Zincir sökme ve takma nasıl yapılır?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ben bugün yeni zincir taktım evde 2-3 bakla uzun geldi sorun olur mu ? :)
Daha önceki zincir boyunuz ideal ise, olur. Az zincir boyu gerektiren vites kombinasyonlarında zincir diş atlar. Çarktan tamamen de çıkabilir.

Scudo

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
178
Bisiklet
Sedona
Daha önceki zincir boyunuz ideal ise, olur. Az zincir boyu gerektiren vites kombinasyonlarında zincir diş atlar. Çarktan tamamen de çıkabilir.
Anladım teşekkürler bide son vites de atlama 27 vites de yapıyor sanırım bu sorun Qicklink den kaynaklanıyor eski zincirdeki Qicklinki takmayı düşünüyorum :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@gokhan ahmet Quicklinkten kaynaklandığını nasıl anladınız? Belki zincir bolluğundan oluyor?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Gökhan kocatepe Kullanılmış quick-link'leri tekrar kullanmak tehlikelidir denmiş. Biraz abartı. Quicklink pimlerinin geçtiği kısım eşiklidir bildiğiniz gibi, eşiği atlatınca pim yuvaya oturur. Çok takılmış çıkartılmış quicklinklerde o eşik kısmı aşınıyor. Takarken o eşik hissini kaybetmişse o zaman yeni quick-link e geçmeniz mantıklı.

S0826KM9903.jpg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
İngilizcem yok o_O
"Sökülen bir Quick-Link'i yeniden kullanmayın. Quick-Link yeniden kullanılırsa gevşemesi ve ayrılması riski vardır ve bu da bir kazaya neden olabilir."

Aslında "söktükten sonra tekrar kullanmayın" diyor ama tek sefer kullanacak kadar zengin olmadığımızdan "eski zincirden kalma Quick-Link'i kullanmayın, hatta kolay sökülüyor diye durmadan söküp takmayın" diye yorumlayayım.

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
178
Bisiklet
Sedona
"Sökülen bir Quick-Link'i yeniden kullanmayın. Quick-Link yeniden kullanılırsa gevşemesi ve ayrılması riski vardır ve bu da bir kazaya neden olabilir."

Aslında "söktükten sonra tekrar kullanmayın" diyor ama tek sefer kullanacak kadar zengin olmadığımızdan "eski zincirden kalma Quick-Link'i kullanmayın, hatta kolay sökülüyor diye durmadan söküp takmayın" diye yorumlayayım.
Anladım ama bende hiç öyle bişey olmadı yani neyse bakacaz bir çaresine :)

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
178
Bisiklet
Sedona
Son dakika Qick linki ters çevirip takınca Zıplama sorun düzeldi tek sorun şuan zincir 3-4 bakla uzun onun kısaltmam gerekecek :)

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
426
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu sökme takma işlemlerinin her biri için ayrı alet gerektirmesi çok yoruyor.Bisiklet tamircileri mutlu tabi.

ozan42

Üye
Tepki
18
İsim
Hasan Ozan Özçelik
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu sökme takma işlemlerinin her biri için ayrı alet gerektirmesi çok yoruyor.Bisiklet tamircileri mutlu tabi.
Ben temizlik için ayakkabı bağcığı ile kolayca söktüm temizleyip elimle rahat taktım.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçen aylarda campagnolo zinciri kısaltayım dedim az daha zincir sökme aleyini kırıyordum, campagnolo zincirler neden böyle bir fikri olan var mı?