Zil Yapımı

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
malzemeler:
1 kapı alarmı
1 adet buton anahtar
siyah elektrik bandı ( yada siyah sprey boya)
kedi gözü bağlantı kelepçesi =)
15cm kadar ince telefon kablosu

yapılış:
öncelikle monte edeceğimiz yeri ayarlıyoruz. daha sonra alarmın içini açıp arka kapağına, bağlantı kelepçesine vidalayacak şekilde delik açıyoruz. Alarmın kapağını sökerken dikkat edin pillerin takılı olduğu yerde minicik bir vida var, onu sökün diğer tarafını tırnak tutuyor kırmamaya çalışın. daha sonra dış plastiği siyah sprey boyanız varsa siyaha boyayın ( beyaz olarak kullanmak tercihinize kalmış) yoksa benim gibi eldeki imkanlarla en az maliyeti hedefleyerek siyah elektrik bandı kullanabilirsiniz.boyadıktan yada bantla kapladıktan sonra, arka kapağı vidanın başı alarmın içinde kalacak sekilde monte edin. tersi bir işlemde vida uzun gelebiliyor, çok uğraşırsınız fazlalığı dışarı vermek daha akıllıca :D şimdide alarmın üzerinde bulunan on-off düğmesinin bağlı olduğu yere kablomuzu lehimliyoruz. kablomuzu alarmın dışına çıkarmak için plastiğin kenarında hafiften bir oyuk açın, kabloyu geçirin ve bisiklette hazırda monte edilmiş olan kapağa takın (minik vidayı takmayı unutmayın) kablonun boyunu butonu nereye koyacaksanız ona göre ayarlayın kesin ve ucuna butonu bağlayın el yordamıyla yapsanızda olur lehime gerek yok. butonu ben yine siyah bantla tutturdum belli olmuyor hemde sağlam tutuyor. bantın üzerine ufak bir delik açıyoruz (ben delgeç kullandım ) ve buton o deliğe denk gelecek şekilde gidona yapıştırıyoruz.Bantların kenarlarında açıklık kaldıysa ve alttaki beyazlık gözüküyorsa, o kısımları siyah ispirtolu kalemle boyayıp rütuşlayın.

zili yaptıktan sonra foruma eklemek aklıma geldiğinden dolayı yapılış aşamasında fotoğraf çekmedim, kusura bakmayın:p

ve sonuç olarak 95db gücünde bir zilimiz oluyor. ilerleyen günlerde +1 alarm daha takmayı düşünüyorum

maliyetler:
alarm 1 - 1.5 lira
kedi gözü 1 lira
kablo (evde vardı) :D
bant 50krs
buton 10krs

http://img175.imageshack.us/img175/2259/dsc03275z.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/3967/dsc03274vl.jpg
http://img340.imageshack.us/img340/5613/abcd0004du.jpg

video:
Fotoğraf bulunamadı.

bu arada gidon borusunun sol taraftaki tıpası düşmüş ve kaybolmuştur bulanlar insaniyetlik namına irtibata geçsin :D:D:D:D:D

Scudo

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
bugün test ettim zili, kimi zaman işe yaradı. ne yazıkki insanımız gerçekten yontulmamış kütükten öteye geçemiyor. az önce bostancıdaydım kadının biri bisiklet yolunda gidiyor. 50m öteden aralıksız zili çala çala dibine geldim aramızda 1m yok ilerlesem afedersiniz poposuna değecek tekerlek. inanırmısınız kadın arkasına dönüpte "aga bu ses nedir nerden gelir" diye bakmadı. yaklaşık bi 5-6 saniye ölece arkasında zili çaldım durdum. yine arkasına bakmadan aheste aheste yolumdan çekiliverdi. Kardan adam olur, Türkten adam olmaz!!! Avrupadaki medeniyeti yaşam tarzını görünce hakikaten Türklüğümden utanıyorum. Zaten övünecek bişeyde bırakmadılar

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bir ara cüsseli, tek ve düz sesli (bildiğiniz araba gibi yani) bir korna kullanıyordum.

