Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zincir atacakmış gibi yapması / Carraro Force 500

Konu, 'Carraro' kısmında Yakup Emre Tekeli tarafından paylaşıldı.

1. Yakup Emre Tekeli

Yakup Emre Tekeli Yeni Üye

Seviye:
    En son iki hafta önce falan kullandım bisikleti, 10 - 15 km'lik küçük sürüşler yapıyorum yeniyim henüz. 2 hafta önce zincir atınca o anki vitese göre elle tekrar taktım zinciri ve devam ettim. Ancak eve dönüşte de zincir atacak gibi oluyor ve yerine oturuyordu.
    Az önce tekrar çıkıp dolaştım biraz hala devam ediyor. Bazı zamanlar 10-15 saniyede bir tekrarlıyor bu özellikle yokuş çıkarken.
    Sorun neyden kaynaklı olabilir ? Kendi kendime düzeltebileceğim bir şey midir yoksa profesyonel birine götürmeli miyim ? DAha toplasan 10 kez kullanmışımdır bisikleti.
    SHIMANO TOURNEY TX35 21 VİTES

2. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bir yanda ki dişliye değip geri geliyo dimi zincir bi altaki dişliyemi kayıyor üstekinemi

3. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yokus cikarken degilde ani hizlanmalarda yani pedala abandiginizda yapiyor ise bircok sebebi olabilir. Arka attiricinin yanlis konumda takilmasi yada telinin gevsemesi birinin koldaki ayariyla yada arka attiricidaki yildiz vidalar ile oynamasi gibi...

4. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim dediğim gibiyse yapacağınız şey arka attırıcı da plastik donen bir vida var orayla oynayarak ayar yapmak o plastik vida fren kollarındaki gergi ayarıyla aynı çalışma prensibi var

ayar için bisiklet ters çevir tekeri döndür vitesi tek tek attır bi ses bi geç vites atma olmayana kadar dene :D

5. Yakup Emre Tekeli

Seviye:
    Çok yokuşlu bir yerde kullandığım için birinci viteste kullanıyorum genelde. 2'ye atmaya çalışıyor arka vitesi.

Evet pedala abandığımda da oluyor yani zaten yokuş çıkarken daha çok yük biniyor haliyle zincire. Daha doğru tabirle zincire yük bindiği zaman olan bir şey bu. Lakin bisiklet direkt kurulu olarak geldi ve vitesin vidalarıyla vs. oynamadım, sadece lastik patlamıştı arka tekeri çıkarıp yama yaptıktan sonra geri taktım ancak ondan sonra 6-7 kez kullandım hiç böyle bir sorun olmadı en son zincir attıktan sonra olmaya başladı bu.

Sanırım benim halledebileceğim bir şey değil, bisikletçiye götüreyim iyice bozarım yoksa :hasta: Teşekkürler cevaplar için. :in:

6. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arka attırıcıda anahtar değdirmeden ayar yapmanızı sağlayan gergi vidası bulunur. Herhangi bir bisikletciye götür attırıcının telini 1 2 mm bollaştırır mısın de 2 saniyede yapar sende yaparsın aslında.

bahsettiğim vida

7. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tel gergin biraz gevşetmek gerek üstteki resimde bulunan vidada mesafe yoksa teli gevşetmen lazım çok kolay iş aslında

8. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Büyük ihtimal mesafe vardır. Mesafe yoksa vida açılması halinde arkadaş ayarı fazla kaçırabilir ama o vida ile en fazla döndürdüğü tur kadar geri döndürür. :D

9. Yakup Emre Tekeli

Seviye:
    Oynadım biraz vidayla ama iyice bozdum :rolleyes: Çılgınlar gibi vites düşüp artmaya başladı her devirde :alkis: Neyse ki biraz daha kurcaladım ve şu an düzelmiş gibi duruyor. Ama yarın çıkıp sürmeden de net bir şey diyemeyeceğim, ters yatırıp elle pedal çevirmek suretiyle test ettim çünkü. 2-3 dakika aralıksız çevirdim sorun yok gibiydi. Yarın da sorun devam ederse götürücem artık bisikletçiye. Aslında uzak olmasa veya zamanım olsa bugünden götürecektim ama işte...

Her neyse teşekkürler herkese :in:

10. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu :D

11. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Özellikle yokuş çıkarken yapıyorsa zincirinde '' çalışmayan bakla '' sorunu olabilir. Zincirinde tüm baklaların düzgün çalıştığına emin ol. Aynı sorun bende de vardı bakla değişimi ile çözüldü.

12. Ömer Yüzgeç

Ömer Yüzgeç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zincirin deforme olması veya uzamasıdanda olabilir :D