Zincir sorunu

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Herkese merhaba , zincirimi temizlemek için zincirimi powerlinkden sökemediğim için sökme anahtarı yardımıyla söktüm temizledim fakat yerine takarken dendiği üzere çıt sesi gelmedi üstelik biraz daha döndürünce bu sefer diğer taraftan çıkıyor acaba zincirde bu bir sorun mudur ve sormak istediğim bir şey daha var bisiklette 2 baklanın olduğu yer makaradan geçerken biraz katlanarak geçiyor bu da bir sorun mudur ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Baklaları birbirine bağlayan pim'i fazla sıkmış olabilirsiniz. Katlanan kısımı el ile oynatıp gevşetmeye çalışın, düzelmezse pim'i diğer yöne hareket ettirip o baklanın rahat hareket etmesini sağlayın. Katlanan kısım hareket halindeyken ses yaparak (zincir atlıyormuş gibi) bir durum hissedebiliyorsunuz. Zincir kopardıktan sonra bu ve benzer durumları acı bir şekilde tecrübe ettim. :/

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Erdal YILMAZ

Cevabınız için teşekkürler şuan gıcırtı sesi oluyor ben o zaman gevşeteyim pimi peki bu pimin takarken yerine çıt sesi çıkarmaması sorun teşkil eder mi yalama olduğundan falan şüpheleniyorum :/

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pim yerine iki taraftan da eşit bir şekilde oturmuş ise ses olayına fazla takılmayın derim. Yine de içiniz rahat etmediyse, aşağıdaki pratik bakla ekiyle zincir'i birleştirebilirsiniz. Ben bu şekilde sorunsuz kullandım.

http://merlincycles-img.s3-eu-west-1.amazonaws.com/productImage_390_390_ffffff_image-jpeg/6232_ybn_quick_release_chain_link_10_speed.jpg

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@adapolat
bir bisiklet tamircisi tarafından bana "çıkartılan pin tekrar kullanılmamalı Yeni pin takılmalı" denmişti.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Erdal YILMAZ
Powerlink kısmında sorun yok sorun olan başka zincir yeri benim sorum şu yani çıkartırken kolay çıkmadı zorlanarak çıkardım ama takarken hemen giriverdi yerine bu bir sorun mudur yalama olma ihtimali var mıdır ?

@caner ünsal
İlk defa duydum ama çokta bir zararı yoktur bana göre peki bunların yenisi satılıyor mu ki ayrıca ?

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Zinciri powerlinkten bununla mı söktünüz?
http://www.cinarbisiklet.com/modules/catalog/products/pr_01_126_max.jpg

Yoksa zinciri birbirine yaklaştırarak kilidi mi ayırdınız?

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Yunus Emree

Powerlinkde bir sıkıntım yok powerlinki sökerek ayırmadım zinciri , zinciri powerlinkden sıkıştırarak ayıramadığım için bende başka baklalardan buna benzer sökme anahtarı yardımıyla söktüm ama zinciri söktükten sonra powerlinki sökmeye çalıştım elimle sıkıştırarak oldu o ayrı :D

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Pek fark etmiyor heralde, çoğu zincir sanki istenildiği gibi her bakladan sökülmüyor.
Benim ybn s9c de başka bir bakladan söküldüğü halde kırıldı. Zaten zeki bisikletçi de powelinki o anahtarla kırarak açtığı için ondan sormuştum:)
Sizin zincir yukarıdaki fotoğraftaki gibi pim kısmı ortası delikli halde mi?
Ben eski zincirden emin değilim ama tüm kısım o şekildeyse onlar yeniden takmaya müsait değilmiş onu söyledi bisikletçi.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@adapolat

1- Powerlink'e sahipken diğer pimlerden sökerek boşuboşuna eziyet etmişsiniz kendinize.Powerlink'in sağındaki ve solundaki baklalardan tutarak sağa sola biraz oynatıp Powerlink'i öne doğru bastırsaydınız birbirinden kolaylıkla ayrılırdı.
2- Sökerken duyduğunuz çıt sesini takarken duymamanız normaldir pim yerine otururken tekrar bu sesi çıkarmaz.Pimi taktıktan sonra fazlalık olarak çıktığı taraftan tekrar takıp çerek turlar yaparak diğer tarafa ittirebilirsiniz pimi eşitliği yakaladığınızda işlem tamamdır.
3- Yeni taktığınız baklada hareket problemi varsa dediğiniz gibi tekrar o baklanın sağındaki ve solundaki baklaları tutarak zinciri sağa ve sola doğru esnetin bu problemde çözülücektir =D

Not : Powerlinki ayırmak için doğru yönlere doğru karşılıklı olarak ittiriyorsan mutlaka çıkması lazım.Ayrıca yorumları okudum ama pek konuşmayı anlamadım fakat ne olursa olsun normal zincir sökme aparatı ile sakın powerlinki zorlama o pimler perçinli yani hareket etmez.

• Beğen
Tepkiler: adapolat

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@V. Uğur Sabuncu
zincir sökme aparatı ile sakın powerlinki zorlama o pimler perçinli yani hareket etmez.

Sakın dediğin şekilde benim zinciri bisikletçi söktü. Diğer kısımlar pimli oluyor değil mi? Yani istediğimiz şekilde sökebiliriz?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@caner ünsal

Tecrubeyle sabit. Ben XTR zincirimi, bir baklayi sokerek temizledikten sonra tekrar ayni pimi kullanarak birlestirdim. Sonraki ilk turumda, yokusta zorlayinca zincir koptu. Cikardiginiz pimi yeniden kullanmayin, bu gibi durumlar icin kilavuz pimler satiliyor bunlardan kullanmaniz yerinde olur. Veya Powerlink gibi bir cozum kullanmalisiniz.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
herkese teşekkürler arkadaşlar gittim bisikletçiye usta ayar çekti ona güzel oldu bisiklet ancak wd-40 sıktı :'( sıkma dedim sen bilirsin dedi sonra dedim sık bende gaza geldim bütün bisikletlere onu kullanıyomuş ancak wd-40 zararlı diye biliyorum

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@adapolat

Aktarıcıları köpükle yıkayın ondan sonra yağlayın bir gece durursa iyi olur.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
şimdi tıkır tıkır çalışıyor ellemiyim hiç dursun öyle :D

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Çalışır ama wd 40 tozu toprağı çekerse ondan sonra takur tukur çalışmaya başlayabilir:)

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Yunus Emree

Çok iyi moral oldu :D

@Yunus Emree

Çok iyi moral oldu :D

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@adapolat
İşte sorun çıkmadan dediğim gibi şekilde temizlenmesi faydalı olabilir:D

• Beğen
Tepkiler: adapolat

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
yeni konu açmak istemedim burdaki arkadaşın sorunundan farklı bir sorunum var zincir ile alakalı 21 vites bir bisikletim var arka aktarıcıda son vitese en küçük dişliye aldığım zaman zincir kadroya sürtüyor. bu sorunu nasıl ortadan kaldırabilirim...

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
@bysutcu kadroya surten tarafa bir ara pul ince somun eklerseniz sorun cozulur ama fren ayarını tekrar yapmanız gerekebilir

• Beğen
Tepkiler: bysutcu