Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir uzamış neleri değiştirmeliyim bir bakarmısınız

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında FIRAT tarafından paylaşıldı.

1. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

merhabalar. foruma yeni kayıt oldum. Uzun zamandır ara sıra kullandığım bisikletimi artık hergün kullanmaya karar verdim ve artık günlük işlerimde bu bisikleti kullanıyorum. Bugün biraz sürdüm ve ön dişlinin zorlandığında kaçırdığını farkettim. forumu biraz inceledim ve zinciri ölçmem gerektiğini öğrendim. zincirin 12 baklası 40,75 cm çıktı.
    bisiklet şu bisikletin aynısı..

bisikletteki diğer sorunlar:

1.vites kolu kırık
    2.ön dişlide bir diş yamuk
    3.Okuduğum kadarıyla bu kadar uzamış bir zincirde ruble de değiştirilmeliymiş..

Şimdi size sorum şu. ruble veya ön dişliyi değiştirmelimiyim? ya da yeni bir vites kolu+zincir alsam ön dişlideki yamukluğu da çekiçle filan düzelttirsem mi yoksa komple tüm sistemi 9 lu sistemle mi değiştirsem. komple bir 9lu sistem bana kaça mal olur. Ayrıca bu bisiklete 9 lu sistem değer mi? (2-3 YIL DAHA YENİ BİR BİSİKLET ALMA ŞANSIM YOK) Önerilerinizi bekliyorum neleri değiştireyim sizce. Şimdiden çok teşekkür ederim.

2. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Açıkça söyleyeyim arkadaşım, bu bisiklete 9 sistem değmez. vites kolunun kırıklığını çözemedim çok karanlık. ancak birşey söyleyeyim rubleyi değil zinciri değiştirmek gerekir. çünkü kötü zincir rubleyi mahveder. Bence zinciri ve aynakolu değiştirmelisin çünkü o yamuk dişliler de zinciri bozacak, tahribata uğratacaktır.Zaten zincirin bakla arasının uzaması doğaldır. 3000 km de bir falan değiştirmelisin.

3. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Zincir yağsız kaldığında da kaçırma yapabilir. Bütün dişlilerde mi kaçırma yapıyor yoksa sadece arka en ufak dişlideyken mi yapıyor?
    Vites kolu için forumda ikinci el 7 li vites kolunu çok ucuza bulabilirsin.
    Aynakoldaki yamuk dişliyi düzeltebilirsen düzelt düzeltemezsen o şekilde duracağına kesmek daha mantıklı bu durumda zincire zarar verebilir.
    Zinciri değiştirdiğinde rubleyi de değiştirmen gerekir, yeni zincir eski rublede verimli olmaz.
    Yeni bisiklet alamam dediğin için bunları söylüyorum, çift amortisörlü bisikletler pek kullanışlı değil ve fazla ağır.

4. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

zinciri değiştireceğim zaten kesin. aynakoldaki yamukluğu düzeltsem sorun yaratır mı sonuçta tek bir diş yamuk.
    ön dişli 1 veya 2 deyken arkadaki ne olursa olsun biraz zorlandı mı başlıyo kaçırmaya ama düzenli olarak değil bazen ne kadar zorlasam da hiç kaçırmıyor. 3 deyken ise hiç rastlamadım kaçırdığına.
    Evet bisiklet ağır ama maalesef değiştirme şansım yok 2-3 yıl daha.
    vites kolu olarak şunu düşünüyorum 18 tl ye : SL-RS35 7 vites takım zincir ve ruble için ne önerirsiniz?

5. Dizdar MERT

Seviye:
    aynakoldaki dişliyi bir şekilde çıkartsanız bile oradaki boşluk yüzünden yine iyi çalışmaz bence. ayrıca ön dişli 1-2 arasındayken son dişliyi kullanıyorsanız çapraz kullanımdan dolayı kaçabilir. bir sebebi daha var eğer aynakol hafif 8 çiziyorsa yada arka jantın akordu iyi değilse doğal olarak ruble de 8 çizmeye başlar ve atmalar olabilir.

6. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

çapraz kullanım yapmıyorum ancak 1 haftadır vites kolu kırık olduğu için mecburen kullanıyorum. ama bu sorunlar daha önceden de vardı.

aynakolun 8 çizmesi nasıl oluyor bilmiyorum.
    arka jantın ayarı 1.5 ay önce yapıldı ama şuanda biraz kötü. onunda etkisi vardır dediğiniz gibi ancak zincir değiştirmek şart değil mi? akorları da yeni parçaları taktırırken yaptırtıcam zaten bisikletçiye.
    bir de kaçırmayı arka değil ön taraf yapıyor sanırım. yarın tekrar bir dikkat ederim

7. Dizdar MERT

Seviye:
    genelde arka taraf yapar. hatta önün yaptığını hiç görmedim kaçırırsa direk zincir atıyor zaten. zincir kesinlikle değişmeli. eğer normal kullanımda arka aktarıcıdan ses geliyorsa arka aktarıcı ayarı bozuk da olabilir sadece. bir çok nedeni olabilir.

8. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

o zaman yarın dikkatlice tekrar bakıp buraya yazarım. zincir olarak ne almalıyım

9. Wintherr Bulut

Wintherr Bulut Üye

Seviye:
    merhaba fırat bence aynakol, ruble, zincir ve mümkünse arka aktarıcını komple yenile çünkü bisikletin temeli bunlar, nerden alacağını bilmiyorsan, adanada çarşı otobüsüne bin adliyenin orada in hemen karşıda bisikletçiler var oradan komple bir fiyat danış durumdan bahset çok bir maliyet çıkacağını sanmıyorum elinden geliyorsa 8li sistem yap rahat et...
    kolay gelsin...

10. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

11. FIRAT

FIRAT Yeni Üye

bu konuda yardımcı olabilecek var mı

12. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Seninki vidalı sistem.Bisikletçide 5 6 liraya bulabilirsin.Shımano vites kolları 15 lira.Aynakoluda 20 30 lira arasında bir fiyata değiştirebilirsin tabi marka istersen(shımano),yoksa 10 15 lira.

FIRAT bunu beğendi.