkar, gereksiz masrafa neden olur. Köpekbalığı dişi şekli almaya başlayan dişler üzerinden bir süre sonra kayma da ortaya çıkabilir. zamanında değiştirilen bir zincir ile yıllarca aynı kaset ve ayna dişlileri rahatlıkla kullanılabilir.

Zincirin ne sıklıkta değişeceğine dair kesin bir bilgi ancak profesyonel seviyedeki aletlerle mümkündür. Üretici firmalar kullanım şartlarına göre 750-2000km arasında zincir değişimi tavsiyesinde bulunurlar. Burada iki amatör yöntem tanıtacak, akabinde bahsettiğimiz kesin yöntemi göstereceğiz.

a) Bu yöntemlerden birincisi büyük ayna dişlisi üzerindeki zincirin bir baklasını çekme yöntemi. Bakla çekildiği zaman ortaya çıkan boşluğa 4mm kalınlığında bir allen anahtardan kalın bir anahtar girememeli, aksi takdirde zincir uzamış demek.

b) İkinci yöntem cetvel ile ölçüm. Bir pimin merkezine 0’ı denk getirince zincir gerginken, yani pedala baskı yapılırken 254mm’lik ölçü bir diğer pimin merkezine denk geliyorsa zincir yeni durumda demektir. Bu mesafe 256mm’ye çıktığı takdirde, yani 254 yerine 256mm’nin karşısında bir pim merkezi varsa vakit geçirilmeden zincirin değişmesi gerekmektedir.

c) Üçüncü yöntem ise bugün profesyonel takımlarda da kullanılan bir yöntem. Wippermann, Rohloff gibi zincirve çekiş sistemi üzerine yoğunlaşmış üreticilerin zincir ölçme aletleri var. Bu aletler hataya meydan bırakmayacak şekilde milimetrenin kesirlerine kadar zincirin doğru uzunlukta olup olmadığını ölçüyorlar. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Rohloff Caliber 2 modelinde aletin S harfinin (A harfi alüminyum dişliler, S harfi çelik dişliler için) altındaki ucunun zincir gerginken tamamen baklanın içine girmesi zincirin bakla başına 0,1mm (diğer taraf 0,075mm) uzadığını gösterir."

gok ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Rubleniz hayli aşınmış (en küçük çarklar daha iyi durumda gördüğüm kadarıyla, dikkatli bakarsanız onların diş kalınlığının ortalardaki çarklardaki aşınmış bazı dişlerin neredeyse iki katı olduğunu görürsünüz). Şu aşamada değişmesi zaruri midir bilmiyorum ama ben olsam değiştirirdim.

Zincirin ömrünü doldurup doldurmadığını resme bakarak söylememiz pek mümkün değil, bunu anlamak için aşağıdaki türde bir alet ile ölçüm gerekli:
    http://www.evanscycles.com/products/park/cc2-chain-wear-checker-ec005494
    Eğer rublenizi de zincirinizi de daha önce hiç değiştirmediyseniz, rublenizin durumuna bakarak zinciri değiştirme zamanını fazlasıyla geçirdiğinizi söyleyebilirim.

Zinciriniz ve rubleniz oldukça kirli, düzenli olarak temizleyip yağlarsanız daha uzun ömürlü olurlar.

gok ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  5. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Değiştirin kafanızda soru kalmasın. 8 li sistem kullanıyorum. normalde 2000 km de zincir değiştirmek lazım. Onun yerine hem rubleyi(HG 31 kullanıyorum) hem de zinciri (KMC Z82) 6.000 km de bir değiştiriyorum. Bana ikisinin maliyeti (Kendim değiştirdiğimden) 50 TL civarı oluyor. Yaptığım yola bakınca maliyet bile değil. Murat arkadaşın dediği gibi ara sıra temizlik ve yağlamasını da yaparsanız iyi olur.

