Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir Boyu Ne Kadar Olmali ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Darke tarafından paylaşıldı.

1. Darke

Darke Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    25-30 yaşları arasında beldesan colorado bisikletim var.
    Yaklaşık 5-6 yıldır bakımını yapıp kullanıyorum şu ana kadar 1 sorun bile çıkarmamıştı.

Geçenlerde pedalda bi atiklik hissettim bi söktüm ve aci gerçeği farkettim aynakolun pedal kısmı yalama olmuştu.
    Uğraştım uğraştım takamadım oturtamadım.
    Aynakola varıncaya kadar shimano sistem var bisiklette (shimano 70gs google bile resimleri cikmiyor o kadar eski ) fakat ne kadar marka olursa olsun yalama olmuş kol ne işime yarayabilirdi ki ?

Bisikletçiye götürme imkanım olmadıgından cuma günleri arabayla geçen bir bisikleti var numarası vardı aradım durumu anlattım tamam aynakol getiririm yanımda takarız dedi.

Dişli sayilarini bilmiyorum ama adamın taktıgı aynakol digerinden cok daha küçük. Haliyle zincirde bolluk var vitesi 6-7 ye atinca nerdeyse aktarıcı boşa çikiyor buda yüksek kadansta sorun cıkarıyor.
    Zincir pensem var kayıp bakla da var elimde (missing link ) boyunu kısaltmayı düsünüyorum ama aklımda birkaç soru var

1- Boyunu neye göre kısaltmalıyım ?
    2- Bisiklet eski oldugu icin zinciri söküp aynı pimle takarsam sorun cıkarıp yarı yolda bırakır mı ?
    3- Aynı pimi kullanıp mı takmalıyım yoksa kayıp bakla kullanıp mı birleştirmeliyim zinciri ?
    4- Yalama olan aynakolu adamdan istemedim. Shimano falandı ama yalama olmuştu işime yaramaz diye orda bıraktım sizce doğru mu yaptım?

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Benzer bir konuda bunun cevabini vermeye calismistim. Asagidaki linke tiklarsaniz okuyabilirsiniz. Fotografta var...
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=138082&p=1703923&highlight=#post1703923

NOT: 2 fotograf arasinda bir aciklama var. Onemlidir, unutmayin, gozden kacirmayin :)

Pim hasar gormemisse kullanabilirsiniz. Anlattiginiza gore zaten bakla eksiltmeniz gerekecek. Ancak zincir uzamasi denen durum varsa, zinciriniz aynakolunuzu ilk basta biraz hizli yipratabilir. Elbette yeni zincir alacaksaniz rublenizin durumunuda gozden gecirip gerekirse ruble yenilemeye de gitmeniz gerekebilir.
    Yok masraf olmasin diyorsaniz zinciri kisaltip bir tecrube edin gittigi yere kadar gitsin :)

3. Darke

Darke Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim
    Ruble vs değiştirmeyi düsünmüyorum açıkçası birde şöyle bir şey sorayım size

Ön aktarıcının kolunda sorun oldugu icin ön vites 1-2 arası calisiyor ama aynakol 3lü. Yani 3. dişi hiç kullanmıyorum. Yinede zincir ayarını aynakolda 3 rublede 1. dişe takıp mı yapmalıyım yoksaa aynakolda 2. dişe mi takmalıyım ?

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mantikli olan 3. dise gore ayarlamak. Sonucta hangi vites kombinasyonunu kullanirsaniz kullanin, zincir boyunuz, gerginligi, arka aktarici ayaginin salinimi, bu ilk ayara gore ideal konumda olacak. Idealden 1-2 bakla kisa zincir iyi kotu is gorur. Daha kisasi sorun yaratmaya baslar.
    Ancak kisa zincir arka aktarici ayagini zorlayacak, vites gecislerinde en buyuk rubleye belki gecmeyecektir.
    Zincirin gereginden uzun olmasi ise pedalda bosluk hissi yaratabilecegi gibi, yolda giderken olusan sarsintilarla zincir atmasina neden olabilir.