Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir ömrü

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Serbay Akar tarafından paylaşıldı.

1. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    beyler zincirin değişmesi gerektiğini ne zaman anlarız ?

2. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Zincir çok aşınmışsa, yakından bakınca boyu uzamışsa, paslanmışsa, artık rahat dönmemeye başlamışsa değiştirmen gerekir.

Serbay Akar bunu beğendi.
  3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Zincirin ölçümü yapılır, ölçü aleti değişim vaktinin gelip gelmediğini haber verir, en doğru ve etkili yöntem budur.

cruphasulie bunu beğendi.
  4. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben bisikletimi yenileyecektim , ama nasip başka zamanaymış.
    Eski bir bisikletim var. yaklaşık 7 senelik. Oturduğum yere elen seyyar bir bisikletçi var. Ufak şeyler icin bile çok para alıyor. Ben de hobi olsun diye bisikletim tüm parçalarını söküp boyayıp kendim toplamaya karar verdim :)

Yani ölçü aletim yok , ama adam bana zincirini değiştirmek gerek dedi. Vitesi de Shimano Tz taktı, 25lira istemişti. Tabi pazarlama işi bu 1 hafta sonra gittim bana zincirinde değişmesi lazım dedi. Ben de bunu bana gecen söylesin ya deyip kendi bakımı yapacağım.

Fazla bir bilgim yok. Zaten bisiklette eski bir şey olma korkusu yok anlayacağınız. Zincirin boyu standart mıdır ?

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    7 senelikse belki pas yüzünden değişmesini istemiştir. Bence eli yüzü düzgün bir bisikletçiye gidin, Ankara'da Delta var, Erdoğanlar var, SDS bisiklet var. Sizin bisikletinize uyacak en kaliteli zinciri, takmasıyla beraber daha uygun fiyata alırsınız emin olun.

Serbay Akar bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    forumda bu ölçümün basit bir cetvel yardımı ıle yapabılecegın sıstemı anlatan bır lınk vardı sımdı bulamadım ama aratırsan bulacaksındır. aklımda kalan yaklaşık 10 ınch yanı 25.4 cm de 2 mm uzaması zıncırın degıstırılmesı gerektıgını gösterıyordu rakamlar yanlış olabılır aklımda kalan bu. ölçümü yaparkende zıncırın en gergın vazıyette ve milini merkez yaparak yapılıyordu ben bu ölcum ıle kendı zıncırımı bugun degıstırdım sonuctan gayet memnunum.İleride ruble aynakol degıstırmektense vaktı geldıgınde zıncır degıstırmek cok daha faydalı.

Serden Us bunu beğendi.
  7. Serbay Akar

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    o zincir benim aynakolla rubleyi ağlattı galiba :) nakit biriktirebilirsem sram sx3 mü 4 ne o setten takıcağım

8. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Zincirin uzadığını anlamak için göz kararı bir yöntem var. Arkayı en küçük dişliye önü en büyük dişliye alıyorsun. ( yani bisiklet 18 ise 18. vitese 21 ise 21. vitese ) Sonra zinciri ön dişlinin üzerinden tutup çekiyorsun. Zincirin ön dişliye temas ettiği toplam alanın ortalarından bir yerinden çekersen daha mantıklı olur. Böyle büyük dişliden ayırmaya çalışır gibi çek zinciri. Normalde çok az boşluk yapması lazım. Şayet boşluk almış başını yürümüşse mesela arasından tükanmez kalem filan geçecek kadar olmuşsa zincirin değişme zamanı gelmiş hatta rubleni ve aynakolunun dişlilerini yemiş demektir :) Başıma geldi ordan biliyorum :)

YILMAZ Doğucan ve Serbay Akar bunu beğendi.
  9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bu yöntemde de zinciri çektiğin zaman 4 mm lik alyan araya giriyorsa zinciri değiştir diyorlar girmiyorsa devam :).

10. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet verdiğim bilgi sayılasal değerle güçlendi :) Teşekkürler '' ferhat köse ''. Bu arada unutmadan. Olurda uzamış zincir idare eder denilip ruble ya da aynakol yenisiyle değiştirilirse kısa zamanda dişleri aşınacaktır. Bilgilerinize....

Ferhat Köse bunu beğendi.