Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir Üzerindeki Kesikler

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında can akıncılar tarafından paylaşıldı.

1. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,bugün bisiklete bakım yaparken vitesi ön aynakolda zincir orta dişlideyken arka vites 3,4,5,6 ya aldığımda her şey normaldi.Ama ön vites en üst dişlideyken arka vitesi 7.dişliye attığımda tık tık sesler geliyordu.Vites kolundaki ayar vidasından hallettim lakin 3.vitese düşürdüğümde bu sefer o tık tık etmeye başladı.Epey uğraştım çok az sese indirgedim lakin finfirikli olduğum için işin detayına indim.Zincir üzerinde kesikler var(vitesi daha hızlı dişlilere geçirsin diye) ve zincir 7.dişlideyken 8.dişlinin(vitesin) bir kaç dişlisine takılıyormuş.Şimdi durumu net anlatamıyacam ama hani ruble dişlilerinin her birinin yada bir kaçının ağzı farklı şekilde ya işte zincir birine yada bir kaçına değiyor 8.vitese geçecek gibi oluyor ama o kadarda geçmiyor çok az takılıp geri düşüyor.Öyle pek sürtmüyor ama pedalı hızlandırdığımda ses biraz artıyor.Parçalara zararı varmıdır?

2. Alican Elkatmış

Alican Elkatmış Aktif Üye

Seviye:
    Parçaya zararı ses yapıyorsa illaki vardır.Sorun tel veya kabloda olabilir öncelikle bunları kontrol ettıkten sonra iyi bir fites ayarıyla düzelecektir. Rublenın Uzerindeki Egik diş yapısıda Zincir gecislerini daha iyi saglaması için var butun rublede varsa eger sadece 1 dıslıde egılme goze carpıyorsa ruble cöp...