Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zincir gergisi ve sorular

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında orhun1071 tarafından paylaşıldı.

1. orhun1071

orhun1071 Yeni Üye

Seviye:
    arkdaşlar şu an 7 li ruble kullanıyorum. fakat 8 li vites kolu alacağım,(7 li altus bulamadım).. sormak istediğim şu 8 li ruble aldığımda 8 li kolla beraber uyum sağlarmı.? yani başka birşeye gerek varmı..(aktarıcı)

biliğim kadaryla zincirde problem yaratıyormuş.8 lide problem çıkartmaması için zincirin eninin kaç mm olması gerekiyor. benimkiyle karşılaştıracağım..

aslında ben 8 li istemiyorum.7 li altus nerde bulurum.. erdoganlarbisiklet.comda vites fren kolu bölümünde st-ef 60 (acera)var .. fotoğrafına baktığımda 8 li gösteriyor.. ama benim istediğim 7 li.. zaten ilandada 7 li diyor. bu ikisi arasında görünüm farkı varmı? görünüm farkı yoksa tercihim bu olacak ..birde st-ef 50 var (altus) işte bana onun 7 lisi lazım.. bu bianchi adrenalinede kullanılanlardan..

zincir gergisi diye birşeyi keşfettim.. amacı sanırım atlamalarda zincirin sallanmasını engelemek fakat nereye ve nasıl takılıyor. bir örnek resim gösterirsineniz çok mutlu olurum.

son sorum ise şu.. şimdi ben tourney kullanıyorum.. ön vites 1 de arkadakini 7 ye taktığımda zincir ön aktarıcıya sürme yapıp ses çıkartıyor. daha sonra ben ön vitesi bir iki çıt aşşağı indirip sesi kesiyorum.(yani ön aktarıcıyı bir üst dişliye geçirecek gibi) fakat altus aldığımda böyle bir imkanım olmayacak yani sürtme yaptığında azıcık aşağı çekemeyeceğim..yani 7. vitesi hiç geçemeyecekmiyim??

Lütfen bana yardım edin arkadşlar kafama çok takılıyor.
    Cevaplarınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

2. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle selamlar...
    *Vites geçişlerini şu şekilde yapmanızı öneririm Ön vites 1 de iken rublenizde 1-2-3, ön vites 2 de iken 4-5-6, ön vites 3 te ikende 7-8 i kullanınız. Yani bu verdiğim bilgi doğru vites geçiş bilgisidir. Eğer ön vites 1 de iken 7 ye atarsanız zincir dişliler üzerinde çarpraz duracağından dişlilere yamuk olarak basar ve zinciriniz normalden cok daha fazla aşınır. Yukarda belirttiğim geçişleri kullanınız. :)

*7 li ruble ile 8 li vites kolu kullanabilirsiniz buda şu şekilde olur; iyi bir vites ayarı ile 1-2-3-4-5-6-7 yi normal olarak atarsınız 8 e attığınızda da zincir hiçbir oynama yapmayarak yine 7. dişlide kalır.

*8 li ruble ile yine o seriden bir 8 li aktarıcı ve 8 li kol alırsanız hiçbir problem olmaz zaten hepsi birbirleri ile uyumludur... Tek sorun şu olabilir: shimano aktarıcı ile sram kollanırını kullanamazsınız.Bunun sebebi ikisinin de teli çekme oranları farklıdır.

* Zincir gergisine gelince, zincir gergisi aynakolla bottom bracket arasına takılarak zinciri makaralar sayesinde daha gergin tutmaktadır fakat bu sistemi genellikle Freeride/Downhill/Dirt Jump sürenler kullanır. Sebebide bu tarzda zincir gerçekten cok fazla sallanır, atma yapar, ve bunu minimize etmektir amaç. (sizin sisteminizde bir gergiye gerek yoktur.)
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

orhun1071 bunu beğendi.
  3. orhun1071

orhun1071 Yeni Üye

Seviye:
    kardeş verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.. fakat ben bisikleti sert kullanıyorum.. ve düşmelerde zincir çok sallanıyor.. beni rahatsız ediyor.. yani zincir gergisi düşünüyorum ama nasıl takılıyor bir foto felan yokmu??

4. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Sert kullanıyorum diyorsanız gergiden ziyade daha sert yaylı kısa bacaklı bir aktarıcı almanızı öneririm... Ör: shimano XT medium Shadow cage.
    Ama yinede size gergi fotoğrafı koyuyorum ilk fotoğafta ortadaki boşluk bisikletteki orta göbeğe monte edilerek onun üzerine aynakol takılır ve 2. fotoğraftaki gibi olur...

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  5. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Derdini anladım..
    Benzer bir ürünü belki 15 sene önce kendim imal etmiştim..
    Bizde şu an şu üründen 1 ad. var..Sağ alt bacağın ortalarına takılıyor.Makaradan zinciri geçiriyorsun.

Yukarıda bahsedilen ürün güzel tabi ama sanırım arkadaşın dediği gibi senin bisiklete pek uymaz.. Uydurmaya çalışmaya da değmez..

Linkini verdiğim ürün derdini çözer..

Selamlar

6. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gürsel Bey bahsettiğiniz ürünü bisiklete taktıktan sonra nasıl bir görünüm alıyor acaba? Akıllarda oluşan sıradan bir gergi örneği olmadıgı için bir foto ile gösterseniz ..:)?

7. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Google'da bazı fotolar buldum ama bunun aynısını bulamadım.Chain Tensioner diye aratınız..
    Bu parça alt arka çatalın ortasına makara aşağıda olacak şekilde bağlanıyor. Zincir vitesten çıkıp yukarı doğru açı yapıp, makaradan aşağıya (ayna dişliye) doğru bir açıyla iniyor..
    Daha fazla yardım edemediğim için üzgünüm..

Volkan Bilirli ve ZekiAlper bunu beğendi.
  8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bahsettiğiniz takılı hali bu galiba:)?..

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  9. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Evet genel olarak buna çok benziyor.. Teşekkürler..