İlginçtir, sola yaklaşıp korna çalıp solundan geçmeye kalkarsam öndeki yaya sola kaçıyor. Sağından çalıp geçmeye kalkarsam sağa kaçıyor. Yani sürekli benim geçmeye kalktığım yere. Üstelik herkeste aynı şey oluyor, bir kişi bile sesin geldiği yerin aksine gitmiyor. Kornayı çaldığınız yerin ters tarafından geçmek lazım galiba. :) Böyle bir şey başına gelen var mı?

Nicotine34

Forum Demirbaşı
Tepki
821
Bisiklet
Trek
@özcan parlakoğlu

Aynı dert yüzünden artık sahil yolunda turlamıyorum :( mangalcılardan - meyhaneye cevrilen köşelerden - tip tip bakan hanzolardan kurtulana kadar sahil yolunda bisikletlilere rahat yok :(

Ayrıca bisiklet yolu üzerine kurulan eğlence alanlarına ( kimi zaman konser kimi zaman lunapark ) hangi kurum izin veriyor acaba tebrik etmek gerekiyor.

Saygılar

engin ku

Üye
Tepki
62
Zil güzel olmuş ellerine sağlık. Ancak maalesef bizim odun insanımıza pek etki etmiyor seninde anlattığın gibi. Adamı ya sopayla dürteceksin yada hooo diyie seslenip çekilmesini isticeksin. Bostancı-Kartal arası bisiklet yolunun üzerinde yürüyen motorsiklet kullanan ve ençok da mangal yapan insan müsvettelerine çok sinir oluyorum:boese157: inşallah bir gün kendimi tutamayıp bisikletle birilerine dalmam.. Halkımızın içine bukadar sığır ve beyinsiz nasıl girmiş anlamış değilim... Sanırım çok doluyum bu konuda kusura bakmayın :)

norep

Üye
Tepki
37
akşamları zilden ziyade kuvvetli bir ışık daha etkili oluyor, motosiklet geldiğini zannedip kaçıyor insanlar. Bende en basitinden çın-çın ses çıkaran zilden var, onunla kuvvetli farı birleştirdiğimde herkesi yoldan kaçırıyorum :D ama kaldırım bomboşken bisiklet yolundan yürüyen yaşlı teyzeler var onlara bulaşmıyorum yanlarından geçiyorum.

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@norep

karşıdan gelene etki yapabilir ışık fakat arkası dönük adama ne yaparsan yap iplemyor seni.

lejyon_54

Üye
Tepki
25
@özcan parlakoğlu

acaba o yolun bisiklet yolu olduğunu biliyor muydu ki :)

norep

Üye
Tepki
37
@özcan parlakoğlu

arkası dönük olanlar için ışığın kafasını hafif yukarda gezince arkadan kuvvetli bişey geleceğini idrak ediyorlar hehehe

karacasus

Üye
Tepki
33
bostancı sahili son zamanlarda kontrolden çıktı. bisiklete binmek istemiyorum inanın. zil fener hikaye. hiç bir şey işe yaramıyor.

belediyelerin her 10 metrede bir yere bisiklet resmi cizmesi lazım. hoş bizim millet havaya bakar yine görmez o resimleri. görse ne olacak. hayatında bisiklete binmemiş insanlarla uğraşıyoruz.

düşündükçe sinirleri geriliyor.

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
@karacasus

İzmirde tabela var 10 metrede bir. Ne farkediyor hiç birşey. Önce okul filan yaptırmak değil iş. Bizim memleketimizin hayvanlarına önce insan olmayı öğretecek bir kurum bir kuruluş yapılmalı ki ondan sonra eğitime geçilebilsin.

Abartmıyorum bisiklet yolunun üzerindeki 'köpekler' bisikleti görünce kenara çekiliyorlar ama kendini insan sanan varlıklar malesef.

Daha geçen gün bir tanesinin elindeki kilime sertçe vurdum. Ne kadar uyarmaya çalışsamda bizim hayvanımız kızların orasına burasına bakmaktan beni göremedi, duymadı bir türlü bende elindeki kilime tokat atarak onu uyardım hiçte birşey diyemedi. Deseydi onada hazırlıklıydım zaten.

