Zincir Yardım

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
700km kullandığım zincirde pim mesafesi 255mm çıkıyor. 256mm olduğunda vakit kaybetmeden değiştirin deniliyor. Sıfır zincir 254mm oluyormuş.
Bu durumda ne yapayım. Hemen değiştirmek mi gerek yoksa 1000km'yi doldurayım mı?
Fazla araziye girmeyen, %90 asfalt yollarda amatör olarak kullanıyorum.

Scudo

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Zincirinin marka ve modeli nedir? Kaliteli zincirler 700 de deforme olmaz da... 700 ün tamamını tırmanış ve sprintte yapmadıysan tabiiki :)

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
zincir KMC marka X-Gold 9 model.
fazla zorladığımı sanmıyorum.

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
normal ve temiz kullanırsan 1800km ye kadar zorlayabilirsin. ben çok sık kullanmadığım ve sert kullanmadığım için öyle yapıyorum. ama en sağlıklısı senin dediğin gibi boyunu ölçmek.daha önce bu konu geçmişti fakat forumda bulamadım. 4 zinciri sistemetik biçimde 400 er kilometre kullanılıyorlarmış gibi birşey di ama tam hatırlayamadım.

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Benim zincir ölçme aletim var, süper bir şey :). Ölçüyorsunuz size söylüyor değişimi. Örneğin aluminyum veya titanyum dişli kullanıyorsanız her bakla başına 0,75 mm uzama oluştuğu anda değiştirmeniz öneriliyor. Çelik dişli kullanıyorsanız bu rakam 0,1 mm. Tabi sizin böyle bir alet edinmenize gerek yok, bisikletçinize gidin yardımcı olacaktır :).

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
cevaplar için herkese teşekkür.
biraz daha kullanıp değiştirsem iyi olacak. bu sefer shimano zincir almaya karar verdim. birde onu deneyeyim..

okan_ergun

Daimi Üye
Tepki
40
bence kırılana kadar kullan... 11,5senedır xt zıncırı değişmedım halaa da kullanıorum vites geçişlerinde sorun olmuyosa gerek yok bence...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
işte ama sen 11 senedir kullanıyosun diye herkes öle kullanamıyor çünkü yeni nesil malzemeler o eski süper dayanıklı (gerçektende öleler hala o sistemleri kullanan arkadaşlarım var) olmadıklarından değişim zamanlarına dikkat etmek gerekiyo ömürlerini uzatmak için...Aslında kullanım tarzları ve koşullarına göre değişsede ömürleri pek belli olmuyo zincirlerin...Mesela benim bir zincirim 1300 km dayanırken yarış sezonunda 800 km felan anca dayanıyor tabi bu durumda zincir ölçmr aletiyle arada kontrol etmek iyi oluyor...

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Ayrıca bir arazide olduğunuzu düşünün ve etraflarda size yardım edecek birileri yok ve zinciriniz kırıldı. Ne yaparsınız :eek: Bunları da düşünmek gerekiyor. Yani olmadık anlara karşı değiştirilmesinde fayda vardır. Aslında 255 mm bence iyi ve normal bir uzunluk ama kullanım şekli de çok önemlidir. Amatör olarak biniyorsanız değiştirilmeye bilir de...

Şimdi diyeceksiniz hem değiştir diyorsun hem değiştirme diyorsun. Buna kendiniz karar vermelisiniz. Çünkü kullanan sizsiniz. Eğer hor kullandıysanız ve de bazen dişli geçişleirnde takkk! diye ses çıkartıyorsa değiştirin. Ama normal kullandıysanız ve de yağsız kalmadıysa zincir gerek yok derim.

• Beğen
Tepkiler: Lancer

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
toplam mesafe 830km oldu.. bu süre 2 aylık bir zamanı kapsıyor.
yani hergün 15km civarı binsem 2 ayda bir zincir değiştirmem gerek :rolleyes:.
umarım shimano daha dayanıklıdır.
peki hg53 ile hg93 arasında dayanıklılık açısından fark varmıdır?

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@okan_ergun
Burda zincirin yaşı değil de yaptığı Km. önemli değil mi? 11,5 senede kaç km. pedal basılmış?

• Beğen
Tepkiler: hdeveci

duman_yak

Üye
Tepki
8
@zzyzx
düşünmeme gerek yok bana aynısı oldu ama neyse ki yokuş yukarı çıkıyordu fazla zorladım heralde zincir birden tak diye kırıldı ve neye uğradımı şaşırdım :) biraz uğaştım ama başaramadım sonunda asdlım zinciri kadroya doladım ve bindim bisiklete verdim kendimi okuş aşağı:) yokuş bitene kadar tabi ondan sonra yürü babam yürü en az bi 5 km yürümüşümdür o sıcakta bideeee( ağustos ayı)

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
@duman_yak

Aynısı benimde başıma gelmişti ama Allah'tan yanımda zincir aletim vardı bakla eksiltip takmıştım yeniden. Sonra pert oldu tabii :)

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Okan kardeş ben XT zincirimi 2.5 senede ( o da yazları sadece 3 ay binebiliyorum) 10.100 km yaptıktan sonra arka kaset dişlilerle birlikte değiştirdim desem ne dersin :) Değiştirme anına kadar en ufak bir şikayetim olmamıştı 'yeter artık' dedim ve takım halinde değiştirdim. Eski yeni parça uyumsuzluğunu bildiğim için bu şekilde davrandım. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, vites kullanma ve koordineli geçiş konusunda iyi sayılırım. Yani sistemi zorlarım ama yıpratmadan kullanırım...

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
zinciri yeniledim.. yeniside aynı ölçü çıktı :D
bunun üzerine metal bir cetvel aldım, artık doğru ölçebiliyorum.. meğerse ölçtüğüm plastik cetveldeymiş hata. Halil arkadaş söylemişti gerçi.
ehh tecrübe oldu banada..
sizinde aklınızda bulunsun ;)

dagci

Forum Demirbaşı
Tepki
584
ben de 1000 km geçmeden zıncırı değiştırırım tabıkı ruble yı de degiştireseksın zaten zıncır ve rubleyi anlarsın zıncır rublenın üzerınde kaçırma yapar hee temizliğinı yaparsan biraz daha ömrü olur

• Beğen
Tepkiler: simoniuğur

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
benimde bi kere zincirim kırıldı hemde şehirden yaklaşık 10 km kadar uzaktım :) arkadaşlarla gitmiştik eyvah dedim gitti şimdi yürü baba yürü allahtan bizim bi arkadaşta bi halat gibi bişey vardı bagladık onla çektik tabi işimede geldi :) oradan buraya tek pedal atmadan geldik o günden beri bisiklette hem zincir kilidi hemde o lastik halatlardan bulunyo :) bence sizde taşıyın çantanızda noolur noolmaz her şeye hazırlıklı olmak lazım degilmi ama

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
arkadaslar kirilana kadar beklemeyin.zincir omrunu tamamladiktan sonra vites gecizleri bozuluyo. bu da hem arka dislileri hemde arka aktariciyi hirpaliyor ozellikle yokuslarda vites degistirmeniz gerektiginde bunu cok net hissediyosunuz. bu arada benim denedigim en kaliteli zincir sram. numarasini tam hatirlamiyorum ama en hafif modeliydi sanirim.