Muzaffer Dügel ve gok bunu beğendi.
  6. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sanırım zincir aşınmasında kaç kilometre yol yaptığından daha çok kullanım şeklin belirleyici oluyor. Yüksek tork ile pedal çeviriyorsan, vites geçiş aşamalarını takip etmiyorsan, kalkarken yüksek vites oranı ile kalkıp zinciri zorluyorsan, daha çok arazi şartlarında kullanıyorsan, agresif bir sürüş stilin varsa, zincirin bakım ve yağlanmasını yapmıyorsan daha hızlı yıpranıyor demektir. Yoksa 2 yıldır kullandığım ve yaklaşık 6-7 bin kilometre yol yaptığım zinciri yukarda zikredilen ölçüm yöntemi ile ölçtüğümde esnemiş olduğunu görmedim. Zaten bollaşmış zincir kullanımda kendini bir şekilde belli eder.

suat akman, gok, Oktay Erkan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar yorumlar için teşekkürler zincirim hali hazırda biraz kısaydı sanırım değiştirmek icap edecek bir sorum daha vardı üzerinde şuan sram pg830 veya pg850 32 ruble var buna eş hangi rubleyi takarsam iyi olur zincir ise kmc x9 7h bu koşulda hangi parçalar daha dayanıklı ve makul fiyatta olur zincir kmc alacağım ama rublede seçenek çok kafam karışıyor aralarında ne fark var çözemedim

8. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Shımano'nun 8'li kaset rublesi birde Kmc Z8 zincirimi 6000 km'de değiştirmiştim 50 liraya.Bu kadar km'den sonra ikisinin değişmesi zorunlu yoksa atlama yapıyor.Yeni taktırdıklarımı (zaten aynıydı ruble haricinde)7800 km kullandım herhangi bir problem olmadı lakin yolda bırakır diye değiştirdim bunlarıda 55 liraya değiştirdim.Şimdi 1000 km^Ye yakındır kullanıyorum.Resimden zincirin uzayıp rublenin yıprandığını anlamak zor.

9. Abdülsamed AKBULUT

Abdülsamed AKBULUT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Düzgün bir kullanımda herşey ömürlük gidebilir, benim leopardda 7 li ruble var zinciriyle beraber 12 seneyi aşkın kullanıyorum daha banamısın demediler, dediğim gibi kullanımla alakalı, siz biraz yıpratmışsınız.

10. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Zincirimin uzadığını biliyordum.Slx zincirimi sipariş ettim yolda fakat aklıma takıldı ruble ömrünü doldurmuş mudur ? Zinciri almışken rubleyi de almalı mıydım ? [​IMG]

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Rublenin dişlerinin kırılıp yamulmadığı sürece uzun süre daha kullanırsın.

12. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yani şu an sağlamlar mı ?

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Resimlerden gördüğüm ve anladığım kadarıyla bir sorun yok.

emre özbay bunu beğendi.
  14. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    hımmm değişik bir yaklaşım!!
    :)

15. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yeni zinciri takıp kullanın. Sorunsuzsa, sıkıntı yok.
    Eğer zincir belli viteslerde rublenin üstünden atıyorsa, vs. o zaman değişmesi gerekir.

Uzayan zincir rubleyi de kendine göre aşındırıyor. Yeni zincir de bu aşınmış rubleye uyum sağlamıyor (daha kısa olduğu için oturmuyor dişlere)

16. Cenk Akbulut

Cenk Akbulut Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İki buçuk senedir acımasızca kullandığım Trek'imin vites sisteminde son zamanlarda meydana gelen tuhaflıklardan dolayı bi bisikletçiye gösterdim ve zincirimin acayip bollaştığını ve değişmesi gerektiğini söylediler. Aynı zamanda zincirle beraber arka rubleyi de değiştirmem gerektiğini de ilave ettiler.

Bisikletin orijinalinde Shimano Alivio aynakol, Shimano Deore ön aktarıcı, SRAM X7 arka aktarıcı, Shimano HG-53 zincir ve SRAM kaset var. (modelini bilmiyorum)

Bisikletçi bana SRAM zincir ve SRAM kaset önerdi, ben de bütçeme göre şu ikisini buldum:

Ruble: Sram Pg-950 Mtb Rublesi 9V

Zincir: Sram Zincir Pc-991 9 vites

Bu iki parça bisikletime uyum sorunu çıkarmaz değil mi? Bir de başka bir bisikletçide bunları taktırmak bana ne kadara mal olur tahminen?

Teşekkür ederim.