Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir ve dişlilerdeki yağı ve kiri temizlemek ve rubleyi sıkmak?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Serhatb55 tarafından paylaşıldı.

1. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar..

Bisikletimin zincir-ayna kol-dişli üçlüsü fena halde -galiba- yanlış yağ seçmi ve yağlamadan dolayı çok kötü kirlendi.. yağ simsiyah ve toz toprak tutmuş durumda çok berbat görünüyor yani anlayacağınız.. ve ruble ve zincirin derinlerine girdiği için diş fırçasıyla bile çıkmıyor..

sürüşte diğerlerinden iyi en ufak bir ses vs. yok ama çok kötü görünüyor ve bütün kadroyu ve her bisiklete binmemde her yeri simsiyah yağ yapıyor..

şimdi zincir aynakol ve rubleyi bu bütün yağdan nasıl arındırabilirim.. ilk aldığım gibi pirinç rengini görmek istiyorum..

zinciri rubleyi ve aynakolu çıkarıp bi kovanın içine benzin ve yağ zökücü koyup onları orda bekletsem nasıl olur? her yeri tertemiz olurmu?

tabi birde bu ruble nasıl sökülüyor :D

Yardımlarınızı bekliyorum iyi forumlar...

AdemCanDikmen bunu beğendi.
  2. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynen katılıyorum. Ruble ve zinciri söküp birkaç saat yağ çözücü içinde bekletip demir tel fırça hariç herhangi bir fırçayla iyice temizlerseniz sorun ortadan kalkar.
    Ayrıca en son olarak araba yağcıları olur sanayilerde onlardan kaliteli bir ince yağ isteyin. Litresi 5-15 Tl arası olur kaliteye göre. Onla aşırıya kaçmayacak şekilde yağlarsanız ve bisiklete binme durumunuza göre 2 haftada bir veya ayda bir olacak şekilde zinciri tamamen temizleyip bir daha yağlarsanız öyle bir sorun bir daha başınıza gelmez..

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hiç bir şey sökmene gerek yok bir araba yıkamacısına git oradaki tazyikli su tabancasının sıcak suyu ıle temızledıgın zaman ılk gunku parlaklıgına kavusuyor sonra phılıps ın kırmızı sprey yagı var hem temızleyıcı ozellıgı var hemde cok ınce yaglıyor yaz gunu ıcın ıdeal

AdemCanDikmen, turk.u.az ve BFOkuru bunu beğendi.
  4. Tufan Yuzseven

Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar ne yaptınız siz yahu :) hiçbirşeyi yerinden sökmenize gerek yok ruble ve aynakol için sorun olmayabilir sökülüp takılması ama zincirin her temizlik için sökülmesi hiç ama hiç sağlıklı değil, sizi yolda bırakması için bir sebep vermiş olursunuz, her söküp takışta o baklanın yerinden çıkma olasılığını arttırmış olursunuz...

oto yıkamacıları ise bisikletin göbekleri için çok ama çok zararlı, çamur parkurlarda bisikletlerimizin heryerini kalın çamur tabakasıyla kapladığımızda bile oto yıkama ile temizleme önerilmiyor, özellikle göbeklere basınçlı su tutulması, içerideki olması gereken yağların temizlenmesi ve yağsız kalması anlamına geliyor...

zincirinizde, aynakolunuzda yada rublenizde mekanik bir sorun olmadan yada bakım gerekmeden yerlerinden sökmeyiniz... heleki 'simsiyah yağ, toz, toprak oldu' diye... bu kirli yağ temizleme işi için üretilmiş, çok ta pahalı olmayan ''wd 40'' gibi spreyler var. zincirin ve ruble-aynakol yapraklarının üzerine sıkıyorsunuz ve birkaç dakika içinde eski kirli yağdan eser kalmıyor, akıp gidiyor herhangibir fırçalamaya ihtiyaç duymadan... sökme takma işlemlerinin zahmetini bir kenara bırakın zamandan ve sağlamlıktan kazanmış oluyorsunuz.

yağlama işine gelince, oto tamircisinden alacağınız kaliteli yağ ortalama 100 km kullanımdan sonra zincir ve dişlilerin tekrar simsiyah olmasını sağlayacaktır. bisiklet zincir ve dişlileri için üretilmiş yine çok yüksek fiyatları olmayan, kullanımı pratik ve kirlenmeyi çoooooooook daha geciktiren yağlar var bisikletçilerde... (sokak arası bisikletçilerde bulamazsınız, delta,kaçkar,trek,bike and outdoor gibi mağazalardan kolayca satınalabilirsiniz).

kolay gelsin, iyi forumlar.