Bu konuda çok doluyum ve evet bu insanlara hayvan diyerek onlara hakaret ediyorum. Bisikletçiyiz saygılıyız durumu değil bu. Ben bisiklet yolunun ortasında küçük bir taş bile gördüğüm zaman üşenmeden durur alır kenara çeker yoluma devam ederim. Çünkü benden sonra oradan geçeceklere saygım var. Saygılı olunacak zaman var saygılı olunacak ortam var. Ama bu insanlara karşı saygılı olmak kadar gereksiz birşeyde yok....

Saygılar :)

• Beğen
Tepkiler: berkay iriyarı

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Eline sağlık basit ama etkili bir çalışma..

Ama siz o zili boş verin ya.. Kediyi verin bana.. O sırnaşık şeyi ısırmak istiyorum..:D Ne sevimli şey o öyle..

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
bunlar hiç fayda etmiyo karsısından geldigimi gordugu halde 4lu kız grubu yol acmadı bisiklet yolunda bende hız kesmedim. biraz arayı actılar mecburen bende frenledim ama ne fayda barendi kızın koluna taktım gectim kız sadece pardon dedi. sucunu anladı sanırım en azından kolundaki morluk gecene kadar bisiklet yoluna girmez :)

• Beğen

kadircan daglar

Aktif Üye
Tepki
42
Aslında Hiç Uyarmanıza Gerek Yok Alıcan Bir Downhill Çekilmiyomu. Üstüne. Çıkacaksın Hemde Zevkli Olur Kırıcan Kolunu Bacağını. 2 3 Gün Önce Göztepeden Bostancıya Trafikte Sağ Şeritten Gidiyorum Adamın Biri Resmen Önüme Atladı. Beni Görmedi Bile Birde Hızlı Gidiyordum. Hani Şöle Bir Çarpsam Ben Bi Kenara Adam Bi Kenara Arabanın Altında Kalıyordum! Birde Şu Tip Tip Öküzün Trene Bakarmış Gibi Üstünüze Yürüyolar Ya Deli Oluyorum! Sanki Aman Bisikletli Ben Ne Çekilcem O Çekilsin Dermiş Gibisine.

• Beğen
Tepki
5
Bu tip zillerde insanın arkasından çalınca malesef "arkamdan birşey geliyor" hissini yaratmıyor. en azından bendede bu durum var. yürürken arkamdan böyle bi ses gelse bisiklet diye düşünmem ama arkama bakarım yinede :D

Bunun yerine ben çın-çın diye ses çıkaran bisiklet zillerini daha mantıklı buluyorum. O çın-çın sesini insanlar duydugu anda "arkamdan bisiklet geliyor" diye düşünüyorlar çünkü :)

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
Abiler ablalar konu zıvanadan çıkmış fakındaysak ama vaziyet aynen dediğiniz gibi. Çözüm olarak Mp3 çalarıma bir tren kornası yükleyip bisikletin bir tarafına 500 wattlık bir hoparlörle tam diplerine geldiğimde son ses o güzel tınıyı çalmak isterdim :)

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Ben çözümü buldum. Baktım zil mil olmuyor bisiklet yolunda yürüyen insan benzerlerinin dibine kadar geldiğimde hoooop diye bağırıyorum. Cidden arkadaşlar ve henüz kafayı yemedim :)

Ama çok etkili yolum açılıyor hemen. Dediğim gibi hayvana hayvan gibi davranıcaksın daima :)

Ama bugün hemde yüzü bana doğru dönük olan ve sahile adeta evini taşıyan birkaç kadının arasına böyle girdim. O halimde bile görmediler beni. Yüzüne karşı küfür ettim yinede tınmadılar şaka gibi. İnsan bir sorar neden küfür ettin bana diye o bile yok. Böylesine çarpsam ve düşşsem ( sinirime hakim olamam biliyorum daha da kötüsünü yaparım) bisikletimdeki çiziklere acırım. Yazık.... Ben cani bir insan değilim ama bu insan benzerleri insanı zıvanadan çıkarır....