zincir sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında M.Bulat tarafından paylaşıldı.

1. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arka kaset ve zinciri 4 gün öncesi değiştirdim,27de kullanırken hiç problem çıkmıyordu. bi gün orta vitesi değiştirmek için bisikletçiye gittim zinciri çıakrdır vitesi taktı bisikletçiden çıktıktan 1km sonra zincir 27deyken bağlantı yerinden teklemeye başladı geri götürdüm arka vitesten kaynaklaynıyor dedi bana inandırıcı gelmedi çünkü 27yle gittim bisikletçiye arka vitesten kaynaklandığını düşünmüyorum sizce neyden kaynaklanıyor olabilır?

2. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    buyuk bı ıhtımal orta arttırıcının ayarlarını ıyı yapamadı.zincirin orta arttırıcıya sürtüyo dimi?

3. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hayır tam tersine sürttüğü için direk orta attırıcıyı değiştirdim zaten sürterken 27de gayet iyi kullanıyordum değiştirince olmaya başladı

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Zinciri cozup taktiysa, pim yerine oturmamistir, baglantiyi yaparken zincir zedelenmistir vb.
    Ama sorun zincirdeyse sadece 27'de yapmasi tuhaf olur. Siz yine de zincirinizi iyice bir inceleyin, zorlanan bakla veya cikintili oturmamis pim, veya baklalardan birinde acilma var mi...

5. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yada bisikletçinin dediği gibi attrıcıdan kaynaklanıyor olabilirmi ben zincirle uğraştım baya zorlanan bakla yada oturmamış pim farkedemedim başka bi bisikletçiyede götürmedim şimdilik.yani zincirdeyse bi sorun gidipte boş yere attırıcıyı değiştrimenin ne manası var üstelikte zincir 4günlük

6. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Fotoyu kendi bisikletimden çektim . Genel olarak yapılan bi hatadır kırmızı çember içinde olan bölümü görüyosunuz . Bazen zinciri takarken işaretlediğim bölümün altından geçirebiliyolar . Bu da bahsettiğin teklemeye yol açabiliyor . Bi kontrol et derim . Sorun bu değil ise büyük ihtimalle zincirin bağlantı yerindeki pim oturmamıştır .

7. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

benimki böyle temas eden bi yer yok
    tekleyen zincirde bu bu zincire gelince tekliyor

8. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bisikletinin selesi ne kadar yüksek senin rekorlar kitabına gireceksin, kadronmu çok küçük boyun mu çok uzun pek sağlıklı görünmüyor bu şekilde nasıl kullanıyorsun merak ettim

9. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yardım edecek yokmu

10. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Seleyi yüksek kullanıyorum bacalarım uzun olduğu için :) Bir de foto biraz basık ondan da biraz yüksek görünüyo :) Gelelim senin sorununa dostum zincirindeki power link kadar enteresan bi power link görmedim sanki yamulmuş gibi :) O yüzden zincirin tekliyomuş gibi hissediyosun tahminimce :)

11. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bence zincir baklasında sorun var aynı sorunu bende yaşadım elinle bütün baklaları kontrol et , büyük ihtimalle yeniden taktığı bakla rahat hareket etmiyordur elinle hareket ettirerek rahatlattır, senin tekleyen baklan resimdeki söküp takılabilen cinsten büyük ihtimal sorun o baklada belki zincire uygun olmayan bir bakla takmıştır bisikletci

12. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Yine benim bisikletten çektim power link zincirin kıvrımlarıyla aynı olmalı şu şekilde :)

13. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gözümün önünde baklayı çıkardı anahtaryıla orta vitesi taktı geri taktı zinciri yani farklı bi bakla eklemedi mahalle arasındaki bi bisikletçide değil yani şüpheleniyim tek power yerindeki bakla tekliyor orasını kontrol ettim gayet gevşek diğeriyle aynı. arka vitesten kaynaklanıyor olabilirmi. ama ilk taktığımda gayet iyi kullanıyorudum o attıraçla ne olduysa orta vitesi takarken zinciri çözdükten sonra oldu

şöyle yapsam olurmu powerlink üst kısmı eğimli zinciri çıkartıp alta getirsem yamuk olan üst tarafta olsa faydası olurmu

14. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Benimde aklıma geldi ama sonuçta arka vites makaralarından geçerken yine ters yatacak :) Denemekten zarar gelmez bi dene bakalım

15. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    başka fikri olan yokmu

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Powerlink, Missinglink, Quicklink vs. isimleriyle kullanilan; zincirin kolay monte edilmesini saglayan parcayi mi takip cikardi bisikletci?
    Yoksa anahtarla bir pini disari itip mi zinciri ayirdi?

17. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    powerlink kısmından çıkardı sadece başka bir pime dokunmadı.

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bir kac secenek var bu durumda.

Ilk olarak, bazi powerlink'ler birden cok kez kullanmaya uygun degil. Zincirin ya da powerlink'in kutusu uzerinde yazar bu durum. Ona bakin.
    Eger link elle acilabilecek kadar gevsek ise, bu da neden olabilir.

Powerlink tam oturmamis olabilir. Link ruble ile aynakol arasinda ust kisimda duracak sekilde ayarlayin. Daha sonra arka frene basip pedala asilin. Kitlenme sesi gelirse linkten, yerine tam oturdu demektir bu.

Linkle ilgili bir diger sorun ise, duzgun takilmamis olabilir. Bir pim disarida kalacak sekilde vs. Pek sanmiyorum ama 2 tarafini da inceleyip bakmak gerek, dogru duruyor mu diye.

Bazi powerlink'ler tek yonlu oluyor. Ters takilmis olabilir. Bu yine zincirin kutusunda ya da kilavuzunda belirtilmistir.

Bir diger secenek ise zincir-ruble uyumu. Ruble uzun mesafe kullanildiysa, yeni zincir ile uyumsuz olabilir. Bu da zincirin atlamasina neden olur. Bunu cozmenin su an tek yolu ise yeni ruble almaktir. Onune gecmek icin ise, zincir tam uzamadan yenilemek gerekir. On aktarici degistikten sonra ortaya cikmaz ama bu durum...

Ek olarak, vites ayarlarina, kablolara vs. tekrar bi bakmak da guzel olur.

19. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Linkin yönü doğru aynı zincir bende de vardı(ybn s9cye benzediği için diyorum) ve hiç problem çıkarmadı. Bisikleti aldığımda da o yöndeydi.

Arkadaşın link diğer taraftan düzgün oturmamış olabilir.

20. M.Bulat

M.Bulat Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    herşey tam linkte problem yok, baklalar tam oturmuş, gevşekliği diğerleriyle aynı düzeyde powerlink tarafına gelince atmasına hala anlam veremedim attıraçtanmı kaynaklanıyor diye düşünmeye başladım. eski kaset yeni zincir desem hadi neyse 4günlük daha ve ilk aldığımdan orta vitesi taktırana kadar gayet iyi kullanıyordum.