Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir toza bulandı nasıl temizlerim?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında morrisonhotel tarafından paylaşıldı.

1. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    Arkadaşlar zincirim toz toprakla sıvandı zaten ilk aldığımda değişik bir yağ vardı üstünde balcık gibi şimdi daha kötü biraz makina yağı döktüm ama pek faydası olmadı gibi sorum zinciri sökmeden ne ile temizleyebilirim?motosikletciler gazyağı falan diyorlardı sizler nasıl temizliyorsunuz acaba ve ardından ne ile yağlıyorsunuz çok merak ediyorum.Birde zincirler niye siyah oluyor sürdükleri siyah gresmi acaba?

2. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    Sert bir fırça veya eski bir diş fırçası ile benzin işini görür;) Ben hep öyle yapıyorum yani benzinle yıkıyorum zincirimi tertemiz oluyor sonrada güzel bi yağla yağlıyorum

3. kurtulus16

kurtulus16 Üye

Seviye:
    bence yenı zıncır almak daha mantıklı :)

Onur Kahraman bunu beğendi.
  4. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    WD 40 + fırça + bez :in:

Onur Kahraman bunu beğendi.
  5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yeni zincir mi? adı üstünde kirlenmiş zincir sadece yeniye ne gerek var. forumda arama yapmadan konu açmışınız. bu konuyla ilgili cok güzel başlıklar var arama kısmına zincir temizleme yazarsanız cıkacaktır sonuçlar.

morrisonhotel bunu beğendi.
  6. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Ben würh sprey balata ve parça temizleyicisini öneririm. Elinizi zincire dahi bulaştırmadan zinciri çok güzel temizliyor. Burada ki test makalemi inceleyebilirsiniz. Videoda bazı mantık hatalarını ve cümle çarpıklarını çok net görebilirsiniz :) Eh acemiliktir olsun o kadar :) Zincirin ve arka rublenin nasıl pisliklerden arındığını izleseniz kafidir ;)

7. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    teşekkürler arkadaşlar zinciri değiştirmem akıl karı değil 10 gün oldu alalı bisikleti :D wd 40 ı bir yerde zincire zararlı diye duymuştum ama yanlışta olabilir.Benim merak ettiğim zinciri ne ile yağlıyorsunuz acaba singer yağıylamı?yoksa bana daha kalın kalıcı yağlar önerebilirmisiniz?

8. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    hocam videoyu izledim acıkcası harika cok güzel bir ürün.ama benim frenler disk olduğu için dikkatli olmam gerekli sanırım:rolleyes: yağ bulaşırsa kötü olur gibi

9. bisikletcanavari

Seviye:
    Bu ürünü uygularken balatalarınıza nasıl yağ sıçrayacağını anlamadım doğrusu. Ürünün kendisi zaten parçaları yağdan arındırmak için kullanılıyor. Adı üzerinde ''Fren balata ve parça temizleyicisi'' o yüzden ürünün balatalara sıçramasından korkmayın ;)

wd40 için ise şunları söyleyeyim. Küçük bir yanlış anlama düzeltildi fakat bu sefer okunanlar akıllarda öyle bir kaldı ki tamamen yanlış anlaşıldı :) WD40 zincir için zararlı değildir. Görevini başarıyla yerine getirerek, zinciri pisliklerden arındırır. Ancak, WD40 yağlayıcı değildir. O yüzden (eskiden) gtenel inanışın aksine wd40 sonrası zincir temizlendikten sonra, uygun bir yağlayıcı ile zincirinizi yağlamanız gerek. Aksi taktirde zinciriniz kısa sürede aşırı derecede aşınacak ve ömrü kısalacak.

Yağ konusuna gelince.... Ben yaz için motorex'in zincir yağını almıştım. Güzel bir ürün, fakat kutu bitince bir daha aynı parayı verim almayacağım açıkçası...Benim için singer makina yağı yeterli bir çözüm. Fakat kış için durum farklı. Mutlaka suya dayanıklı bir zincir yağı edinin... (Tabii kışın bisiklet kullanıyorsanız) Yoksa singer makina yağı hafif bir yağğmurlu sürüşün ilk 5 dakiğkasından sonra zincirinizde etkisini kaybedecektir ;)

Alp Altay Cenk SAYAR bunu beğendi.
  10. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim hocam anladım demek istediğini bu arada motorex yağına baktım singere devam gibi:D benim yağdan beklentim toz fazla toz tutmaması ve biraz kalın olması nası desem yani fren geçişlerinde problem yaratmaması yani.

