Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir Ömrü Ölçme

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sercanczo tarafından paylaşıldı.

1. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zincirin ömrünün dolup dolmadığını nasıl ölçüyosunuz?

Ben part tool zincir ölçer aldım ama yurt dışında forumlarda bu aletlerin doğru ölçmediği söyleniyo.
    Siz ne kullanıyosunuz?

2. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Park toolu bilmiyorum.Ben bisikletçimdeki zincir ölçme aletini kullanıyorum.Bir tarafında 2 tane çıkıntı var.Diğer tarafında da benzer 2 çıkıntı var ve o çıkıntıları zincir üzerine denk getirip zincir baklalarına girip girmediğine bakıyorum.Zincir baklalarına denk gelip zincirin arasına giriyorsa zincir uzamış demektir.Yeni zincirde o aralıklar daha dar olduğu için girmez.

sercanczo bunu beğendi.
  3. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sercan abi ben düzenli bakımlarını yapıyorum ne zaman bir sorun çıkmaya başlıyor o zaman sorunu çözmek için malzemeleri değiştiriyorum :)

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    En basit yöntemi 30cm lik bir cetvel yardımı ile oluyor.Bisikletinizin ön tekerini bir duvara dayıyorsunuz bir arkadaşınız bisikleti tutarken bir yandanda pedala yüklenerek zinciri en gergin vaziyette sabit tutuyor.Siz bu arada uygun gördüğünüz bir kısımda cetvelinizi kullanarak 10 inch lik mesafeyi ölçüyorsunuz.(10 inch=25.4 cm) Cetvelinizin 0 noktasını bir zincir baklasının milinin tam ortasından başlatıyorsunuz.25.4 cm nin denk geldiği yer yine başka baklanın milinin tam ortası olması gerekiyor eğer 25.4 ün denk geldiği nokta bir milin 2 mm gerisindeyse yani gelmesi gereken milin göbeği 25.6 cm ye denk geliyorsa zincirinizi değiştirme zamanı gelmiş demektir.En kaba tabiriyle 10 inch te 2 milimetre uzadıysa zincirinizi değiştirin......

5. Cem Coşkun

Cem Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler iyi oldu bunu öğrendiğim. Yine de sormak istediğim bir şey var:

Tahminen kaç kilometreden sonra zinciri değiştirmek gerekir? Mutlaka sürüş tarzına ya da zincirin kalitesine göre değişir ama yaklaşık bir süresi vardır sanırım.

İyi akşamlar

sercanczo bunu beğendi.
  6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Genelde 2000-2500 km arası diye söylenir ama bu tamamen varsayımdır. Örnek benim gibi 90 kilodaysanız ve rampaları ayakta çıkıyorsanız 1250 km olmadan zinciri uzatırsınız.
    Sürdüğünüz yollar, kilonuz, yükünüz, sürüş stiliniz. Bir çok etken mevcut. 1000 km de bir kontrol etmekte fayda var.

Cem Coşkun ve sercanczo bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sende söylemişsin bunun kilometresi olamaz.Zincirin marka ve modeli,senin kilon ,kullanma şeklin( arazi-düz yol-rampa) zincirine nasıl bakım yaptığın gibi pek çok etken var şu kadar desem yalan olur.Zicirin uzamaktan daha büyük düşmanı üzerine yapışan ufak taş ve metal parçaları ile çapraz kullanımdır.Düzenli olarak temizleyceksin,gerekirse her gün.Hiç birşey yapamıyorsan kuru bir bez ile silip temiz yağ ile yağlamanı yapacaksın.Çapraza düşme konusunda ise: özellikle rampa çıkışlarındaki çapraza düşme( bazı arkadaşlar sırf küçük aynakola inmekten utandıkları için yada arkadaşlar görürse ne der düşüncesiyle ufak aynakol dişlisine inmeyip orta dişlide kalarak arkayı en büyüğe çıkararak rampa tırmanırlar) Eğer 3 lü aynakol kullanıyorsan kesinlikle arkada en büyük 3 dişliye geçeceğin zaman öndede ufak aynakola inmen gerekiyor.çapraz kullanımda zincirini uzatmaktan daha tehlikeli olarak millerini zorluyorsun ve düzenli kontrol etmez isen eğilen bir mil seni çok ters bir zamanda ( genelde atağa kalktığında, ayağa kalkıp pedala yüklendiğinde) kırılarak yada yerinden çıkarak yaralanmana, düşmene,yarıştaysan kaybetmene neden olacaktır.

Uzama konusunda bir diğer çözüm ise eğer zincir ve rublen çok pahalı model değilse sorun çıkarana kadar devam etmektir :) sorun çıkardıgında da önce zinciri problem geçmez ise rubleyi değiştirmektir.....

8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bir de aynakolda en büyük dişli ile zincir arasına 4mm alyan anahtar sokmaya çalışma yöntemi vardı sanki. Anahtar giriyorsa uzamış demekti galiba. Tam hatırlayamadım şimdi bu yöntemi.

9. ünal ünlü

ünal ünlü Üye

Seviye:
    süper bilgilendirmeler, eve gidince hemen deneyeceğim.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Evet Serden o yöntemde var 4 mm lik alyanı zincir en büyük aynakol dişlisindeyken araya giriyorsa uzamış demektir fakat ben bir kaç defa denedim hiç içime sinmedi artık uygulamıyorum.......

Serden Us bunu beğendi.
  11. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar Merhaba,
    Cetvel olarak da bir yüzü cm bir yüzü inç değerli metal cetveller var. 50 Cm lik uzunlukta olanı 3,00 TL civarında kırtasiyecilerde satılıyor.Alın her zaman elinizin altında bulunsun bisikletin başka ölçülerini kullanırken de lazım oluyor.
    Kolay gelsin.

12. emre kırım

emre kırım Yeni Üye

Seviye:
    bilgiler için teşekkürler hemen benim zinciri ölçtüm sanırım değişme zamanı gelmiş

Ferhat Köse bunu beğendi.
  13. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben bu forumu çok seviyorum...:) bilgilendiren bilgili kişilerin bilgisine sağlık :):):)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bende seni seviyorum Soner :) ayrıca tebrik de ederim kürsüye çıkmışsın :)

Not:özel mesajdan devam edelim konuyu kirletmeyelim :)

sonEr´´ bunu beğendi.