Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir toplanması

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Güvenç Terzierol tarafından paylaşıldı.

1. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaslar bu gün hazır yağmur yağmışten çamurda süreyim dedim.
    gayet te güzel sürdüm ancak ara sıra pedal cevirirken zincir toplanıp sıkışıyor hafif geriye döndürünce düzeliyor.
    bu arada vites sistemi tamamen çamur.
    yani aktarıcıda aynakolda ruble ve arka aktarıcı böyle birşey yapması normalmi??

vites ayarına baktım hiç bir sorun yok. Ayrıca çalışmasındada hiş bir sıkıntı yok çamurlu olduğu halde.

bu arada vites sistemimin tamam sram X5 8 li sistem.

2. Murattırpan

Murattırpan Yeni Üye

Seviye:
    zincirde yağ toplanmış ya da zincir tam aksi yağsız olabilir.
    İyice bir yıkayın sonra gerektiği şekilde yağlayın.

3. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Temizleyip denediğinizde sorun yoksa demek ki normalmiş.

Alt makaraya çamur toplanıp dönmesini engellerseniz tabi ki zincir toplanır. Ya da toplanmak demeyelim zincir aşağıda aktarıcı makaraları arasındaki mesafa kadar hareket etmez. Sonrasında ya kırarsınız ya çamuru sıyırıp devam eder..Geriye çevirdiğinizde çamuru attığı için de tekrar çamur toplanana kadar çalışmaya devam eder haliyle.

Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    peki bu hep böylemidir yani onu anlamadım.?
    her çamurlu parkurlarda böyle mi olucak??

5. Murattırpan

Murattırpan Yeni Üye

Seviye:
    bende de X5 var sorun çıkarmıyor. o nedenle ben öncelikle suçu yağ toplanması vs. sorunlara attım. siz bir temizleyin bakalım sonra çamurda kullanın.

6. oğuz tüm

oğuz tüm Kıdemli Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tahminim yağsızlıktan dolayı yapıyor ya da ayarlardan( ki ayarlarında sorun yok demişsin o yüzden sorun bence yağsızlıktan 2. ihtimal ise MURATTIRPAN ın da dediği gibi yağ toplanması, ya da yoğun çamurun etkileri diyelim:)

7. larsvonrider

larsvonrider Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Selam, başlığı hortlatmış olayım. İlk mesajdaki sorunun aynısı bana da oldu. Çok şiddetli yağmurda uzun süre bisiklet sürmek zorunda kaldım. Son 3-4 kmde zincir sıkışır gibi olmaya başladı, o anda biraz geriye çevirip düzeltiyorum. 5-6 tur sonra yine sıkışıyor, tabi dönerken de acayip şekilde sürtüyor.

Bu şekilde kırıldı kırılacak stresiyle zar zor eve dönebildim. Şu anda ne yapmam lazım sizce. Denildiği gibi zinciri, aynakolu ve rubleyi temizleyip yağlasam düzelir mi, yoksa bir bisikletçiye mi göstersem. Birkaç resim atıyorum, sanki bir eğilme de var gibi geldi. Bakıp yorum yaparsanız sevinirim.

Ekli Dosyalar:

8. mhtozel

mhtozel Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kesinlikle temizleyip yağlamalısın. Tehlikeli bir durum eğer aktarıcıyla dişli arasına sıkılırsa aktarıcıyı yamultabiliyor sonra düzeltmesi çok daha zor oluyor. Zannımca bisiklet kron xc1000 2015 model donanım da alivio (her ne kadar marka modelin bu sıkıntıda etkisi olmasa da) Ve anladığım kadarıyla pedalı geriye çevirirken takılmış gibi duruyor.
    Bence en erken zamanda hem dişlileri hem zinciri güzelce temizleyip yağla, ki zaten şıkır şıkır ses geliyordur şuan sürerken.
    Olmazsa vites ayarlarını kontrol edersin. Umarım çok fazla sıkışıp aktarıcıya zarar vermemiştir. Ve mümkünse bu süreçte hiç geri pedal çevirmemeye çalış

larsvonrider bunu beğendi.
  9. larsvonrider

larsvonrider Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Doğru tahmin bisiklet marka ve modeli üstad:harika:.Yarın ilk iş temizleyip yağlamayı yapıcam. Can sıkıcı bir durum, o şıkır şıkır ses gelmesi evet. Tam geri çevirmedim zaten hiç, sadece sıkıştığı anda yarım pedal geri basmak zorunda kaldım düzelmesi için. Umarım aktarıcıda bi sıkıntı yoktur. Teşekkür ederim.

10. hdcinar

hdcinar Yeni Üye

Adı:
    Doğukan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Arkadaşlar merhaba hepinize,
    Bir abimden Bianchi freeride marka bisiklet aldım. Tüm bakımlarını yaptirdim. Parçalar bayağı pasliydi sanırım yağmurda kalmış. Bisikletciye gittim, arka ruble (dişli) değişti eskisinin dişleri kırılmıştı. Neyse tüm ayarları yapıldıktan sonra zincirin arka disliye alışması lazım dedi tak tuk seslerden korkma demisti. Dediği gibide oldu. 1 hafta oldu sıkıntısız kullandım. Bugün Beşiktaştan istiklal caddesine giderken farkettim. Tam olarak sıkıntım;
    - bisiklet pedal cevirmeden gittiğimde arkadan sanki teker biryere surtuyormus gibi ses geliyor.
    - yine pedal cevirmeden gittiğimde zincir toplanıyor ve arka aktariciyi gerdiriyor.
    - Pedalı geriye cevirdigimde zincir biryere kadar toplanıyor ve aktariciyi öne çekiyor.

Sorunun hangi parçadan olduğunu anlayamadım arka disliyi degistirdigim için diğer parçalarla uyum saglamadimi yoksa eski parçaları mı degistirmem gerek. Bisikletin tamirini yapan adam parçaların sorunsuz olduğunu söylemişti. Pedalı ileri surdugumde ne bir ses nede zincir toplanması oluyor, mesela ışıklarda dururken pedal biraktigimda zincir toplanıyor ve biryerden sonra aktariciyi kastiramadigi için tak Edip serbest bırakıyor.

Cevaplarinizi bekliyorum arkadaşlar.