Zincir uzaması ve çekiş sistemine zararları üzerine

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Merhaba,
1 senedir Shimano Acera gruplu(3x8) şehir bisikleti kullanıyorum.
Geçenlerde rahmetli Sheldon Brown'un zincir uzaması üzerine yazdığı makaleyi okudum. Zincirin uzamasını kontrol etmek için cetvel metodundan bahsetmiş. Normalde 20 baklanın uzunluğu(karıştırıyor olabilirim) 10 inch yani 25,4 cm olması gerekiyorken 25,6'nın üzeri zincir ve çekiş sistemi için tehlikedir diye yazmış.
Hemen cetvelimi kapıp ölçeyim dedim ve o da nesi? 25,7 cm çıktı.
Şimdilerde de zincir atlaması ve bazı(az kullandığım) viteslerde çıtırtılar duymaya başladım.

Şimdi sorum şu:
Zincirin mefta olduğu kesin, sizce bu ruble ve ayna dişlilere zarar vermiş midir? Zincirle beraber bunları da değiştirmeli miyim?
Rublenin sadece çok aşınmış yapraklarını değiştirsem kurtarabilir miyim?

Cevap veren herkese teşekkürler.

Scudo

özgür altun

Aktif Üye
Tepki
43
bu durum benim başıma gelmişti,zincirde ki uzama dişlileri bozuyor,eğer dişliler köpek balığı dişi gibi olmuşsa yeni alacağın zincir birşey ifade etmez.bu arada kaç km oldu?

• Beğen
Tepkiler: efeballi

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Normalde zincir çok uzamadan değiştirilir ki dişlilere zarar gelmesin.
Senin sorun olup olmadığını anlama şansın ise;
yeni zincir alıp takacaksın. Eğer dişlilere zarar verdiyse, atlama yapacaktır zaten.

• Beğen
Tepkiler: efeballi

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Sheldon Brown'un makalesinden ziyade sadece ben bu forumda o ölçme yöntemini 10 defa yazdım, sanıyorum başka arkadaşlarda defalarca yazdı.Bu yöntem en basit yöntemdir 10 inch uzunlukta 2 milim uzama zincir değiştirme zamanıdır.Bu ölçümü yaparken ön tekeri düz bir duvara dayayarak pedala baskı uygulayıp zinciri olabildiğince gergin tutmakta fayda var ne kadar gergin olursa ölçüm o kadar doğru oluyor.Sizin zincirin 3 milim uzadığını varsayarak cevap vermek istiyorum. Eğer ki sisteminiz ucuz bir model ise masraf da yapmak istemiyorsanız mevcut uzamadan oluşan ufak tıkırtılar ve atlamalar hassas bir vites ayarı ile düzelir.Bu şekilde kullanmaya devam edersiniz.Uzunca bir süre kullandıktan sonra vites ayarı kurtarmayacak vites sıkıntıları yaşadığınızda her ikisini de değiştirirsiniz.10 yıldır zinciri ve rublesi değişmeyen bisikletler biliyorum hiçbir sıkıntı yaşamadan devam ediyorlar.

Rubleniz kıymetli bir model ise rubleyi kurtarmak adına zinciri biran önce yenilemekte fayda var.Zinciri yenilediğiniz de sıkıntılar düzelmez ise mecburen rubleyi de yenilemek gerekecek yada eski sistemi tekrar takıp son haddine kadar kullanacaksınız. Son çare de hiç birine bulaşmadan hem rubleyi hem zinciri sıfırlamaktır ki hem kesin çözüm hemde masraflı olandır. Son olarak yine eklemek istiyorum mevcut sisteminizdeki ufak tıkırtılar ve vites atlamaları eğer ki rublenin dişlerinde büyük bir kırık veya eğiklik yok ise vites ayarı ile düzelir.Bu tercih sisteminizin durumuna sizin ekonomik durumunuza ve bisikleti ne şartlarda ne kadar kullandığınıza bağlı.Kapımın önünde duran markete gitmek için kullanılan 10 yıllık çift amortisörlü bisikletin ne zinciri nede rublesi bu 10 yılda hiç değişmedi gayet sıkıntısız vitesleri değişiyor.

