Zincir boşalma/atlaması

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
Arkadaşlar bisikletin zincirini deiştirdim. İlk başta her şey normal gidiyordu ancak bir ay kadar sonra zincir her aynakol turunda, eşit frekanslarda, boşa atar gibi oluyor. Sadece tamamen çarpraz kullanınca -ki denemek için böyle yaptım- boşalma ya da atma gibi bir problem yaşamadım. Acaba nedeni baklaların arasının açılıp zincirin uzaması olabilir mi? Değilse ne olabilir?

Scudo

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
ay sorunu bende yasıyorum küçük viteslerde hızlı cevırdıgımde yokuş çıkarken tık tık tık ses gelıyo.zincir azıcık boşa gelıyomus gıbı oluyo.

S. Orçun

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Salcano
bende de var aynı sorun, tam çapraz iken sorun yok ama olması gerektiği gibiyken vites atacakmış gibi oluyor. vitesin orada çevirilecek birşey var, internetten okuduğum kadarıyla onu çevirdim filan ama düzgün oturtamadım.
http://www.cyclingtr.com/wp-content/uploads/2011/12/arka_2D00_vites_2D00_tel_2D00_ayar_3101_2.jpg

S. Orçun

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Salcano
bende de var aynı sorun, tam çapraz iken sorun yok ama olması gerektiği gibiyken vites atacakmış gibi oluyor. vitesin orada çevirilecek birşey var, internetten okuduğum kadarıyla onu çevirdim filan ama düzgün oturtamadım.
http://www.cyclingtr.com/wp-content/uploads/2011/12/arka_2D00_vites_2D00_tel_2D00_ayar_3101_2.jpg

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
@S. Orçun

Yok, gerginliği falan tam yerinde o konuda bir sıkıntı olmaması lazım.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@GCSüzgün

Buyuk ihtimalle atlama yapan disli (aynakol veya rublede) asinmis ve degismesi gerekiyor. Zincir yeni olduguna gore baska ihtimal gelmiyor aklima. Caprazda atmamasi ise zincirin capraz kasilarak asinan disli uzerinde bir sekilde tutunmasindan kaynaklanabilir. Atlama yapan disli uzerindeki disleri gozle kontrol edin. Vites gecisini kolaylastiracak birkac dis haricinde, dislerde kisalma / asiri yuvarlaklasma varsa, pedala asildiginizda zincir disliyi cevirirken tutunamayip bir iki bakla kayiyor yani atlama yapiyordur. Saglam dise oturunca normal calismasina donuyordur. Olayin ayni frekans araliginda olmasida bu teoriyi destekliyor.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Baklaları açılıp zincirin uzamasından kastınız zincire ek mi yapıldı?
1. Ek yapıldıysa aynı marka ve model olmaması
2. Zincir çok uzun gelmiş olabilir
3. Zincirin montajı sırasında baklayı fazla sıkmış olabilirsiniz. (Tek tek baklaları kontrol etmek gerekiyor)
4. Kadro kulağı eğri
5. Zincir yağsız ve yanlış yağ ile yağlıyorsunuz. (Önce zinciri dikatli bir şekilde mazot yada würt gibi temizlik maddeleri ile temizleyin. Sonra da makine yağı, zefal-shimano gibi marka yağlar ile yağlayın).. :)

Y. Serdar Güler

Aktif Üye
Tepki
209
Bisiklet
Carraro
Sorunun yeni zincirle başladığını farzederek:

Sadece çarpraz viteslerde sorun yaşatmamasından yeni taktığınız zincirin uzun geldiği anlamını çıkartıyorum.

Eski zincirle boyunu kıyaslayıp birkaç bakla çıkartmanız gerekebilir.

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Bendede bi benzer sorun var viteslerler ilgili büyük dişlide 2-3'e geçmiyor küçük 8'li viteste 2-3 3-4'e geçmiyor mekanizmamda dandik değil alivio

Tepki
115
Bisiklet
Sedona
rubleyi ve aynakolu değiştir.

@Abdullah T.
Orta viteste H vidasını gevşet ve vites teli gerginliğini kontrol et mekanızmayı üst dişli seviyesine çıkarabiliyormu.Arka vitestede yukarıdaki resimde olduğu gibi vidayı dönderirsen olur.

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Büyük dişlide marş basar gibi uzun basarsan geçiyor.(takur takur seslerle) ben diyorum acaba yağ felanmı kurudu

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Aynı sorun 1000 km kullandığım sram zincirde de oluyor.
Çoğu viteste tak diye ses gelerek atlama yapıyor, büyük bela açacak başıma sanki.