Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir-Kaset temizliği

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mustafaaa Yılmaz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Mustafaaa Yılmaz

Mustafaaa Yılmaz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar aranıza yeni katıldım beni hor görmeyin :)
    Öncelikle geçen gün arkadaşımla yaptığım küçük şehir içi off road macerasından sonra bisikletin zincirlerine ve dişlilerine toprak bulaştığnı farkettim. Kasetten ev ayna koldan gelen kıtır kıtır parcacık sesinin beni çılgına çevirmesinin ardından 2 günümü kaset ve zincir temizliğine ayırarak detaylı bir temizlik operasyonuna giriştim gazyağı ve diş fırcası yardımıyla toprak kalıntılarını temizlemiş bulunmanktayım okadar temizki fabrikadan çıktığında bile bu kadar iyi değildi heralde :)

Zincirler-kaset-aynakol kuru halde tekrardan yağlamak istiyorum yağ konusunda da forumda yer alan bir çok marka ve model rijitlik incelik teflon kaplamalı gibi çok çeşitli seçenekler mevcut

Sorum şu
    Elimde singer dikiş makinesinin kaliteli makine yağı ibaresi yer alan yağdan başka birşey yok
    fakat bu forumlarda konusu geçen yağların farkı muazzam mıdır? gidip para vermeye değer mi ?
    hangisi tercih edilmeli silikonlu teflonlu vs kimisi çok yapışkan olduğundan kimisi fazla yağın da eksik olacağı kadar vites geçişlerinde sorun yarattırdığından yana.kimisi farkın olmadığı kimiside nano teknolojik sürtünme farklarından bahsetmekte :) 0 dan 25 - 50 lira vermeye değecek farklar yaratırlarmı ?

aydınlatır veya yönlendirirseniz sevinirim

Teşekkürler Saygılar

2. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    işte burda iş başa düşüyor araştırıp okuduklarınızdan aklınıza yatanı içinize kaynayanı deniyerek bulacaksınız dogruyu yada daha iyisini beyenmezseniz baska bir öneriyi deniyerek daha iyisini bulacaksınız. illaki okumuşsunuzdur eski konularda bende 3m yag ile hem temizleyip hemde az yağlı bırakanlardanım en geç 10 15 günde bir uyguluyorm hem temizlemesi cok güzel hemde sesi çok güzel kesip istediğim süre kadar tekrar ses yapmıyor. hemde fiyatı güzel. yani bu konuyu açmanız cok fazla birşey değiştirmez eski konulara yazılanlar gibi gene herkez kullandıgını önerir gene iş başa düşer :)

Samet Koç bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Makine yağı da iş yapar. Yapmaz değil.
    Fakat bu yağlar kapalı ortamlarda çalışmak için tasarlandığı için kısa süre içinde pislik toplayacak ve işlevini yerine getiremeyecek.

Sizin bisiklet için özel olarak tasarlanmış bir yağı almanız ise bunu engelleyecek, daha uzun süre sorunsuz kullanabileceksiniz.
    Ayrıca makine yağları suya karşı çok dayanlıklı değilken, özellikle kış için tasarlanmış bir yağ alırsanı ıslak ortamlarda da yağ zincire tutunacak iyice.

Bir de sessizlik konusu var. Bazı yağlar zincirin etrafında yastık tabaka oluşturuyor. Bu da zincirin rubleye ve aynakola temas ettiği yerlerde "tık tık tık" sesi yapmasını önlüyor.

Kısacası, uzun süre bisiklet kullanacaksanız alın orta kalite bir bisiklet yağı. Zaten çok uzun seneler gidiyor tek bisiklet için kullandığınız zaman.
    Benim evde Zefal'in yağı var. 15-20TL gibi bir fiyata almıştım sanırım. 1 seneden fazla oldu, daha paket yarısında fazlasında.

4. ali tekintüre

ali tekintüre Kıdemli Üye

Seviye:
    Mazot kullan kir yapmaz temizliğe minimum ihtiyaç.fırçayı batır zinciri 2-3 tur attır tamam.yazları çabuk uçar ama işini yapar...olmadı biraz yağı fazla olanlar var...

5. Mustafaaa Yılmaz

Mustafaaa Yılmaz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Dün makine yağını zincir baklaları arasına tek tek döktüm 1 gece işlemesi için bekledim ancak yağ sanırsam fazla ince kalmakta bu gün kaset ve ayna dan gelen ses artmasına ilave zincir kaset dişlilerinin en küçük dişlisine indikten sonra bir daha yukarı çıkamıyorlar. Sorun vites ayarlarında da olabilir fakat bir kaç yerde yağında buna sebep olabileceğini duymuştum galiba silbaştan adam akıllı birşeyler yapmak gerekiyor.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler Saygılar...

