Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir temizlemek için yap sökücü kullanabilir myim?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında b.özgür KUL tarafından paylaşıldı.

1. b.özgür KUL

b.özgür KUL Üye

Seviye:
    Arkadaşlar aklıma takılan bir konu var.Bisikletimin zinciri bakım ve yağ istiyor.Öncelikle zincirimi temizleyip ardından yağlayacağım.Takıldığım nokta temizleme işlemiyle başlıyor.Acaba eski yağı ve bazı kirleri mutfaklarda kullanılan yağ sökücüler ile temizleyebilir miyim?

2. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben denedım bi faydasınıda görmedim.Bu saniyilerde kullanılan arabalar için yağ sökücüler var onlardan bitane edin işini görecektir.Balata spreyide bi çözüm önerisi olabilir.

3. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Piyasada satılan WD-40 türevi pas ve kir sökücüler var. Onları öneririm.
    Onları bulamazsan biraz mazot ve fırça işini görebilir.

Yağlama için ise aşağıdaki link sana yol gösterecektir.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=71158

Talha Ateş bunu beğendi.
  4. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Benim yazacaklarımı Nuri kardeşim yazmış.

Elinize ufak boy bir yağlıboya fırçası alın ve Bir kaba 1 su bardağı kadar mazot koyun (Çok bile gelir.) ve dışarıda çevreyi kirletmeyecek bir yerde ayna kolu, zinciri ve rubleleri aynı zamanda vites aktarıcılarını güzelce temizleyin. Ne kadar birikmiş yağlı kir ve toz varsa tamamen temizleyecektir.

İşlem bitince silin ve sonra mutlaka yağlayın, orta göbek ve bilyaları unutmayın.
    Kolay gelsin.

Nuri Alper Ulupınar bunu beğendi.
  5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benim tavsiyem şudur. Eğer alabiliyorsanız zincir temizleme aletlerinden alın. Bu zinciri tertemiz yapacaktır. Eğer alamıyorsanız zincir için de fırça kullanacaksınız.

Ben sentetik tiner ile temizliyorum zinciri, fakat gaz-mazot-cif gibi maddelerle de temizleyebilirsiniz. CİF sadece zincir temizleme aleti ile işe yarıyor, onun dışında fırça ile etkili bir temizlik yapılmıyor.

Bir kaba az miktarda temizleyici sıvı (elinizde ne varsa işte) koyup sert uçlu bir fırça ile ruble, zincir (zincir temizleme aletiniz varsa zinciri onunla temizleyin), aynakol, ön-arka vites gibi kirlenen parçaları temizleyin.

Daha sonra su ile yıkayın iyice yoksa zincir yağ tutmayacaktır. Temizledikten sonra temiz bir bezle veya saç kurutma makinesi ile kurulayın, yine yağın iyi tutunmanasını sağlamak için

Kuruttuktan sonra beklemeden yağlama yapın çünkü anında üst tarafı pas tutmaya başlıyor parçaların.

Yağladıktan bi 10dk sonra yine bir bezle yağın fazlasını alın.

Tertemiz olacaktır parçalarınız.

Eğer dağ bisikleti kullanıyorsanız, tozlu ortamlarda yaptığınız sürüşlerden sonra kesinlikle bu işlemleri tekrarlayın. Zincirin arasına giren toz tanecikleri parçaların "dehşet" biçimde hızlı aşınmasını sağlıyor. Adeta zımpara kağıdı gibi iş görüyor.

Nuri Alper Ulupınar bunu beğendi.
  6. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla temizleme için özel solüsyonlar var. Burada marka belirtmek uygun olmayacağı için sadece W ile başlayan 5 harfli bir marka olduğunu söyleyebilirim. Arabalarda da yağ temizliğinde bu markanın ürünlerini kullanır bazı servisler. Kutusu piyasada sanırım 10 TL'yi geçmez ve 3-4 defa temizleyebilirsiniz 1 kutuyla. Ama o kadar paraya kıyamam derseniz, yaklaşık 100 cc (0.1 lt) mazot da 1 seferlik temizlik için uygundur. Gerisi size kalmış...

7. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Balata spreyi kullanmanızı tavsiye ederim. ben Sanayide çalıştığım için, balata spreyi yağı ve pası söker

8. Ömer Kılıçsoy

Ömer Kılıçsoy Aktif Üye

Seviye:
    Nuri abime katılıyorum... Mazot ve fırça yeter... Ben iki gün önce uyguladım... Süper oluyor ve maliyet az... Yalnız ben mazot yerine Benzin kullandım... Mazota göre benzin daha etkili oluyor... Fırçayla uygularken yağlı ortama dokunmanız yeterli, süzülüp gidiyor pis yağ... Ama en güzeli sökebiliyosanız zincir ruble ve aynakolu benzin dolu bi kaba yatırmak olur bence... Fırça biraz uğraştırıyor... :)) Eğer benzin kullanacaksanız plastik aksamlardan uzak tutmaya çalışın yüzeyini soldurabilir... Hoşçakalın...

9. İbrahim Gökçe

İbrahim Gökçe Üye

Seviye:
    temizlik için Wd 40 yağlamak için Würth HHS 2000 kullanıyorum...alternatif ürünler ve fikirler muhakkak mevcuttur...

10. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye: