Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zigana daki çığ faciasında TEDAK kusurlu

Konu, 'Outdoor' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

 1. Tolga Ayla

  Tolga Ayla Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Gümüşhane nin Torul ilçesinde Zigana Dağı nda 25 Ocak 2009 da yürüyüşe çıkan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği üyesi 17 kişi çığ altında kalmıştı.

  Çığ altında kalanlardan Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Özlem Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsoğlu, Dursun İnan olay yerinde, Hüsniye Sarıbıyık ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde hayatını kaybetmiş, 7 kişi de yaralanmıştı.

  Biz bunu aşağıdaki adresde forumumuzda gündeme getirmiştik.

  http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=35816&highlight=zigana

  İşte soruşturma sonucu;

  Gümüşhane deki Zigana Dağı nda meydana gelen çığ faciasında 10 dağcının ölmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği nin (TEDAK) 4 yöneticisi ve yürüyüş ekibinin yardımcı sorumlusu hakkında, 2 ile 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Trabzon Dağcılık ve Tenis Kulübü TEDAK, kusurlu bulundu.

  Yönetimin Zigana Dağı nda kayak ve kar yürüyüşü kararı alırken, arazinin jeolojik ve jeomorfolojik yapısını dikkate almağına dikkat çekildi.

  5 kişi hakkında taksirle ölüme ve yaralamaya sebebiyet verme suçlarından 2 ile 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

  "Çığın nedeni şekerleşmiş kar"

  Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "çığın silah atılmasının ardından yaşandığı" iddialarına değindi.

  Başsavcı Bozkan, "Silah atıldığı iddiasına ilişkin soruşturma sürecinde gerekli araştırma yapıldı, bilirkişiden de rapor alındı. Çığın silahtan meydana gelmediği şeklinde dosyada bilgiler mevcuttur. Çığ, daha önce yağan karın şekerleşmesi sonucu oluşan katmanın kayması sonucu oluştuğu anlaşılmıştır. Bu olayın bir silah sesinden meydana gelmediği şeklinde dosyada rapor var. Çığın, yürüyüş ekibinin geçtiği esnadaki hareketlenmeden ve üst katmanın kaymasından meydana geldiği belirlendi. Bu konuda, Erzurum Teknik Heyeti nden rapor alındı" dedi.

  Bunun haricinde Ankara daki bilirkişi heyetinin TEDAK yönetim kurulu üyelerini, olay gününün hava şartlarını dikkate almamaları ve meteorolojiden bilgi almamaları yüzünden kusurlu bulduğunu belirten Başsavcı Bozkan, "Bilirkişi raporu doğrultusunda kusurlu görülen kişiler hakkında dava açtık" dedi.

  Başsavcı Bozkan, hazırlanan iddianamenin 6 sayfa olduğunu, ancak dava dosyasının iddianame, araştırma ve bilirkişi raporlarıyla birlikte 100 sayfadan fazla olduğunu belirtti.