Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir kadroyu çok fazla yaralıyor,yardım!

Konu, 'Kadrolar' kısmında Ersin Erbeden tarafından paylaşıldı.

1. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bir zincirin salınımı nasıl en aza düşürülür?Zincirim kadroyu çok fazla yaralıyor, koruyucu olmazsa heralde kadro kopacak :) bianchi zaten hiç önlem almamış bant gibi koruyucularla.nasıl azaltırım bu durumu.Bugün 2000 model eski bisikletime dikkat ettim (bisan travel) daha koruyucu bantı bile yırtılmamışken bu bisikletten 4 tane aldık hepsinde de bir hafta da aynı problem olması garip.Aktarıcı falan yeterince gerdirmiyormu acaba çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.:ci:

2. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kadro koruyucu dediğimiz sünger cırtlar var, 3 ay kadar yırtılmadan idare ediyor bu dediklerim 7-8 liradır tahminimle birde benim bisikletimde kullandığım şöyle daha sert bi kumaştan yapılma koruyucular var 20-25 liradır ama ömürlüktür. tavsiye ederim, kadronuza hiç bir zarar gelmez yıkanabilende bişey.

Ersin Erbeden bunu beğendi.
  3. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    sorunun nasıl çözüleceğine dair çözüm isterseniz,lütfen resim ekleyin.

4. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisikletim kayseride olduğundan resim ekleyemeyeceğim.
    Kadro koruyucu alırım fakat sistemde bi hata ya da sistemin zayıflığı olduğunu düşünüyorum.Zincir görünüm olarak gergin duruyor fakat esnemesi çok kolay oluyor.Shimano tourney aktarıcı fazla gergin tutamıyormu acaba?

5. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhabalar.
    Eğer bisiklet atıl durumda iken zincir duruşu gergin yada düz durmuyorsa arka değiştirici yayları hasarlı olabilir. Bir teknisyen arkadaştan yardım almanızı öneririm.
    Kadro koruyucu kullanın. Özellikle neopren malzemeli olanları tercih edin,ağırlık ve dayanım dengesi uzundur.
    Resim örneği için bir link veriyorum.
    http://www.marintekstore.com/?catId=400142&pId=408902

Saygılar.

Ersin Erbeden bunu beğendi.
  6. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ya arkadaşların dediği gibi bir takım aparatlar takacak veya yapıştıracaksınız, yada şöyle bir şey yapabilirsiniz.

Benim zincir muhafazamı fotoğraflamaya çalıştım. Çok eskilerden beri bu zincirin kadroya vurması ve yaralaması beni sinir eder.

Kendimce bir çare bulmuştum ve o gün bu gündür aynı sistemi tatbik ediyorum.

Bu fotoğraf sol taraftan ve zincirin ALT muhafazasını ve kadronun korunmuş halini açıkça anlatıyor sanırım.

Bu ise sağ taraftan dıştan görünüm. Çok basit bir çalışma, üstelik hiçbir zararı ve ses olayı yok. Bunları pvc parçalardan yaptım. Bütün doğramacılarda bu parçalar atılıyor zaten. Birde hazır zincir muhafazası alıp açık olan alt tarafına benzer bir şey yapabilirsin.

Bir fikir olması açısından İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

7. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Velo kadro koruyucu tavsiye ederim.10 tl ye adanada almıştım.eskiden sedonanın kadro koruyucusu vardı hiç bir halta yaramıyordu kadro gene hasar görüyordu. VELO al ;)

8. Gokhan Arikan

Gokhan Arikan Aktif Üye

Seviye:
    Arka vites attırıcının arkasında bir tane tek vida olur.Yay sertliğini ayarlar.Onu ne kadar sıkarsan o kadar arka vites sert yani gergin çalışır ,ve zincir salınımını azaltır.

Ali_Rıza bunu beğendi.
  9. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Zinciriniz fazla uzun olduğundan yeterince gerilmiyordur. Benim uyguladığım yöntem; zincir ön ve arka en büyük dişliler üzerindeyken arka aktarıcı neredeyse en düz hale gelecek şekilde zinciri kısaltmak. Tercihe göre en büyük dişli kombinasyonunda çalışan en kısa boy zincir veya +1 bakla, hadi en fazla +2 bakla kullanılmalı..

Öncelikle problemin kaynağını çözmelisiniz; kadro koruyucular problemi yamamak olur..

Arka aktarıcının arkasındaki ayar vidasının işlevi ise gerginlik ayarından ziyade aktarıcı makarası/ruble arası boşluğu ayarlamaktır.