6. faruk meto

faruk meto Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ben kontak spreyi kullanıyorum hem temizliyor hem yağlama yapıyor

7. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    merhaba iyi günler herkeze daha önce zincir ve arka kaset temizliğini mazot ile yapmış gayet başarılı olmuştum.Fakat yeni aldığım shımano dry wet yağı uygunsuz kullanmam (yağışlı havaya maruz kalarak ) ve üstündeki yağı daha önce iyice arındırmadığımdan dolayı zincir ve kaset hatta aynakol dişlileri ayvayı yemiş durumda :) şimdi 2 sorum olacak

1)mazotmu ? gaz yağımı sizce ? (daha önce zincirim koptuğu için temizleme konusunda sıkıntı olmadı fakat şimdi zincir takılı ve sökmek için bir aparata sahip değilim bu yüzden zincir üstündeyken temizleyeceğim aynakola her hangi bir zararı olurmu sizce aynakolun göbeğine vs ve bu madde doğal oalrak arka ve ön aktarıcılardan da geçecek bir sıkıntı çıkartırmı?

2)bu soru biraz da Bursa lı arkadaşları ilgilendiriyor daha çok Bursa da gaz yağı nereden bulabilirim ? :)

cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar .. kenan-sofuoglunun-arabasi--181622.jpg

mariokaldato, Kazuya ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  8. ERSN PK

ERSN PK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Benim önerim nemli bir bezle silip yağı kiri biraz aldıktan sonra balata spreyi kullanmak..yağ kir ne varsa söker atar üstünden..

ATALAY16 bunu beğendi.
  9. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Balata spreyi uzun vadede boya veya kaplamalara zarar veriyor. Kullanımı çok pratik ama sürekli kullanmamak lazım. Gazyağını öneririm ben :)

10. DKN

DKN Kıdemli Üye

Adı:
    Doğu kan
    Seviye:
    motul yada ipone marka zincir temizleme spreyi alabilirsiniz. motosiklet mağazalarında bulabilirsiniz

mariokaldato bunu beğendi.
  11. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @ATALAY16 Mazotu 3-4 cm'lik boya fırçası ile iyice yedirerek temizleyin, su ile durulayın, temiz bez ile üzerinden geçin, kalan küçük tortular da gitmiş olur. Mazotu fırça ile bir kaç kere uygulayabilirsiniz. Azıcık daha uğraştırır ama zinciri sökmeye gerek yok.

Ruble ve zincir için çinden özel fırça seti almıştım ama boya fırçası kadar işe yaramıyor... Eğer ruble ve aynakoldaki kirlerin kemikleştiğini düşünüyorsanız küçük halı yıkama fırçası ile destek verebilirsiniz.

mariokaldato ve ATALAY16 bunu beğendi.
  12. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @ERSN PK hocam balata spreyi göbeğe vs zarar veriyormu ayrıca nereden temin edebiliriz acaba

@Deniz Tezcan hocam peki zinciri sokemeyeceğim direk öyle temizlesem aynakolun orada sıkıntı oluştururumu acaba ?

@İbrahim A. saolun hocam boya fırçam var şu kıl bırakmayan türden :) geçen temizlikten kalmıştı ben mazotu denedim iyi iş çıkartıyor ama gaz yağı nasıl acaba

mariokaldato bunu beğendi.
  13. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Balata spreyi ile temizleme konusunda sordunuz sanırım. Direkt aynakol göbeğine sıkmadan yaparsanız birşey olmaz ki.

14. cazci

cazci Dört Mevsim Pedal...

Adı:
    MEHMET CEM SAYGI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Küçük Sanayi Sitesinde gaz yağı satan yerler var.Mazottan daha iyi sonuç verir.Zincir baklaları ve dişlilerin ilk temizliğini gaz yağı ve fırça ile yapıp kirlerin akmasını bekledikten 15-20 dk sonra bir daha yineleyin.Su Ile durulayıp kalıntı bırakmayacak bir şeyle-çift kat havlu kağıt gibi-iyice kurularsanız uzun süre sorunsuz iş görür..

15. DKN

DKN Kıdemli Üye

Adı:
    Doğu kan
    Seviye:
    peki temizlik aşamasından sonra zincir yağı olarak neler kullanıyosunuz

16. cazci

Adı:
    MEHMET CEM SAYGI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Mevsime göre dry yada wet Zefal.

DKN bunu beğendi.
  17. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @DKN hocam bende shımano dry wet yağ aldım onu kullanıyorum

DKN bunu beğendi.
  18. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @cazci peki lastiğe gelse bu kimyasal sıkıntı olurmu acaba

19. cazci

Adı:
    MEHMET CEM SAYGI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aşınmayı,korozyonu,toz yada kir tutmayı önleyen yağların dış lastiğe zarar verdiğine dair bir yazı ya da paylaşıma hiç denk gelmedim.Araştırmalı ancak pek sakınca oluşturacağını sanmıyorum.Bir yerde okumuştum:Dış lastiğin üstünü sirke ile silmenin lastiğin ömrünü uzattığı söyleniyordu.Denemek gerek...

ATALAY16 bunu beğendi.
  20. ERSN PK

ERSN PK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @ATALAY16 balata spreyi zaten dik aciyla sıkılan birsey sicrama bulasma yapmaz göbeğe falan dikkat edersen..zaten aykakolu sokmeden temizlersen spreyi ic taraftan sıkacağın icin sorun yaşatmaz..
    @Deniz Tezcan ın bahsettigi olumsuz tarafini bilmiyordum..kadroya dokundurmamak yada varsa temas nemli bezle hemen silmek lazm..ama temizlikteki etkisi pratikligi tartışılmaz..

Deniz bunu beğendi.