Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir fazla sallanıyor ve sürtme sesi geliyor

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında E. Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. E. Yavuz

E. Yavuz Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Öncelikle iyi günler, bisikletimi alalı 2 3 ay anca oluyor, bisikleti kullanırken zincir en ufak bir şeyde fazla sallanıyor mesela bisikletin arkasını kaldırıp hafifçe yere bıraksam bile fazla sallanıp ses çıkartıyor, ancak sürerken sorun yatmıyor. Ayrıca kırmızı ile işaretlediğim ön aktarıcının oradaki kısıma zincir sürtme yapıyor. Vidalarla oynayayım dedim ancak pek bilmediğimdende aşırı kurcuklamak istemedim. Ve son olarak yolda giderken vites değiştirdiğim zaman normalinden fazla takır tukur sesler geliyor, özellikle vites değiştireceğim sıra pedala uyguladığım kuvveti hafifletsemde seste bir değişiklik olmuyor. Sorun tam olarak nedir?

2. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Vites sistemin giriş alt seviye bir sistem,o nedenle bakımlarını,yağlamasını,temizliğini iki kat özenle yapmalısın.Çıkan sesleri bir nebze kesebilirsin böylelikle.Sürtme konusuna gelirsek işini bilen bir bisikletçide hassas ön arka aktarıcı ayarlarını yaptırdıktan sonra ön 1 de iken arka 1-2-3-4
    ön 2 de iken arka 2-3-4-5-6-7
    ön 3 de iken arka 5-6-7-8 şeklinde kullanırsan,hem vites sisteminin ömründen yememiş olursun hem de sürtme olmaz.

E. Yavuz bunu beğendi.
  3. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yavuz 3 ayda toplam kaç km yaptın? Zincir uzama yapmış olabilir veya bisikleti ilk aldığında üstündeki zincir uzun olabilir.Arka aktarıcının yayı gevşek olabilir.Eğer teknik konulardan pek anlamıyorsan hiç elleme direk bir bisiklet tamircisine götür zincirini ölçsün vites ayarına baksın .Yada internetten zincir ölçümü diye araştır evde sende ölçebilirsin.Ön aktarıcı kısmına zincir sürtmesi ise ya yannlış çapraz vites kullanıyorsundur yada ön arktarıcın ayarsızdır.Sen bence bir bisikletçiye git zincirini ölçtür ve vites ayarlarını yaptır hiçbir sorun kalmayacaktır :)

4. E. Yavuz

E. Yavuz Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Vitesleri dediğiniz gibi kullanıyorum, yarın en iyisi hem frenden gelen sürtme sesi hemde aktarıcı ayarı için götüreyim bisikletçiye. Daha önceden ilk ay bakımı falan olduğu için aldığım yere götürmüştüm ancak orası tamirden ayardan ziyade satış üzerine kurulu olduğu için tam ayarlanmamış olabilir. Teşekkürler yorumunuz için.

Kilometre sayacım birkaç kere sıfırlandığı için kaç kilometre olduğunu tam olarak söyleyemeyeceğim. Her çıktığımda 20 - 30 kilometre arası sürüyorum. Yazın ( Ağustos sıraları ) ortalama hergün çıkıyordum. Ne yalan söyleyeyim anlıyorum desem yalan olur, 11 12 senelik bisikletim vardı yenice bir düzgün bisiklet aldım öğrenmeye çalışıyorum yavaş yavaş :) Dediğiniz gibi en iyisi işini bilen birine götüreyim ayarlaması için.

5. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zincirin yağ durumu nedir,yağsız zincir ses yapar geçişler zorlanır.

6. M.Fatih Ertürk

M.Fatih Ertürk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzunluk kontrol edip olculmeli yada caprazlama kullanim olabilir