Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir gergisi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında goxelkurt tarafından paylaşıldı.

1. goxelkurt

goxelkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    öncelikle herkese iyi forumlar..arkadaşlar ben bisikletime zincir gergisi takmak istiyorum ama bu parçayı alıcağım yer tam olarak nasıl takıldığını bilmiyor bisikletim corratec x-vert expert tir. zincirin gergi makaralarındaki konumu ile ilgili bir resim bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...şimdiden teşekkürler

2. goxelkurt

Seviye:
    ve son soru:)bu zincir gergileri 3'lü aynakolda kullanılabiliyormu..

3. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    3 lü için bulursan bana özel mesaj atar mısın abi :) ??

4. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Zincir gergilerinin 3'lü aynakol için olanı var...Ama Türkiye'de değil...Yurt dışında satışta...

Ülkemizdeki zincir gergileri daha doğrusu "zincir kılavuzları" (Chain Guide) tekli aynakol kullanımı için uygundur....

Bunun dışında bağlantısı ile ilgili bir şablon bulamadım ama ayrıntılı resim olarak kendi kılavuzumun yakın çekimi var...

Bağlantı şekli ise şöyle oluyor...Orta göbeği(Bottom Bracket) söküyorsunuz...
    Zincir kılavuzunuzu, pozisyonu resimdeki gibi olacak şekilde yerleştirdikten sonra Bottom Bracket'i yerine takıp dikkatlice sıkıyorsunuz...
    Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var...Kılavuzun kalınlığından dolayı Bottom bracket kısa kalabilir...Kalmayadabiliyor...
    Onu takarken BB'nın sıkma kapağı tutup tutmamasıyla görüyorsunuz...
    Yani biraz deneme yanılma yöntemine kalıyor...;)

Bunun dışında sorunsuz şekilde takıp, pedalları yerleştirdikten sonra en önemli mesele; Makaralarınızın pozisyon ayarı olacaktır...

Pozisyon ayarı yine resimdeki gibi olmalıdır...
    Yani üst makara; Zincirin açısını değiştirmeyecek şekilde olacak, ama aynı zamanda sürüş esnasında zincirin ekseninin şaşmamasını sağlayacak...

Alt makara ise zinciri alttan ayna yaprağınızın en alt noktasından yukarıda kalacak şekilde itmelidir...

Bu iki ayarın yukarıdaki şekildeki gibi olma sebepleri ise;
    Zincirin Üst kısımda Tahrik(çekiş) dolayısıyla gerilmesi, altta ise tahrikten kurtulup boşalması dolayısıyla sarkmayı engellemektir...

goxelkurt bunu beğendi.
  5. goxelkurt

Seviye:
    tabiki sinto neden atmıyım bulursam haber vericem söz:)