11. bisikletcanavari

Seviye:
    Çok kalın yağ kullanmayın aman dikkat ;) Kaliteli ince bir yağ ile yağladıktan sonra zincirinizi kuru bir bez ile iyice silin. Kıvamı bu olsun.

Vites geçişleri için ise küçük bir bilgi vereyim. Bisikletinizin zinciri cidden pis ise vites ayarını bir türlü tutturamazsınız. Hatta bu yüzden kafayı bile yiyebilirsiniz. Ya bir fazla atar, ona göre düzelttiğinizde ise bu sefer başka bir vitesde dişliye geçmemeye başlar v.s. İnat eder de ayarlamaya çalışırsanız sinir hastası olursuz :D Bu durumda ilk iş zinciri temizleyip tekrar yağlamak olsun ;)

tolga.aydogan ve Mümtaz Öztürk bunu beğendi.
  12. morrisonhotel

morrisonhotel Üye

Seviye:
    sağol hocam bunları uygulayacağım

13. nosferato

nosferato Yeni Üye

Seviye:
    BENZİN ,TİNER BUNLAR TEHLIKELI VE BİLDĞİMİZ ÜZERE YANICI MADDELER .... SİZE TAFSİYEM MAZOTLA BİR GÜZEL FIRÇALAYIN ,,DAHA SONRA KÖPUKLÜ SUYLA YIKAYINIZ EMİNİM İŞE YARAYACAKTIR

SAYGILARIMLA..

Forumda büyük harf ile yazı yazılması yasaktır...

14. Serhan Yıldırım

Serhan Yıldırım Üye

Seviye:
    Bisiklet zincirlerinde o-ring yok mu ? Şayet var ise WD-40 zincire zarar verecektir.

En guzel temizleme yondemi gazyağıdır. Hem ucuz hem çook etkili :)

Favori ikilim : Gazyağı + Motorex Yağ

15. grknmustangt

grknmustangt Aktif Üye

Seviye:
    mazot + diş fırçasıi, makina parçaları gibi yağlı parçaları tamirciler mazotla yıkar böylece zincir sıfır gibi olur. (tavsiye) bisikletçilerin sattığı temizleyicilere bi kamyon para vermek istemiosan bi dene gör.

16. mösyöcaca

mösyöcaca Üye

Seviye:
    mazot bula bilirsen sert bir fırça ile dişlileri temizliye bilirsin mazotun yağ çözücü etkisi daha fazladır benzine nazaran, bu işlemi yaptıktan sonra yeniden zincirlerini yağlamalısın =) mazot pas yapabilir.

17. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Sert bir fırça, sıcak su ve Omo Matik deterjanla çok iyi temizlersin. Ben kendim Acera zincirimle Acera rublemi bu şekilde temizledim, çok memnun kaldım. Temizledikten sonra yeniden yağlamayı da unutma.
    İYİ PEDALLER

18. mcanerg

mcanerg Yeni Üye

Seviye:
    selamlar
    zincirimi fren balata temizleme spreyi ile temizledim -bu arada tavsiye edenler sağolsun çok iyi iş çıkardı- sonrasında da motorex dry lube ile yağladım mükemmel sonuç verdi ama aklıma takılan bi soru var. bu yağdan zincire ne kadar ve nasıl sürmeliliyim, aldığım ürün sprey değil dökerek kullanılan 100mllik olan, ve ne sıklıkla temizleyip ne sıklıkla yağlamalıyım.
    ps: 2günde bir 20km düz yolda 1saat spor amaçlı kullanıyorum genllikle suyla temas yok asfalt ve sahil yolunda kullanıyorum.

19. MehmetErtuğrul

MehmetErtuğrul Kıdemli Üye

Seviye:
    benzinle yıkıyorsun sonra sana kaç paraya mâl oluyor :D:D

20. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    sıcak su + bulaşık detarjanı + diş fırçası = gıcır gıcır bir zincir ve ruble :)