Zincir baklasını azaltmak zorunda kaldım, sorun olurmu acaba?

Tepki
155
İsim
Celal
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zincir ve dişli temizliği sonrarında zincir baklasının 1 tanesini eksik takmak zorunda kaldım. Sorun olurmu acaba?
21 vites bisikletim var.
Böyle kullanılabilirmi, yeni bir zincirmi almalıyım.
Bu arada yaklaşık 1700 km. kadar yaptım zincirimle.
Bilgi ve tecrübeleriniz nelerdir?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
zinciri değiştirirseniz,rubleyide değiştirmeyi unutmayın

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Celal Göbekçi

Bu konu aslinda uzun ama kavrayinca oldukca basit.

Oncelikle zincir uzamasi denilen olayi arastirin. Zincir uzamasi; zincir kalitesine, kullanim sekline ve zincir bakimina gore metalin yorgunlugu - asinmasi sonucu bakla aralarinin uzamasi kabaca. Kimisi zinciri 300 km'de uzatir, kimisi 3000 km'de. Uzamanin ne boyutta oldugunun olcumu icin ozel alet oldugu gibi, cetvelle standart ve kabul edilen max. olcu bulunmaya calisilabilir veya alyan anahtar ile basit pufler vardir. Arastirirsaniz forumda bir yerlerde hepsini bulursunuz.
Zincir uzarsa ne olur? Aynakol ve ruble dislilerine tam oturmadigi icin atlama yapar, aynakol ve ruble dislilerini daha cabuk asindirir ve omrunu kisaltir.

Zincir olcumu; zincir cozulur, arka aktarici bacagindan cikarilir, on aynakol en buyuk disli ve arka ruble en buyuk disliye takilip birlestirecek gibi tutulur. Bu olcunun uzerine 2 bakla daha ilave edilerek, sisteme olmasi gerektigi gibi yerlestirilip birlestirilir.

Eksik bakla; sisteminiz ortalama 4-5 baklaya kadar kisa dusmus zincirle kullanilir. Vites gecislerinde zorlanabilir, ayarsizlik sesleri cikarabilir, ozellikle en buyuk dislilerde zorlanir veya vites gecmeyebilir. Uzun sure asiri kisa zincirle kullanirsaniz muhtemelen ruble ve aynakol dislilerinizi daha hizli asindirir, arka aktarici bacagini surekli gerecegi icin yayini yumusatabilir.

Mecbur kaldiysaniz kisa zincirle idare edebilirsiniz. Ancak en kisa surede normal olcusune getirin veya yeni zincir takin.

Kolay gelsin :)

Not: Bildigim, okudugum kadari ile her zincirde ruble degisimine gerek yok. Ortalama bir rublenin uc bir durum olmadikca 3-4 zincir degisimi boyunca yenilenmeden devam edebilecegi belirtiliyordu gordugum kaynaklarda. Elbette bu asinma oranlarina bagli. Butceniz musaitse her seferinde degistirebilirsiniz bu sizin keyfiyetinize kalmis.
Su nokta kesin; asinmis ruble yeni zincirin asinmasini, asinmis zincir ruble ve aynakol dislerinin asinmasini hizlandiracaktir. Ama gerek olmadigi surecede kullanilabilir malzemeyi israf etmek bence pek dogru degil...

• Beğen
Tepkiler: Yiğit Türkben
Tepki
155
İsim
Celal
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
teşekkürler suat akman, tecrübelerinizden istifade etmek faydalı olacak benim için..

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
İki gün önce zincir koptu bende bir bakla azaltıp tekrar birleştirdim. Suat beyin dediği olay sarkmadan dolayı olduğunu sanıyorum bakla azaltınca sürdüğümde farkettimki vites geçişleri çok daha rahatladı. Tabi bu herkeste olurmu bilmem ben deneme yanılmayla bunu gördüm pro olarak bir yorum yapmamın imkanı yok :) .

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Efecan UZUN

Zinciri hazir sokmusken keske zincir boyu olcumu yaparak oyle birlestirseydiniz. Boylece zincir boyunun dogru oldugundan emin olur ve iciniz daha rahat olurdu.
Bir faydam olduysa ne mutlu :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Efecan UZUN

Zinciri hazir sokmusken keske zincir boyu olcumu yaparak oyle birlestirseydiniz. Boylece zincir boyunun dogru oldugundan emin olur ve iciniz daha rahat olurdu.
Bir faydam olduysa ne mutlu :)

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@suat akman

Vallahi zinciri arkadaşımla söktüm tek başıma hayatta yapamazdım . Arkadaşımda teknik bilgi ve pratik az çok var ancak ondada yeterli alet şimdilik yok ama en kısa zamanda temin edip bir ileri adımı atacağız bisiklet alanında :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Efecan UZUN

Eger elinizde hic alet yoksa yurtdisindan uygun fiyata guzel bir takim edinmekte avantajli olabilir.
Benim aldigim takim ve yurtdisi alisverise dair asagidaki konu belki size yardimci olur:
(link)

Bu arada takimi bol bol kullandim gecen surecte gayet dayanikli ve hic sorun cikarmadi bana :)
gerci ruble sokme yapmadim bu aletlerle henuz ona kefil olamayacagim...

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Sıkıntı olabilir. Bence ruble+zincir değişimi yapınız.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@enes savaş

Ruble değiştirirken zincir değiştirmek gerekli bir şey ama zincir değiştirirken ruble değiştirmeye çok gerek olmayabilir.
Eğer zincirin bakımı düzgün yapılıyorsa ve zincir değişimleri zincir uzamadan yapılıyorsa, ruble 5 zincire kadar dayanabilir.

• Beğen

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Edip Dinçer

Doğrudur ama her zaman yeni bir parça alınırken onu destekleyen parçanın da değişmesi daha iyidir. Yani arabada kayışların değişmesi gibi ;)

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@suat akman

55 km lik hızlı bir maratonun ardından geldim ve konuyu inceledim . Aldığınız ürünler hayırlı olsun bayağı güzel anlatım olmuş şahsen yurtiçi online da rekor kırsamda kendi çevreme yurtdışı hiç alışveriş yapmamıştım biraz incelemeden sonra bende biraz faydalabilirim siteden :)

• Beğen
Tepki
155
İsim
Celal
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
haklısınız.. Ama zincir sökümünde böyle birşeyle karşılacağım aklıma gelmemişti..
ayrıca ekipmanım da eksik ölçüm için.