Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir uyumu (yol bisikletinde)

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında caner ünsal tarafından paylaşıldı.

1. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    105 5600 zİncir yerine 105 5700 , ultegra 6600 yada 6700 takılabilir mi?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sıkıntı yok kullanabilirsin.Hepsi 10 lu sistem.....

3. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Bende bu gün hep gittiğim ustaya uğradım o da aynısını söyledi.
    Bisikletin üstündeki zincirin uzunluğuna bakıverdi değiştirme alt sınırında yani değiştirilebilir ya da 2-3 yüz km daha kullanmak sakıncalı değil.
    Şimdi bisikletin üzerinde "continantel ultra race" zincirle aynı kullanım ömründe lastikler var. desensiz lastik olduğundan eskimesine karar veremedim ustaya da sormayı unuttum sizce lastiklerinde ömrü dolmuşmudur.
    zincirin aşınması dikkate alınırsa 1500-2000 km yapmışımdır diye düşündüm. cevap için şimdiden teşekkür ederim.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    1500-2000 km de eğer zinciri aşırı derecede zorlamamış veya çok ağır birisi değilseniz uzamış olma ihtimali çok az.Ustanız ne ile ölçtü zinciri de 200-300 km daha gider dedi cidden merak ettim.Eğer ölçmediyse bisikletinizi bir duvara yada kaldırıma ön tekeri durduracak şekilde dayayın.Pedala ileri gidecek şekilde baskı uygulayın(duvar durdursun zincir olabildiğince gerilsin) bu durumdayken zincirinizin müsait kısmından bir baklasının göbek milinden ölçüme başlayın.10 inch(yani 25.4 cm) ye gelen yer yine bir baklanın milinin ortasına denk düşmesi gerekiyor.Eğer denk gelen göbek mili 25.4 yerine 25.6 ve yukarısı ise zincirin değişim vakti gelmiştir .Kısacası 10 inch te 2 milim uzadıysa değişim zamanıdır değilse binmeye devam.Ben sizin ustanızın böyle bir ölçüm yaptıgını zannetmiyorum muhtemelen size zincir satmak üzere :)

Lastik işi ise yine kullanıma frenlemeye sizin ağırlıgınıza göre değişir ama yine aynı durum söz konusu. 1500-2000 km de lastik çok şey yitirmez eğer öğle olsaydı benim senede 4 çift lastik değiştirmem gerekirdi ki buna ekonomik olarak katlanamam :) benim fikrimi soracak olursanız zinciri ölçün lastiği ise güvenle kullanmaya devam edin derim.

5. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Usta İzmir bölgesinin en iyilerinden. Orjinal "Zincir ölçme aletini kullandı" Aletin 0.75 ölçülü kenarın boynuzları zincir baklaları arasına giriyor. Yani değiştirme zamanı. 1 ölçü yazan kenarı ise girmiyor.
    Ben kondüsyonuma göre olabilecek en zor yokuşlu parkurları seçiyorum. ayrıca zeminler genelde orta üzeri derecede aşındırıcı oluyor. Sanıyorum bunlar gerek zincir gerekse lastik ömrünü oldukça kısaltıyor. Lastiklerimin modeli de dayanıklılık değilde yere tutunma öncelikli özellikte sanıyorum. yeni model alırsam "continantel gatorskin" alacağım. hem dayanıklı hem patlamaya çok daha dirençli bir model. İlgine çok teşekkür ederim Ferhat kardeşim

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Orjinal zincir ölçme cihazı kullanması güzel (böyle usta fazla yok piyasada kıymetini bilin :) ) ama 200-300 daha gidebilirsin diye bir cümle çok mantıksız geldi.Neye göre kime göre 200-300 km bu çok değişkendir.Bana soracak olursanız 0.75 ise alınan değer en az 500-1000 km daha gidebilirsiniz belki de daha fazla.Bu arada zincirin en büyük düşmanı zorlu parkur ve ağırlığınızdan ziyade çapraz kullanım ve kirli kullanımdır.Yukarıda yazmayı unutmuşum bunu da eklemek isterim.

Lastik konusunda ise eğer amacınız tutunma ise o zaman sonuna kadar haklısınız değiştirmenizde sakınca yok 1500-2000 km den sonra yol bisikletlerinin lastikleri tutunma olarak zayıflamaya başlıyor .Bunu da uzatmanın tek yolu belirli periyodlar ile ön arka lastikleri değiştirmektir.Arka lastikler ağırlığı taşıdığı için daha çabuk deforme oluyorlar o yüzden 2-3 ayda bir yada 1000 km de bir değişiklik yapılırsa toplam kullanım süresi biraz daha uzayabiliyor.

caner ünsal bunu beğendi.