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Benzin kullanmanızı önermem. Çok uçucu olduğu için sizi çok uğraştırır. WD-40 gibi bir sprey kullanmayacaksanız, mazotla temizlemeniz daha kolay olur. Benzin cidden çok çabuk uçuyor.

Tufan Yuzseven bunu beğendi.
  6. ersin balkaner

ersin balkaner Aktif Üye

Seviye:
    ben forkliftlerde kullanılan temizleme spreyini sıkıyorum tertemiz oluyor ne bez nede fırçaya gerek olmuyor çabuk uçucu bir malzeme kuruduktan sonrada zincir için özel spreyyag var onu sıkıyorum bir sorun olmuyor

7. Tacir Tahsilat

Tacir Tahsilat Aktif Üye

Seviye:
    WD_40 ın yarı fiyatına TECTANE marka kontact spreyler var ben sürekli kullanıyorum pırıl pırıl.
    MoS2 lileri var penetrating oil diye geçiyor onlarda silikon var satıcı tavsiye etse bile almayın bence.

ozan çanakçı ve Tufan Yuzseven bunu beğendi.
  8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    wd 40 kullandıktan sonra illaki bir şeyle zinciri tekrar temizlemeniz gerek.wd 40 ın üstüne yağlama yapmayın.sabunlu bir su ile zincir idişliyi vs.yıkayıp temiz yüzeye yağlama yapın.

9. Tufan Yuzseven

Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

Seviye:
    ekleme için teşekkürler . :)

10. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    Gazyağı en ideal malzeme ama zor bulunuyor,oto sanayilerinde falan satarlar. Fırça önemli uzun sert kıllı bişey lazım ruble için. Zincir aksamı için 80-90 vites kurtusunu öneriyorlar ben bu aralar gress ile yağlıyorum. Bp kauçuklu gres var 1 lt kutuda satılıyor, o çok iyi.

dr_mrh bunu beğendi.
  11. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    gresle zincirmi yağlanır :D ilk kilometrede simsiyah olur zincir, paçalara bulaşır ve ayrıca zincirin her bölgesine tam yayılmadığı için kullanışlıda olmaz.

ben yağ sökücü ile zincir, arka dişli ve aynakol yaprağını temizliyorum, eğer tozlu veya kirli bi sürüş yaptıysam aynakoluda çıkartıp göbeğin etrafını iyice temizliyorum. her parçayı gerektiği gibi tekrar monte edip, kaliteli bisikletçilerde satılan sprey zincir yağı kullanıyorum. sprey zincir yağı hem zincirin tamamına yayılıyor hemde tazzikle uygulandığı için zincirin içinede işliyor...

12. Batuhan Kalkan

Batuhan Kalkan Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar
    Bugün kirlenen zincirimi temizlemek amacıyla rubleye,aynakola ve zincire wd-40 sıkıp bir süre beklettim. Haliyle yağları aktı epey. Kabacana yağını almak için sabunlu bez kullanarak zinciri biraz temizlemeye çalıştım. Sonra sabunlu su ve ardından duru su dökerek akan yağları çıkarmaya çalıştım. Hata mı ettim bilmiyorum artık ama aynakol ruble zincir üçlüsünden dehşet bir sürtünme sesi gelmeye başladı yağın sökülmesiyle:( Bir süre bu şekilde bekledikten sonra wd40ın etkisinin geçtiğini düşünerek elimle aynakolu çevirmemle oluşan o lanet sesten kurtulmak için zinciri yağladım. O lanet ses büyük ölçüde kesildi ama daha fazla yağlayıp yağlamamam gerektiğini nasıl anlayabilirim?

