zincir konusunda

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arkadaşlar merhaba
zincirim heralde 10ununcu defa koptu ve daha hafif ve dah akliteli bi zincir almayı düşünüyorum ne önerirsiniz xt sette ve 9lu sistemde marka model birde farklı bi sorum olucak 10 lu sistem zincirleri 9 lu sistemde çalışırmı çünkü 10 lu sistemlerde daha hafif zincirler yapıyorular ondan soruyorum deneyen arkadaşlarımız varsa deneyimlerini aktaroırlarsa hepimiz yaralanıtrız

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ipek yetginer

Forum eskisi kadar aktif değil bir konu açıldığında cevap verilmesi uzun sürebiliyor biraz sabır :)....

Sorunuza gelecek olursam...

10lu sistem zinciri shimano tarafından 9lu sistem için uygun görülmüyorlar. zincirlerin büyük çoğunluğu aynakol tarafından geriye dönük 1 yada 2 seride destek sağlaya biliyorlar. Olaki 9 lu sistem aynakola 10lu zincir takarsanız büyük ihtimalle sıkıntı çıkarmayacaktır ki yabancı forumlarda da bununla ilgili bilgiler var..
Kaset kısmına gelecek olursak. shimano 10 lu sistemde zincirin yapısını değiştirdi. zinciriniz ince olduğu için 10lu zincir 9luya uyar gibi duruyor olabilir ama bazı slx ve deore kullanıcıları 9lu kasetlerine 10 lu zincir takmışlar ve zincirin ara sıra atlama yaptıklarını görmüşler ki yük altında atlayan zincir sıkıntı çıkarır..xt için bir deneyim bulamadım.kullanıcılar bu atlamanın 10 sistemin yeni getirdiği yüz ayrımı olduğunu söylüyorlar. 10lu sistemdeki zincirin artık ön arka yüzü olduğunu da belirtelim.

tavsiyem eğer zincirinizden memnun değilseniz (ki xt zincir kullanıpta bu kadar sık zincir kırmanız takdire şayan..:) XTR yada KMC x9sl gold yada KMC x9s gold zincirlerini denemenizi tavsiye edebilirim...hem ağırlıktan hemde sağlamlıktan kazancınız olur KMCler ile... Hala bunları bu sıklıkta kırabiliyorsanız sırf sizi tanımak adına istanbula geleceğim bilginiz olsun..:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ahahah yok zaten ikinci el almıştım sıfır almadım baya bi kullanılmış bi zincirdi ve biliyosunuz ybn z,nc,rlerin büyük bir kısmı ki lere kırıldığı yerden birkaç kere daha kırılabiliyor

bende xtr yada kmc almayı düşünüyordum teşekkür ederim