Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir ve Ön Süspansiyon Yağlama

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında rohe tarafından paylaşıldı.

1. rohe

rohe :))

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba zincir ve ön süspansiyonları hangi marka yağ ile yağlamalıyım ve yeni bisikleti yağlamama gerek var mı?

Teşekkürler

2. Oğuzcan Gedik

Oğuzcan Gedik Aktif Üye

Seviye:
    bence öyle belli bir marka arama yağ toz toprak toplaması yeterli

yeni eski farketmez ne kadar yol yaptığın önemli yani ne kadar çalışırsa o kadar kurur yağ hatta zincir takılmaya başlar kuruyunca süspansyonda tam anlamıyla çalışmaz

Cüneyt HOCAOĞLU ve rohe bunu beğendi.
  3. ahmet kurt

ahmet kurt Yeni Üye

Seviye:
    bendede aynı sorun vardı ön süspansiyon evde silah yagı vardı biraz gezdirdim süspansiyona bastıtıp çektim sonra açıldı şimdi süper kaldırımları inerkenden çıkerkende daha iyi performans göstürüyor

4. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kardeş zincir için teflonlu ürünleri tercih et. Bisiklet için olanlar var ve bunlar zincire yapışıyor. Sıçrama yapmadığı gibi sık sık da yağlama ihtiyacı hissettirmiyor. Çünkü teflonlu olduğu için adeta yapışıyor.

Süspansiyon için ise ince yağ olmaz. Silahların incedir bence toz tutmaktan bir işe yaramaz. Biraz kalın olmalı ama içinde pislik varsa en kralı bile fayda vermeyecek. Önce toparlayabilecek kadar söküp mazot ile temizliğini yap. Sonra aksamın hareket eden parçalarına bas yağı.

Bu konuda markaların vidyoları var. Nasıl yapılacağını gösteriyorlar. Elbet demontaj işlemi farklı olacak ama benzer tüyolara alabilrsin.

5. Cem AKINCIOGLU

Cem AKINCIOGLU Kıdemli Üye

Seviye:
    evet ya sahile cıktıgımızda yağ olan nere varsa toprak tutuyor 2 saat sil sil bitmiyor varmı toprak tutmayan bi yağ

6. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:

Bisikletin eskisi yenisi fark etmez nasıl kullandıgınla alakalıdır. Yağlar genellikle sudan cok fazlaca etkilenirler. Bir kac kez su temasında bulundugunda zincirin örnegin yagmur yada dere içinden gecme vs.. bu tür durumlarda yağ deforme olarak işlevini kaybeder. Siz zincir üzerinde yag görseniz bile bu yag direncsizdir islevsizdir.

Bisikleti yıkadıktan sonra yada su temaslarından sonra tabi bu sizede baglı zincirinizi benzin, mazot yada yag temizleyicilerle silerek yaglamanızı öneririm. Zincir ruble aynakol dişllilerini bu sekilde yıpranmadan daha uzun süre kullanırsınız .

Toz tutmayan ve sudan daha az etkilenen yaglarda vardır cokta asırı pahalı degiller sonucta tozlanma ve sudan daha az etkilendikleri için sizde daha az tüketeceksiniz.

Toz kaplamıs bir yag dislilere daha cok zarar verir.

Süspansiyon için ise yeni olan bisikletin içindeki yagları duruordur yayları yağlıdır. Siz üstten o acık kısmı ince zincir yagı ile bezle yedirerek silin sonra amortisorun içe girip cıkan kısmın altında lastik vardır o lastigi actırıp içe dogru az yag sıkın ve assagı yukarı yedirin. Bakım için bu sekilde yaglama yapılıyor.

Onun dısındada içini acarsanız toplaması biraz karmasık olabilir. İçinde yay ve bazılarında kilit sistemi var bunlarda kuru gres yagı gibi olan yaglarla yaglanıyor. Suanda sizin ihtiyacınız yoktur buna.

FATİH ÇOLAK bunu beğendi.
  7. Armagan Hop

Armagan Hop Aktif Üye

Seviye:
    zefal prolube zincir yağı kullanıyorum havalı maşayıda yağladım onunla gayet iyi

8. ayhan goksu

ayhan goksu Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar her yağın ayrı ayrı bir viskozitesi vardır, bundan kasıt ise yağın akışkanlığıdır, bunu yağı iki parmağınız arasına aldığınızda hissedersiniz (bal ve su arasındaki fark gibi) kalın olan yağlar zincire daha çok toz toprak toplar ama yağlama sistemi çok iyidir, çok ince yağ ise yetersiz yağlama yapabileceği gibi fazla toz toprak biriktirmez. ben her zaman marketlerde satılan eskiden beri her evde bulunan dikiş makinesi yağı kullanıyorum ince bir fırçayla zincire abartmamak şartıyla uyguluyorum. son birşey ""SAKIN ama SAKIN"" zincire gres yağı sürmeyin,gres yağını hem çıkarması zordur hem de tertemiz olan bir yolda bile bütün tozu toprağı bulup zincire yapıştırır ve daha sonra çamurlaşır.

bir de şu var insanlar gelip "yaaa abi bu zincir çok ses çıkartıyo anlamıyorum" diyor, dönüüp zincire baktığınızda ise 1 damla dahi yağ olmayan paslı bir zincir farkediyorsunuz, yağlama hareketli makine elemanları üzerinde her zzaman verim arttırır ve aşınmayı önleme,parça ömrünü uzatma (hatta bazen sistem ömrünü) gibi olumlu etkileri vardır unutmayın.

9. ozgurcu

ozgurcu Üye

Seviye:
    xt serisi vites kullandım. bisikletçi bu seride yağ gerekmez demişti :eek:

10. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisikletçi bu der ! :) Öyle derki bir an evvel paralanıp ona geri gidesin...

MTE bunu beğendi.