Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir temizliği ve sonrası

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Anıl Kuşaksız tarafından paylaşıldı.

1. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba
    10 küsür yıllık bisan eldorado'yu elden geçiriyorum. zinciri o kadar piski, zincirin üstü, arka dişli balçıkla kaplanmış gibi duruyo dişlileri göremiyodum. ilk tinerle temizlemeye çalıştım olmadı, sonra 1 kutu wd40 sıktım biraz düzeltti. sonra bahçe hortumuyla bi güzel yıkadım. zincirler filan heryer tertemiz oldu. ama şimdi bi sorun var bu zincirden akan tüm yağ, kir, pislikler janta akmış. dün bisikleti sürerken farkettim frenin temas ettiği noktalar yağlanmış. frene basınca tutması çok uzun sürüyor. bunu nasıl temizleyebilirim ?

ayrıca
    -arka dişliyi koruyan plastik parça yamuk duruyo. vites sistemine bi etkisi olur mu ?
    -pedalı geri çevirince her turun sonunda zincir toplanıyo sanki dönmesini engelleyen bir şey varmış gibi. öndeki dişliler yamuk olabilir diye düşünüyorum sizce nedir ?

teşekkürler

AydınGünaydın bunu beğendi.
  2. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    cevap için teşekkürler
    bugün gittim bisikletçiye(küçükyalıdaki tandem bisiklete). tatile gidiyomuş ilgilenemedi orda 2 kişiyle konuştum. dediklerine göre zincir bozulmuş, arka dişli yamulmuş. sonra onlardan adres tarifi alıp başka bi bisikletçiye gittim. ön lastiğe akort ayarı yaptırdım artık düz dönüyo :D(7.5 ytl'ydi tek lastik için iki yerde de)

lastik olayında ise, kağıt havlu alıp jantın her yerini sildim kup kuru oldu. fren pabuçlarını da sildim. şimdi de fren yapınca GARRRRÇ diye bi ses geliyo orta noktayı bulamadım :D

plastik parçayı ise değiştirmedim bisikletçi gerek yok dedi zaten

3. ulubey

ulubey Yeni Üye

Seviye:
    Sana bir taktik verim zinciri rubleyi sök at git bir çiftte alüminyum çift katlı jant al.jantlar 30 lira zincir 7 lira(shimano kmc) ruble de 7 lira 45 liraya tertemiz olur.uğraşma biriktir paranı

4. fanatikcimbomlu

fanatikcimbomlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    abi ne taktik verdin ya:D

5. muratk

muratk Yeni Üye

Seviye:
    Bende yarın yeni aldığım 2.el bisikletin zincirini yağlamayı düşünüyorum. Sabunlu bez eski diş fırçası kombinasyonuyla temizleyip yağlıcam fakat bende makina ve gres yağından başka bişey yok. Makina yağı yedirsem zincire bu sefer her tarafa bulaşıcak. Gres yağı nasıl gider hiçbir fikrim yok. Nasıl bir yağ kullanmalıyım. Carrefour gibi marketlerden bulabileceğim uygun fiyatlı bir yağ önerebilirmisiniz? İzmitte doğru dürüst bisikletçi yok, zaten pazar günüde açmıyorlar.

6. bsr387

bsr387 Üye

Seviye:
    ben bir hafta önce temizledim 0 gibi oldu. şöyle: bir kaba biraz mazot dök. boya fırçasıyla iyice dişlileri, değiştiricileri aynakolu falan temizle. kuruduktan sonra zincirleri yağla. mükemmel sonuç veriyor emin ol.

7. tayfun0029

tayfun0029 Aktif Üye

Seviye:
    sök hepsini koy tinere attırıcıyıda braz yumuşasın fırçala, sonra tekrar tinere sok pırıl pırıl olur. bide taktıktan sonra az yağla ok!:D

8. tayfun0029

tayfun0029 Aktif Üye

Seviye:
    en iyiisi makine yağ az yağla bişi olmaz!

9. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    fren yapınca çıkan sese de fren pabuçlarını bi parça zımparayla eritmekle çözüm buldum :D