Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir dişliden atıo,büyük sorun, yardımm!!!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Gökhan Seda tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ARkadaşlar bende deore sistem var, geçenlerde zinciri kırdım, ek bi diş eklettimm ondan sonra sürekli tak tak atarak dönmeye başladı, ösellikle en ufak arka dişlide yüklendiğim zaman 2-3 dişli boşa dönüor sonra yerleşiyor.Zinciri deiştiredim aynı sorun dewam eetti, deiştirdiğim zincir XT olanı, acaba ondan mı sorunn, yoksa dişliyle alakalı olabilir mi,acil yardımlarınısı beklorum!!!

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    vites ayarlarının ve zincirin optimal uzunluğunun kontrol edilmesi gerekiyor gibi.. vites ayarında ufak da olsa sorun olabilir, zincir uzun olabilir..

3. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yok yaa zincir falan uzun deil, onun ayarı yapıldı, baya sağlam yapıldı, ayarı yapan kişi bana biras binmem geerektiğini söledi,yaklaşık 500-600 km yol yapmam lasımmış alışması oturması içinn, ne kadar doğru bilmom,ilk defa deiştirom, zincir ilk deiştiğinde böle sorun oluor mu yaa:S bajka ne sorun olabilir, çok sinir oldum, benm için en önemli noktası bisikletin, çekişten düştüm walaa:)

4. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Yanlış söylemiş. Çok kötü birisine yaptırmışsın. O şekilde kullanma.

Ne yanlış yapmış, bu kadar bilgi ile tahmin etmek zor.
    Zincirin üzerineki yazıya bak. Modeli ne? ek yeri düzgün mü? Pim dışarı taşma yapmamalı.
    Vites ayarı konusu defalarca geçmiştir. forumda bir arama yap...

5. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    arkadaşlar herhalde ben anlatamadım konuyu, vitesle alakalı bi olay değil, birden aşırı yüklenmelerde zincir aynı dişli üzerinde birkaç diş çıkıp boşa döyüyor, bunu da özellikle arka dişlinin en küçük dişlerinde yapıo, yapan kişi sıradan bi adam değil de ondan dedim,pimde bi sorun yok, viteste de yok, başka sorunlara bakalım bilebileceğiniz!!!

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=150762#post150762

Bu ayara bak. O vidayi biraz bollastirman gerekiyor bence.

7. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bi onu deneyelim, daha önce denememiştim onu,gayet mantıklı geldi bu fikirrr,şididen çok saoll;)

8. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ya o vidayla alakalı bi sorun yokmuş, pff ya biri beni bu dertten kurtarsınn:( Hiç zevk almas oldum bisiklete binmekten, hadi bi el atın arkadaşar yaaaa:((

9. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    eldorado arkadaşım. doğru anladıysam sadece zinciri yenilemişsin ama dişlin değişmemiş. bu gibi durumlarda bu sorunu yaşaman normal. çünkü zincir ve dişli birbirine uyumlu çalışır. uyumlu aşınırlar. zincir ne kadar aşınır ve uzarsa , dişlide aynı oranda zincire göre şekil kazanır. zinciri değiştiren arkadaşın dediği doğrudur. yeni zincirin eski dişliye kendi formunu kazandırabilmesi için biraz km yapman gerekli. ama bunu zincire yüklenerek deil , biraz sakin kullanarak yapabilirsin. bu sorunun en küçük dişlide olması ise dişli çapının küçük olması ve dişli ve zincirin birbirlerine uyumsuz olması nedeniyle zincirin dişlide tutunacak yer bulamamasıdır. bu sorun ya km yaparak halledilebilir. yada zincir ve dişli takım olarak değiştiğinde sorun ortadan kalkar. Bilgim ve tecrübelerim dahilinde nacizhane fikirlerim bunlar.

10. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    boreas dediklerin gayet mantıklı ama şunu da belirteyim, benim değiştirdiğim zincir kopana kadar böyle bi sorun yoktu, koptuktan sonra mı dişlideki aşınma sorunu oluştu, yani birkaç saniye içinde aşınma olasılığını veremiyorum:S hımm şöyle bi ihtimal var, dişli ve zinciri uzun zamandır kullandığım için zincir çok aşınınca dişli de ona göre şekil almış ve dolayısıyla yeni zincire uyum sağlayamaıyor, eski bi zincir olsa belki olurdu:) Artık mecburen dişliyi de deişcez sanırım:( TEşkkrler yardım için.....

11. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Eğer zincir ve dişlileri 10.000km. civarında kullandıysan, ikisini birlikte değiştirmeni tavsiye ederim, çünkü birlikte aşınıyorlar.

Özellikle MTB ciler için söylüyorum: gittiğiniz atölyelerden " ROHLOFF" marka zincir isteyin, sizi yolda bırakmaz.

12. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    hayır öyle değil. dişli zaten aşınmış durumdaydı ama eski zincirle uyumlu çalıştığı için sorun çıkarmıyordu. senin yeni taktiğin zincirin diş aralıkları eskisine göre mm yada mikromm seviyesinde daha kısadır. bu yüzden eski dişliye yeni zincir her zaman sorun çıkarır. taki birbirlerine uyum sağlayıncaya kadar... :in:

kcuk_ bunu beğendi.
  13. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    bir de HG IG uyumuna bakmalısın 9 lu sisitemin zinciri ile 8 li sistemin zinciri aynı olmaz eklediğin parça uyum sağlamıyor zannedersem 8li sistemin zinciri olabilirmi ? muhtemelen kalın geliyor dişe oturmayınca da atıyor

14. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    değiştirdiğim zincir de 9lu sisteme uygun olan zincirr, bu arada bu dişli ve zincir yaklaşık 10000 km civarı kullanılmıştırr,ve de çok sert kullanırım ben bisikleti, pedallara aşırı yüklenirim, muhtemelen de aşınmayla alakalı bi sorun;) Ama napsam hala karar veremedim, bu yeni aldığım zinciri kullanıp birascık aşınması ve alışması için beklesem mi, yoksaaaa yeni bi dişli mi almam lasım, siz ne yapardınız??

15. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    10000km kullandıysan zaten değiştirme zamanın gelmiş bide sert kullanıyormuşsun sen o zincir ve dişliyi darülacezenin kapısına bırak artık.:D :D :D

16. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    bülente bende katılıyorum....

17. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    saolun beylerr, ben hemen gidip yenisini taktırayım bare, böle olmucakk, hiç tadı yok hayatınn:):)