Zincir temizligi ve tiner

Tepki
10
Bisiklet
Merida
Arkadaslar merhaba
Bugun zinciri rubleyi tiner ile temizledim sonradan ogrendim ki zararliymis daha once tiner ile temizleyenler varmi texrubeleri nedir

Scudo

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@TheLathmere
Temizlediysen yapacak bir şey yok yağladın değil mi öyle bırakmadın.

Tinerin kokusunu solumaktansa mazot al 5tllik onunla temizleme yap bir daha ki sefere sonra hemen yağla ne ile dersen zefal pro var bende yada shimano nun yağı var üzerinde 7000tane müh. Çalışması ile oluşmuş :)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Tasogare
Boşver uzun hikaye

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Zefal in zincir yağları oldukça güzel. Zincir temizliği için belli bi kesim tavsiye etmesede wd 40 ı işlevinden dolayı beğeniyor ve kullanıyorum.

Tepki
10
Bisiklet
Merida
Mazotu bilmiyordum tiner ile ruble ve zinciri temizledim ardından zefal pro lube ile yağladım

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
Arkadaşlar burada da söyleyeyim.Ne tiner ne mazot kullanmayın.Gazyağı kullanın keyfinize bakın

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gaz yağı da mazotun biraz alt seviyesi. Mazotta yağlıdır. Pek gazyağı kalmadı sorduğum benzin istasyonlarında yok. Eskiden ayrı bir pompa da gazyağı için olurdu. Hatta çocukluğumda gazyağı ile çalışan termosifonumuz vardı. O zamanlar büyük bidonlarla gider alırdık, bazen babam termosifonun yakıt deposundan gazyağı çekerdi bisiklet temizliği için. Mazotta iyidir yani çok sorun olmaz. Tiner türü çözücüler kaplamalara zarar verip paslanmalara karşı daha açık hale getiriyorlar o nedenle çok tavsiye edilmez.

• Beğen
Tepkiler: 7haiku

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hocam balata temizleyiciyle ruble temizlenir mi? Bir de balata temizleyicinin yağ çözücüden farki ne ? Eger temizlenirse bisikletin boyasinin da sökülmesine neden olmaz mi en azından jant yazilari icin?

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yağ çözücü ev tipi daha az agresif olur balata temizleyici daha güçlüdür, endüstriyel kullanım için. Solvent içeriği yazıların silinmesine yol açabilir elbette fakat bu kimyasallar deriden geçip vücuda girebilir, kanserojendir. Çok temas etmeyin ve solumayın. Yine bir önce dediğim gibi agresif ve/veya yoğun solventler ruble/zincir vs yüzey kaplamasına zarar verebilir, matlaştırır, inceltir. O nedenle sanayide biz bazen kirli yağ olan parçaları temiz yağ ile temizlerdik biraz da mekanik fırçalama işlemi desteği ile. Mesela yağlı kirli parçalarla uğraşanlar ellerine yağdanlıktan temiz yağ sıkıp üstübü ile silerler belki denk gelmişsinizdir.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Auron Sanchez
Würth fren balata temizleyici kullandım sprey olduğu için hedefi şaşırıyor jantta v.s. yere geliyor e orada tozlu falansa gerisini siz düşünün

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Tiner alırken hangi çeşit aldığınıza dikkat edin. Sentetik ve selülozik olmak üzere iki türü var. Selülozik daha iyi temizlese de narin yüzeyler için daha aşındırıcı. Eğer zinciri, rubleyi söküp temizliyorsanız selülozik tiner işinizi görecektir. Fakat bisiklet üzerinde temizlik yaparken selülozik tiner plastik aksamlara ve boyaya zarar verebilir. Bu durumlarda sentetik tiner kullanmak daha mantıklı. Ama o da selülozik tiner kadar uçucu değil ve ayrıca temizleme gerektiriyor...

mseldur

Aktif Üye
Tepki
96
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Mazotu nasıl alıyorsunuz? Pompaci yasak olduğunu söylemişti elden samanın.

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
@Muhammed Selim Dursun

Benzin yasak mazotta sıkıntı yok

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benzin konusunda da kılık kıyafet, konuşmanıza bağlı veriyorlar, normalde karakoldan kağıt götürmeniz lazım. Molotof yapılıyor diye verilmiyor ama 1-2 lt ile sorun da olmuyor. Hele hele aracınız varsa arabaya alırken 2 lt de şuna doldururmusunuz deyince genelde veriyorlar. Ben de aldım bu şekilde ama hayır derlerse de zorlamam adamları. Benzin aslında daha tehlikeli mazot yağ içeriği fazla olduğundan daha iyi, kokusu da güzel :)