Teşekkürler

13. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Vites-Dişli sistemini temizlemek için 3-4 ayda bir biraz paraya kıyıp Würth Fren Balata spreyi ve WD-40 almanızı öneririm. İkisi toplamda 20 TL civarı tutuyor ancak 3-4 ay kullanılabiliyor. Öncelikle arka tekeri söküp rubleye yan yatık şekilde würth sıkıyoruz. Würth fren balata spreyi yağ ve toz arındırıcıdır. Simsiyah sıvının aktığını ve dişlilerin ilk günkü gibi parladığını görebilirsiniz. Aynı işlemi arka aktarıcıya ve zincire de uyguladıktan sonra aşırıya kaçmadan wd-40 sıkarak hem üzerinde kalan kiri tozu arındırıp, hemde yağlayıcı tabaka elde edersiniz. Eğer daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, abartmamak şartıyla ince makina yağı (hatta varsa singer dikiş makinası yağı) sürebilirsiniz zincirinizin dişlilere temas eden iç kısmına...

tugrulboraerkil ve ozan çanakçı bunu beğendi.
  14. birolcakir

birolcakir Hastasıyım

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    wd 40 bir numara yağlı pas sökücü :)

15. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar söz meclisten dışarı diyerek bir yabancı forumda okuduğum anektodu aktaracağım...

"WD 40'ın WD'si, Water Displacement'ın (suyun yerine geçici) baş harfidir, 40 ise onu yağ zannedenlerin IQ'sudur."

(IQ, kaba anlatımla zeka seviyesi, normal insanlarda 100 civarı olmalı :) )

Geyiği takiben geleyim nacizane tavsiyelerime...

Kanımca WD 40, bir çok mekanik sıkışma-pas ve rutubet sorununu çözebilir ancak, bisiklet zincirinde söz konusu olan yükleri kaldıracak bir yağlama özelliğinden yoksundur...

Ben bisikletteki tüm temizlik için arap sabunu ve balata spreyi kullanıyorum ve würth yerine (yanlış anlaşılmasın marka 10 numara, ama pahalı...) aynı işi yapan ama fiyatı 6 lira olan bir yerli malı ürünü kullanıyorum, würth ile hiç fark hissetmiyorum... Tabi bu ürünle temizlediğinizde zincirde hiç yağ kalmıyor buna dikkat edin... Daha sonra baklaların arasına iyice işlemesi için bisiklete çıkmadan tercihen bir gün önce, mevsime uygun yağ kullanıyorum... Yağ, zinciri akıcı hale getirecek kadar bol olmalı ama zinciri elle tuttuğunuzda da elinizi ıslak gösterecek kadar da fazla olmamalı...

16. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    temizliği yaptıktan sonra yağlama için ne kullanıyorsunuz?

17. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    -hort :)

o yerli malı ürün nedir acaba?

18. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    zinciri temizlemek için gaz yağı ve diş fırçası işinizi çok iyi görür. gözlükte takarsanız, gözünüze gazyağı kaçmaması için iyi olur

19. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    serhatb55 kardesim..ben cam sıl kutusunun içine sentetik tiner koydum ve o sentetık tınerı zincire ve rubleye sıkıyorum ardından ruble-zincir bana ipana reklamlarındakı kadın ve erkekler gibi bembeyaz dişlerini gösteriyo:) ve gerçekten işe yarıyo denenmiştir.:)

birde tiner oldugu için azıcık kafa yapıyo haliyle:):):):)elinize yağ bulaştıgında tinerli bezle tertemiz yapabılıyosunuz:)

SerkanH ve Uğur S. bunu beğendi.
  20. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sentetik tiner yağlı bir katmana sahiptir ve tamamen temizlemez. Sadece temiz gibi gösterir. Zincir ve diğer aksamlara bu tinerdeki kalıntı yağ bulaşır. Siz temizlendi diyerek artık yağlama zamanı geldi diye yağlamaya başlıyorsunuz. Ancak üzerine çoktan ince katmanlı bir yağ kalıntısı yaptığı için hem çok çabuk kirleniyor hem sizin en son kullandığınız yağ her yere sıçrıyor.Sebebi de tinerden kalan yağ katmanına son sürdüğünüz yağın tutunamaması. Katman yalnız kaldığında ise pislikleri toplamaya başlıyor. Zincirdeki sürtünme katsayısı artıyor ve deforme olmaya başlıyor. Ben zefal marka yağ kullanıyorum. Temizlik için yerli yabancı herhangi bir fren - balata spreyi kullanılabilir. Kimyasalları aşağı yukarı aynı.