Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir uzaması ve çekiş sistemine zararları üzerine

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında efeballi tarafından paylaşıldı.

1. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,
    1 senedir Shimano Acera gruplu(3x8) şehir bisikleti kullanıyorum.
    Geçenlerde rahmetli Sheldon Brown'un zincir uzaması üzerine yazdığı makaleyi okudum. Zincirin uzamasını kontrol etmek için cetvel metodundan bahsetmiş. Normalde 20 baklanın uzunluğu(karıştırıyor olabilirim) 10 inch yani 25,4 cm olması gerekiyorken 25,6'nın üzeri zincir ve çekiş sistemi için tehlikedir diye yazmış.
    Hemen cetvelimi kapıp ölçeyim dedim ve o da nesi? 25,7 cm çıktı.
    Şimdilerde de zincir atlaması ve bazı(az kullandığım) viteslerde çıtırtılar duymaya başladım.

Şimdi sorum şu:
    Zincirin mefta olduğu kesin, sizce bu ruble ve ayna dişlilere zarar vermiş midir? Zincirle beraber bunları da değiştirmeli miyim?
    Rublenin sadece çok aşınmış yapraklarını değiştirsem kurtarabilir miyim?

Cevap veren herkese teşekkürler.

2. özgür altun

özgür altun Kıdemli Üye

Seviye:
    bu durum benim başıma gelmişti,zincirde ki uzama dişlileri bozuyor,eğer dişliler köpek balığı dişi gibi olmuşsa yeni alacağın zincir birşey ifade etmez.bu arada kaç km oldu?

efeballi bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Normalde zincir çok uzamadan değiştirilir ki dişlilere zarar gelmesin.
    Senin sorun olup olmadığını anlama şansın ise;
    yeni zincir alıp takacaksın. Eğer dişlilere zarar verdiyse, atlama yapacaktır zaten.

efeballi bunu beğendi.
  4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sheldon Brown'un makalesinden ziyade sadece ben bu forumda o ölçme yöntemini 10 defa yazdım, sanıyorum başka arkadaşlarda defalarca yazdı.Bu yöntem en basit yöntemdir 10 inch uzunlukta 2 milim uzama zincir değiştirme zamanıdır.Bu ölçümü yaparken ön tekeri düz bir duvara dayayarak pedala baskı uygulayıp zinciri olabildiğince gergin tutmakta fayda var ne kadar gergin olursa ölçüm o kadar doğru oluyor.Sizin zincirin 3 milim uzadığını varsayarak cevap vermek istiyorum.

Eğer ki sisteminiz ucuz bir model ise masraf da yapmak istemiyorsanız mevcut uzamadan oluşan ufak tıkırtılar ve atlamalar hassas bir vites ayarı ile düzelir.Bu şekilde kullanmaya devam edersiniz.Uzunca bir süre kullandıktan sonra vites ayarı kurtarmayacak vites sıkıntıları yaşadığınızda her ikisini de değiştirirsiniz.10 yıldır zinciri ve rublesi değişmeyen bisikletler biliyorum hiçbir sıkıntı yaşamadan devam ediyorlar.

Rubleniz kıymetli bir model ise rubleyi kurtarmak adına zinciri biran önce yenilemekte fayda var.Zinciri yenilediğiniz de sıkıntılar düzelmez ise mecburen rubleyi de yenilemek gerekecek yada eski sistemi tekrar takıp son haddine kadar kullanacaksınız.

Son çare de hiç birine bulaşmadan hem rubleyi hem zinciri sıfırlamaktır ki hem kesin çözüm hemde masraflı olandır.

Son olarak yine eklemek istiyorum mevcut sisteminizdeki ufak tıkırtılar ve vites atlamaları eğer ki rublenin dişlerinde büyük bir kırık veya eğiklik yok ise vites ayarı ile düzelir.Bu tercih sisteminizin durumuna sizin ekonomik durumunuza ve bisikleti ne şartlarda ne kadar kullandığınıza bağlı.Kapımın önünde duran markete gitmek için kullanılan 10 yıllık çift amortisörlü bisikletin ne zinciri nede rublesi bu 10 yılda hiç değişmedi gayet sıkıntısız vitesleri değişiyor.

Not:tavsiyeleri sadece sizin 3X8 sisteminize göre değil genel tüm okuyan arkadaşlara faydası olsun diye yazdım.Sizin durumunuza özel tavsiye ise zaten her ikisini de değiştirmeniz sıfır olarak 40-50 lira istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.Ama ben olsaydım sonuna kadar kullanır ondan sonra her ikisini değiştirirdim.Bu arada 8 li sistem zincirleri o kadar kolay uzamıyor ölçümü yukarıda yazdığım gibi gergin bir şekilde tekrar deneyin milim hesabı yapıldığından ufak bir cetvel kayması yada gevşek bırakılan zincir bile çok şey değiştiriyor.

Fırat Y., semih kavas ve efeballi bunu beğendi.
  5. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Zincir gergin şekilde ölçmüştüm, zincir daha gergin olsa daha da uzun çıkmaz mıydı zaten?
    7500 km'de bisiklet hiçbir parçası değişmedi. Yağmurda çamurda çok bindim, zincire de çok iyi bakmadım diyebilirim.
    Özellikle çok kullandığım viteslerde köpekbalığı şekli oluşmuş gibi geldi. Psikolojik belki de :)
    Neyse yarın bisikletçiye götürüp vites ayarı vb. ile deneyeyim.

Herkese teşekkürler!