Not: Tavsiyeleri sadece sizin 3X8 sisteminize göre değil genel tüm okuyan arkadaşlara faydası olsun diye yazdım.Sizin durumunuza özel tavsiye ise zaten her ikisini de değiştirmeniz sıfır olarak 40-50 lira istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.Ama ben olsaydım sonuna kadar kullanır ondan sonra her ikisini değiştirirdim.Bu arada 8 li sistem zincirleri o kadar kolay uzamıyor ölçümü yukarıda yazdığım gibi gergin bir şekilde tekrar deneyin milim hesabı yapıldığından ufak bir cetvel kayması yada gevşek bırakılan zincir bile çok şey değiştiriyor.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Zincir gergin şekilde ölçmüştüm, zincir daha gergin olsa daha da uzun çıkmaz mıydı zaten?
7500 km'de bisiklet hiçbir parçası değişmedi. Yağmurda çamurda çok bindim, zincire de çok iyi bakmadım diyebilirim.
Özellikle çok kullandığım viteslerde köpekbalığı şekli oluşmuş gibi geldi. Psikolojik belki de :)
Neyse yarın bisikletçiye götürüp vites ayarı vb. ile deneyeyim.

Herkese teşekkürler!

mywashere

Daimi Üye
Tepki
479
Bisiklet
Mosso
Arka aktarıcıdan şakır şakır sesler gelmesinin nedeni zincir uzaması olabilir mi ?

Vites ayarları düzgün.

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
9'lu ve üstüyse mümkün

Levent11

Aktif Üye
Tepki
980
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar mayıs 2018 de bisikletimi aldım. Üzerinde 3x7 tourney set var. 5000 km yi geçti yaptığım. Bugün zincir en büyük aynakoldayken zinri ile çark arasına 5mm alyan girdi. Zincir uzamış yani.
Sorularım:
1-Aynakol değiştirmem gerekir mi? Aynakol ortalama kaç km de değişir? Aynakol alındığında dişli olmayan soldaki ayakta beraberinde gelir mi? Bisiklet corelli trivor 7 aynakol kaç mm dir? (Sitesinde yazmıyor)
2-Rubleyi değiştirmem gerekiyor mu tam olarak kestiremiyorum, tam olarak nasıl anlarız?
3-Elimde bir zincir var fakat şu an takılı olan zincirden 3 bakla eksik. Bu 3 baklayı uzayan zincirden çıkarıp yeni zincire eklesem çok sorun olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
aynakol zincir uzamasında değişmez uzun süreler hizmet verir zincir değiştidikten sonra pedal zaman zaman boşa dönerse (ruble saglam dişlileri atlıyorsa zincir) değişmesi gerekir eksik baklaları takıp deneyebilirsiniz uzamış ise baklalara denk gelince atlama ile karşılaşmanız muhtemel ben eksik olanları yine yeni bir zincirden tamamlamanızı tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: Levent11 ve Atasoy

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@Levent11

Alyanı dişliler atasındaki boşluğa değil dişlinin ucuna sokacaksınız.
En doğrusu zincir uzunluğunu gerginlik altında ölçmek %0,75 ten fazla uzama varsa depiştirmeniz önerilir. Aynakol yıpranmışsa uçları sivrileşmiştir, zincir atlaması vs. yaşarsınız ve ruble de büyük ihtimal bitmiş olur.

1- Aynakol uzunluğunu orta göbek merkezinden pedal dişlisi merkezine kadar ölçerek bulabilirsiniz.

Aynakol ömrü vermek doğru değil, kullanımınıza, bakımınıza bağlı.

Evet beraber gelir, tek taraf satarlarsa ayriyetten belirtirler.

2- Ruble dişlerinin ucu sivrileşir.

