Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir Jant Telleri ile üst dişli arasına sıkışma problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Tyler tarafından paylaşıldı.

1. Tyler

Tyler Kıdemli Üye

Adı:
    Eray I
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese Merhaba;

Shimano deore 3x10 kullanıyorum ve arka dişli 1'e (ön 1 veya 2 de iken) geçmeden üst dişliden atıp jant tellerinin arasına sıkışyor. Kilitli pedal ile kullandığımdan düşme riski oluyor veya zinciri, arka arttırıcı kırma riski.

Sorunun vites sisteminin hangi parçasından kaynaklandığını paylaşabilecek var mı?

Şimdiden teşekkürler

2. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Arkadaki değiştiricide 2 adet vida olması lazım, biri üstten biri alttan zincirin hareketini sınırlamak için ayar vidaları. Üst ayar vidası geride duruyor muhtemelen ki boşa düşüyor, biraz sıkabilirsiniz o vidayı. Gerçi bu bahsettiğim benim bisikletten, yani bi 10-15 sene öncesinin sistemi. Yenilerde de aynı şekilde midir bilmiyorum.

Neyse ben susayım yaa :)

Tyler bunu beğendi.
  3. Tyler

Tyler Kıdemli Üye

Adı:
    Eray I
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hocam teşekkürler, evet dediğin gibi onu ayarladım hatta servisde de daha önce ayarlanmıştı ama sorun düzelmedi hatta bu hafta arka arttırıcı üzerine düştü şimdi hiç 1. vitese geçmiyor.

4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sadece 1. vitese geçirirken oluyorsa, yani diğer viteslere geçişte ve vites değiştirmeden sürerken sorun yoksa, muhtemelen aktarıcının ayarlarından kaynaklanıyordur. Siz vites değiştirmediğiniz zaman da pedala yüklenmenizle zincir atlama eğilimine giriyorsa, zinciriniz ve rublenizdeki dişliler aşınmış olabilir.

Tyler bunu beğendi.
  5. Tyler

Tyler Kıdemli Üye

Adı:
    Eray I
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ön dişli 2de arka 3te iken sadece biraz ses geliyor. diğer geçişlerde herhangi bir sorun yok. Vites değiştirmediğim zaman herhangi bir atlama problemi yok yokuşa başlamadan arka dişliyi 1'e alıyorum ve hemen jantı tellerine sıkışıyor. Yaklaşık 1000km yapmışımdır

6. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Eğer sınırlayıcı vidalarla ayarlama yaptığınız halde sorun tekrar ediyorsa, muhtemelen kadro kulakçığınız yamulmuştur. Yamulan kulakçığı düzeltmeli veya yenisini temin etmelisiniz.

Tyler bunu beğendi.