Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir söktükten sonra vites ayarı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında cekici98 tarafından paylaşıldı.

1. cekici98

cekici98 Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Cok kirlenmis olan zincirimi sokup bir guzel temizledikten sonra geri taktim.

Bundan sonra, (daha once olmayan) zincirin on vitese surtunup ses cikarttigini farkettim. Ozellikle en kucuk ve en buyuk 2 vites kombinasyonunda oldugunu gordum.

On vitesin uzerindeki 2 adet vida ile kucuk ayarlamalar yapmaya calistim ( yine bu forumda daha once yazilanlardan cok faydalandim). Ancak olayi cozemedim. Hala zincir surtuyor.

Daha once boyle bir surtme olmadigi icin vites teli ile oynamak istemedim. Acaba bu konuda isi bilenlerden tavsiye alabilir miyim? Yoksa bisikletciye direkt gitmeli miyim?

Tesekkurler simdiden...

2. cekici98

cekici98 Yeni Üye

Seviye:
    Vites sistemi Shimano acera.

Surtunme 1-1, 1-2 ve 3-6, 3-7 kombinasyonlarında oluyor.

3. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben de ön tarafı zamanında fazla esnetmiştim sorun o olabilir ama esneterek düzeltmeniz daha da kötü bence... bilenlerin cevaplarını ben de bekliyorum

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eğer 1-1 ve 1-2 de sütme attırıcının iç tarafında oluyorsa ya vites teli çok gergin, vites aşağı inemiyor veya sınırlayıcı vida fazla sıkı, bir miktar gevşetilmesi gerekiyor. Önce vidayı deneyebilirsiniz, eğer sürtme geçmezse vites telini, vites kolunun kablo girişinden bir miktar boşaltabilirsiniz.

3-6 ve 3-7 için de ya tel çok gevşek (ki eğer yukarıdaki sorun telden kaynaklanıyorsa buradaki problem telden kaynaklı olamaz, çelişir) ya da yine sınırlayıcı vida fazla sıkılmış. Yine ilk denemeyi vida ile yapın, olmazsa (ilk yöntemde kullanmadıysanız) teli bir miktar germeyi deneyin.

Bunlar ihtimallerdi, tamamiyle subjektif gözlem ve deneyimlerim bana der ki 3'lü kombinasyonlardaki sürtme telin gevşekliğinden, 1'li kombinasyonlardaki sürtme de vidadan kaynaklanıyor.

karatascaner bunu beğendi.
  5. cekici98

cekici98 Yeni Üye

Seviye:

Cok detayli yazmissiniz, cok tesekkur ederim. Ayrica kisisel tecrubenizi paylastiginiz icin extra tesekkurler. Bu aksam hemen deneyecegim. Dilerim halledebilirim.