3- Eklemeseniz de aşırı çapraz kullanım yapmazsanız bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selam , sanırım soruyu bu başlıkta sormak mantıklı olacak. Zincirimin uzadığını düşünüyorum , zira 25.4cm bakla/pim merkezi ölçümünde 26cm civarı çıkıyor. Ona da güvenemedim diğer yöntem , aynakol en büyük dişlideyken tam orta kısmından ön tekere doğru çektiğimde aşağıdaki gibi duruyor :
IMG-9802.jpg

Ruble 'de en küçük dişlide (8.vites) :

IMG-9803.jpg

Değiştirmek gerekli olabilir sanırım (zira bakımlarını hiç eksiltmem) , 1 yılı geçti alalı , 1200-1300km olmuştur , çok da zorlamadım ancak Decathlondan aldığım gibi üzerindeki zincir duruyor. Orada bu zincir değiştirilmiştir , kullanılmıştır vs bilemiyorum tabii.

Alırsam da 3x8 li Microshift için SRAM 8'li PC830 zincir uygun olur sanırım , zira üzerinde powerlink de mevcut :

(link)

Öneri ve yorumlar için teşekkürler.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yok mu tecrübeli arkadaşlardan cevap verebilecek yukarıdaki soruma ? Teşekkürler.

Youtube'da inceleyen arkadaşlardan bir tanesine göre benim zincir değişme zamanı gelmiş gibi:

Son düzenleme:

mali.ozdemir

Daimi Üye
Tepki
302
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_tr Bisikletçilerde zincir cetveli var. o şekilde ölçtürmek en sağlıklısı. bir de kendiniz ölçerken mesafeyi merkezden merkeze olarak almalısınız. aynakolda ise 4numara allen girebiliyorsa yine uzamış demektir

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_tr Bisikletçilerde zincir cetveli var. o şekilde ölçtürmek en sağlıklısı. bir de kendiniz ölçerken mesafeyi merkezden merkeze olarak almalısınız. aynakolda ise 4numara allen girebiliyorsa yine uzamış demektir
4 numaralı alyan tam girmese de kısa bir süre sonra girecek kıvama gelir gibi olduğundan Sram PC830 8'li zinciri sipariş ettim.

apsara2000

Üye
Tepki
186
İsim
ilker
Başlangıç
1975—76
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
en kesin yontem , zincir bakla olcum aleti almak , basit ve ucuz bir alet
normalde genel kani 3000 km de zincir degisir, her 3 zincir degisimde ruble , her 3 ruble degisimde aynakol degisir , tabii ki sizin kullaniminiza bagli

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
988
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
normalde genel kani 3000 km de zincir degisir, her 3 zincir degisimde ruble , her 3 ruble degisimde aynakol degisir , tabii ki sizin kullaniminiza bagli
Zincir değişimi için 3000 k biraz erken değil mi

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir bakla ölçüm aletlerine baktım 2 gündür internette hiç de ucuz değiller hocam malesef. Aldığım zincirle aynı fiyata satılıyor. Zincir almak daha mantıklı. Aliexpress 'de 5-10TL ye satılan mallar bizde 80-90TL

• Beğen
Tepkiler: suat akman ve ratm

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir bakla ölçüm aletlerine baktım 2 gündür internette hiç de ucuz değiller hocam malesef. Aldığım zincirle aynı fiyata satılıyor. Zincir almak daha mantıklı. Aliexpress 'de 5-10TL ye satılan mallar bizde 80-90TL

Herkes için söylüyorum, çevrenizde decathlon varsa zincir ölçme aletini ödünç alıp ölçebilir herkes...

• Beğen
Tepkiler: mhtozel

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TatanQa_tr eğer zincir uzamışsa ruble ve aynakol dişlilerini aşındırıyor. Ve bir süre sonra yeni zincir taksanız bile ruble ve aynakol yaprak dişlileri bozulduğu için yeni zincir dişlilerini üzerinden kayıyor. Yani ruble ve aynakol yaprakları da değişmek durumunda kalınıyor.
Masraf tek zincirken ruble ve aynakol yapraklarıyla 3 e 4 e katlanıyor. Onun için aman ha uzamışsa hemen zinciri işini bilen bir bisikletçiye değiştirin...