Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir temizliğinden sonra gelen ses.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Turker tarafından paylaşıldı.

1. Turker

Turker Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar.
    Birkaç gün önce zincirimi temizledim.
    Motorexin temizlik ürününü ve kuru havalar için zincir yağını aldım.
    Arka tekerleği çıkarıp temizleme spreyi ile (bir leğene ruble kısmını yatırıp) temizledim. Öndeki çarkı ve zinciri de aynı şekilde temizledikten sonra deterjanlı suyla bu temizlediğim parçaları yıkadım ve kuruttum. Daha sonra zincirimi ne az ne de çok denecek kadar yağladım. Ama bundan sonra ön-3 arka-6 viteste pedal çevirirken daha sanki ön akatarıya zincir değiyormuş gibi(aktarıcıya değmiyor bu arada) ince bir ses geliyor. Ya da nasıl desem ufak kum taneleri sürtüyormuş gibi. Örneğin ön-2 arka-5 te falan böyle bir his yok.

Durduğu yerde zinciri geri çevirirkende (3-6 viteste) hissedebiliyorum. Pedaldan desem pedalı tutmadan da çevirdiğimde aynı.

Aslında bu temizlikten sonra ilk bindiğimde bunu hissetmedim. Şöyle de birşey var, sonraki gün vites atıp pedalı geri çevirince zincir rublenin en son çarkından çıkıp ordaki plastiğin arasına girmiş. Düzelttikten sonra sanırım böyle de gezdim biraz. Farkettiğimde plastik kırıktı ve yankeski ile keserek çıkarttım. Bugunde rublenin öne arkaya az miktar oynadığını farkettim. Acaba sorunum bundan mı kaynaklı. (Rublenin biraz oynaması normail mi bilmiyorum o yüzden bu olayı yazdım) Yoksa ne olabilir?

Teşekkürler.