Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında adapolat tarafından paylaşıldı.

1. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Herkese merhaba , zincirimi temizlemek için zincirimi powerlinkden sökemediğim için sökme anahtarı yardımıyla söktüm temizledim fakat yerine takarken dendiği üzere çıt sesi gelmedi üstelik biraz daha döndürünce bu sefer diğer taraftan çıkıyor acaba zincirde bu bir sorun mudur ve sormak istediğim bir şey daha var bisiklette 2 baklanın olduğu yer makaradan geçerken biraz katlanarak geçiyor bu da bir sorun mudur ?

2. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Baklaları birbirine bağlayan pim'i fazla sıkmış olabilirsiniz. Katlanan kısımı el ile oynatıp gevşetmeye çalışın, düzelmezse pim'i diğer yöne hareket ettirip o baklanın rahat hareket etmesini sağlayın. Katlanan kısım hareket halindeyken ses yaparak (zincir atlıyormuş gibi) bir durum hissedebiliyorsunuz. Zincir kopardıktan sonra bu ve benzer durumları acı bir şekilde tecrübe ettim. :/

adapolat bunu beğendi.
  3. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Cevabınız için teşekkürler şuan gıcırtı sesi oluyor ben o zaman gevşeteyim pimi peki bu pimin takarken yerine çıt sesi çıkarmaması sorun teşkil eder mi yalama olduğundan falan şüpheleniyorum :/

4. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Pim yerine iki taraftan da eşit bir şekilde oturmuş ise ses olayına fazla takılmayın derim. Yine de içiniz rahat etmediyse, aşağıdaki pratik bakla ekiyle zincir'i birleştirebilirsiniz. Ben bu şekilde sorunsuz kullandım.

5. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bir bisiklet tamircisi tarafından bana "çıkartılan pin tekrar kullanılmamalı Yeni pin takılmalı" denmişti.

6. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Powerlink kısmında sorun yok sorun olan başka zincir yeri benim sorum şu yani çıkartırken kolay çıkmadı zorlanarak çıkardım ama takarken hemen giriverdi yerine bu bir sorun mudur yalama olma ihtimali var mıdır ?

İlk defa duydum ama çokta bir zararı yoktur bana göre peki bunların yenisi satılıyor mu ki ayrıca ?

7. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zinciri powerlinkten bununla mı söktünüz?

Yoksa zinciri birbirine yaklaştırarak kilidi mi ayırdınız?

8. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Powerlinkde bir sıkıntım yok powerlinki sökerek ayırmadım zinciri , zinciri powerlinkden sıkıştırarak ayıramadığım için bende başka baklalardan buna benzer sökme anahtarı yardımıyla söktüm ama zinciri söktükten sonra powerlinki sökmeye çalıştım elimle sıkıştırarak oldu o ayrı :D

9. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pek fark etmiyor heralde, çoğu zincir sanki istenildiği gibi her bakladan sökülmüyor.
    Benim ybn s9c de başka bir bakladan söküldüğü halde kırıldı. Zaten zeki bisikletçi de powelinki o anahtarla kırarak açtığı için ondan sormuştum:)
    Sizin zincir yukarıdaki fotoğraftaki gibi pim kısmı ortası delikli halde mi?
    Ben eski zincirden emin değilim ama tüm kısım o şekildeyse onlar yeniden takmaya müsait değilmiş onu söyledi bisikletçi.

10. Uğur Sabuncu

Uğur Sabuncu Forum Demirbaşı

Adı:
    Uğur Sabuncu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

1- Powerlink'e sahipken diğer pimlerden sökerek boşuboşuna eziyet etmişsiniz kendinize.Powerlink'in sağındaki ve solundaki baklalardan tutarak sağa sola biraz oynatıp Powerlink'i öne doğru bastırsaydınız birbirinden kolaylıkla ayrılırdı.
    2- Sökerken duyduğunuz çıt sesini takarken duymamanız normaldir pim yerine otururken tekrar bu sesi çıkarmaz.Pimi taktıktan sonra fazlalık olarak çıktığı taraftan tekrar takıp çerek turlar yaparak diğer tarafa ittirebilirsiniz pimi eşitliği yakaladığınızda işlem tamamdır.
    3- Yeni taktığınız baklada hareket problemi varsa dediğiniz gibi tekrar o baklanın sağındaki ve solundaki baklaları tutarak zinciri sağa ve sola doğru esnetin bu problemde çözülücektir =D

Not : Powerlinki ayırmak için doğru yönlere doğru karşılıklı olarak ittiriyorsan mutlaka çıkması lazım.Ayrıca yorumları okudum ama pek konuşmayı anlamadım fakat ne olursa olsun normal zincir sökme aparatı ile sakın powerlinki zorlama o pimler perçinli yani hareket etmez.

adapolat bunu beğendi.
  11. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @V. Uğur Sabuncu
    zincir sökme aparatı ile sakın powerlinki zorlama o pimler perçinli yani hareket etmez.

Sakın dediğin şekilde benim zinciri bisikletçi söktü. Diğer kısımlar pimli oluyor değil mi? Yani istediğimiz şekilde sökebiliriz?

12. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tecrubeyle sabit. Ben XTR zincirimi, bir baklayi sokerek temizledikten sonra tekrar ayni pimi kullanarak birlestirdim. Sonraki ilk turumda, yokusta zorlayinca zincir koptu. Cikardiginiz pimi yeniden kullanmayin, bu gibi durumlar icin kilavuz pimler satiliyor bunlardan kullanmaniz yerinde olur. Veya Powerlink gibi bir cozum kullanmalisiniz.

13. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    herkese teşekkürler arkadaşlar gittim bisikletçiye usta ayar çekti ona güzel oldu bisiklet ancak wd-40 sıktı :'( sıkma dedim sen bilirsin dedi sonra dedim sık bende gaza geldim bütün bisikletlere onu kullanıyomuş ancak wd-40 zararlı diye biliyorum

14. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aktarıcıları köpükle yıkayın ondan sonra yağlayın bir gece durursa iyi olur.

15. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    şimdi tıkır tıkır çalışıyor ellemiyim hiç dursun öyle :D

16. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çalışır ama wd 40 tozu toprağı çekerse ondan sonra takur tukur çalışmaya başlayabilir:)

17. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok iyi moral oldu :D

Çok iyi moral oldu :D

18. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye: