Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zevkleri tartışılır ama tehlikesi asla

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Evros Nireas tarafından paylaşıldı.

1. Evros Nireas

Evros Nireas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba,
    2 tekerin hem motorlusunu hemde pedallsını kullanan birisi olarak bisiklet "bence" kesinlikle motosikletten daha tehlikeli.Genel algı motosiklet tehlikedir değil mi?
    Ama kendisini bilen için motosiklet daha az tehlikeli çünkü görülme ve duyulma olasılığı çok fazla.
    Dün akşam Şişli Cami'sinin orada dönülmez yerden U dönüşü yapan taksici ve benim arkadan patlatmam ile çooooook ucuz atlattım.Omuzum ile aracın camı patladı ne bende ne de bisikletimde birşey yok.(Çok şükür)Lütfen kavşaklarda ekstra ekstra dikkat edin.

Nurettin Murat Önder ve ersen t. bunu beğendi.
  2. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    sen aynı yerde motorla kaptırmış olsaydın ve şöyle bi 70 km ile filan vursaydın taksiye tehlikenin ne olduğunu anlardın. piyasada böyle şöförler varken ben arabayla bile korkuyorum :D

Remzi YOL, enzo ve Samet Koç bunu beğendi.
  3. Evros Nireas

Evros Nireas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam o dediğim yerde 70 km hızla gidersem evet benim suçum olurdu.Ama oralarda 70 KM hız ile gidilmez..

4. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    siz gitmezsiniz ama başkaları maalesef gidiyor ve kaza yapıyor. şöyle düşünelim sakin bir düz yolda bisikletle sakin sakin gidebilirsiniz ama bir motosikletli o yolda hız yapar. çünkü sadece el ve ayak hareketiyle hızlanır ve bir de ister istemez motosiklet sürücüleri hızlı sürmeye çok daha yatkındır. şehir içinde kız sürücüler bile yanımdan rüzgar gibi geçiyor. daha geçen hafta aynı yerde 4 tane motosiklet kazası meydana geldi yaşlı kadına çarptılar. bisikletin daha tehlikeli olduğunu düşünmüyorum.

5. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    fizik kurallarına aykırı bi defa daha süratli giden araç daha tehlikelidir. aynı hızda otomobil daha güvenli ancak bisiklete göre motorsiklet tehlikesiz demek hayalperestlikten öte bişey. zaten istatistiksel olarak bakarsanız bisiklet kazasında ölen daha azdır.

Samet Koç bunu beğendi.
  6. Evros Nireas

Evros Nireas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aslında benim kastettiğimi biraz şöyle açayım.Hız durumunu demiyorum ben.Farkedilebilirlik...

7. Melih Akdogan

Melih Akdogan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    verileri baz alabilirsin. yaşadığım il de her ay motosiklet kazasında ölen insanlar var. bisiklet ile olmuyor. Faktör hız-dikkatsizlik-farkedilebilirlilik herneyse.. sonuç olarak motorun can kaybını arttırdığı daha aşikar.

8. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evros'a hak veriyorum. 2,5 ay önce, akşam karanlığında sakin sakin işten eve dönerken bana hızla önden çarpan araç farketmediği için çarpmıştı. Motorda kullanıyorum. O gün işe motorumla gitmiş olsaydım şu an dizim çatırdıyor, acıyor diye derman aranmayacaktım. Bisiklet kesinlikle farkedilebilirliği çok düşük bir araç. Sessiz ve slim bir yapı, zayıf ışıklar. Motorsiklette pek sallanmıyor trafikte ancak motor gürültüsünü duyan, farını gören irkiliyor en azından. Kaldı ki kaza akşamı benim maşalarda bile ışıklar yanıp sönüyordu, onca tedbire rağmen en çok korktuğum şey başıma geldi...

9. Evros Nireas

Evros Nireas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmiş olsun.
    Ben egzos sesli korna bulsam kesin alacağım hocam.:in:

10. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    o farkedilmeme olayı bisikletin değil bizim insanımızın sorunu. inanın aynı sorunları motorla da yaşarsınız. adamlar sağına soluna bakmıyor. bende de power LED aydınlatma var. adamlar yine görmüyor.

11. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tren düdüğü taksak anca kar eder bu araç şöförlerine :) Şöyle yeni teknoloji bir korna yok mudur acaba hafif, küçük ancak yüksek desibelli. Sadece aracın ön kısmına yoğun bir şekilde ses gönderecek, çevreye gürültüyü yaymayacak teknolojik kornalar icat edilse de alsak... Bir ara amerikan ordusu bu tür şeyler geliştiriyordu, ses frekansını odaklama konusunda. Benimde hayalim sesi odaklayıp dikkatsiz sürücü veya yayaların kulaklarını çınlatmak :in:

Bir de fotoğraf makinesi flaşı gibi bir şey düşünüyorum. Eski bir makineden söküp uygun bir yere taksam, ani uyarılar için çaksam karşıya direkt fark ediliriz sanırım...

12. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Valla geçen 1.milyoncu denen yerden bir korna aldım vakvak 3 borulu 2 tl ye aldım bisikletcide aynı mal 5-10 tl buyrun burdan yakın yalnız bir ses veriyor bisiklet yolunda yürüyen anti rahatsızlara arkadan ağır,ağır yaklaşıp bir basıyorum akılları uçuyor:)))))))))))))))

13. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşımda 600 lümenlik ön far var, gece yola çıktığımızda karşıdan gelen araçlarlar uzundan kısaya çekiyor hatta bizim ışık onların gözünü aldığı için selektör yapıyorlar. Sen 5 liralık aydınlatmalardan takarsan farketmezler tabi.

14. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    tura beraber çıkıyoruz sanırım. taktığım ledlerin fiyatını biliyorsun. 17 euroluk canondale arka ışık varken de görmeyen görmüyordu. kimse arkamdan takip edemiyordu turlarda. sonradan 4 lü power led bağladım. soğutmalı vs araba stopundan fazla ışık veriyor.

kısaca sağlam aydınlatma var. görmeyen görmüyor.

15. Bülent Gökmen

Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Bisiklet hobimin yanısıra aynı zamanda motor kullanıcısı olduğum için bisikletle yaptığım kazaların daha yaralayıcı olması beni de şaşırtıyor. Ancak yorumlara katılmamakta elde değil. Çoğu araç kullanıcısı motordan çekiniyor ama bisiklet gördüklerinde kompleksleri tavan yapıyor. Haliyle bu biz kullanıcıları zor duruma düşürüyor.

Evros Nireas bunu beğendi.
  16. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bende bisikletin motordan daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Daha önce şurada sebeplerini açıklamışım, o konudan alıntı yapıyorum.

Bisikletin neden motordan daha tehlikeli olduğuna dair gerekçelerim:

Ancak şu anda yazdığımız başlık altında kıyas olarak motosiklet kazalarındaki ölüm oranının çok daha fazla olduğu belirtilmiş.Bu elbette doğru.Doğru olmasının nedeni motosikletin daha tehlikeli değil daha hızlı olması.Eğer ki bisikletle herkes yüksek hızlara çıkabilseydi, muhtemelen bisiklet kazalarındaki ölüm oranları çok çok daha fazla olurdu.

Bu forumda okuduğumuz üzere çok düşük hızlardaki kazalarda dahi kafatasını çatlatan, ağzını burnunu kıran, omzunu, kolunu, ve şimdi tek tek saymanın uzun süreceği çeşit çeşit kemiklerini kıran bir sürü insan var.

Tek kıstas kaza sonucu ölmek ise evet motosiklet o konuda daha başarılı; aslında tabi ki motorun da suçu yok, sürücü kullanıyor motoru.Ama kaza sonucu yaralanmaların sayısına bakılırsa, hatta bence şuna bakmak lazım; düşme sayısı. Bisikletten mi daha çok düşülüyor, motordan mı?

Düşmeyi belki genç arkadaşlar küçümsüyordur, onlara hatırlatmak açısından yazıyorum.Ben ve benden daha büyük yaştakiler için bisikletten düşmek gayet acılı olabiliyor.Biz onlu yirmili yaşlarımızda olduğumuz kadar atik değiliz.Patates çuvalı gibi yapışıyoruz asfalta.Kilosu 100 ve üzeri olan bir sürü adam var bu forumda.Neredeyse durma hızında yaptığım düşüşlerimde diz dirsek ne kadar köşe varsa hepsini törpüledim.İyileşmesi haftalar sürdü.10 yıldır motor kullanırım hiç kaza yapmadım.İlk başlarda kendi kendime bir iki defa düştüm ama üzerimde korumalar olduğu için çizik bile almadım.Bisikletle atlattığım badireler çok daha kanlı ve acı verici oldu.

Evros Nireas bunu beğendi.
  17. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Korumalar kısmına katılıyorum.Düştüğünüzde yaralanma daha az oluyor.Bisiklet zaten gladyatörlüktür.Ölümden ve yaralanmaktan korkmayan insanların dayanabileceği spor türüdür.

Bisikletten düşme olayına açıklık getireyim:motorsiklette hızlanmayı kendi gücünüzle yapmadığınızdan riskli hızlarda virajlara girmiyorsunuz.Frene basma düşünceniz hakim.Çünkü çaba harcamadığınızdan enerjinin kıymeti yok.Bisiklette yavaşlamama eğilimindeyiz.Çünkü çaba harcamışız hızlanmak için,hızdan kaybetmeyi göze alamıyoruz.Daha yüksek hızla,çevik hareket ediyoruz.Mesela ben yol bisikletiyle virajlı yollardan aşağı inerken bütün motorlu araçları solluyorum,bu benim virajlara 2 kat hızla girdiğimin belirtisi.Bu da risk almak demektir.Bu riski bir çok yol bisikletiçisi alıyor.

Geometri kısmına gelirsek;daha dik maşa açısı,kısa teker açıklığı yukardaki nedenlerden dolayı çeviklik için istenen özellikler.Yani yol bisikletiyle daha az viraja yatarak daha çok dönüş yapmak için geometri oluşturulmuştur.Yani yol bisikletiyle 60 derece yatabilirseniz(bu çok zordur) bir motorsikletten,bütün motorlu araçlardan çok daha kısa dönüş çemberi elde edersiniz.Denge ve çeviklik arasında seçim vardır.Yol bisikleti kozunu çeviklik kısmından yana kullanıyor.

Tepki verme olayına katılmıyorum.Hele yüksek nabızda bisiklet sürerken motorlu araç sürücülerinin hareketleri çok yavaş geliyor,tepkilerinin düşük olmaları ve hızlı gitmeleri tehlike yaratıyor trafikte.Hele otomobil sürücüleri esrar çekmiş gibi hareket ediyorlar.Bundan ben çok şikayetçiyim.Çünkü motorlu araç sürücülerinin dikkatini dağıtan çok etken(konfor,konfor diye delleniyorlar işte konfor tehlikeyi beraberinde getiriyor) var.Bu konuda motorlu araç üreticilerinin de umrunda değil onlar paralarına bakıyorlar.

enzo ve ersen t. bunu beğendi.
  18. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Ben bu konuda herhalde tam üniversitede tez olmalıyım;yarı insan yarı cyborg olduğum için herhalde:))))))) benim kadar düşen,benim kadar yaralanan,biryerleri kopan yerine başka malzemeler takılan başka kimse yokdur eleştiri yaparım kızarım,korkarım,ama genede binerim ve bineceğim geçen çok üzülmüşdüm ama '''durmak yok yola devam'''':))))))

ersen t. ve Raven_35 bunu beğendi.
  19. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    risk hayatın her alanında vardır bisiklet kullanırken de olması son derece doğaldır çünkü sürekli olarak dengede kalmak zorundasınız bunun yanında çevresel faktörler ile bir mücadele içinde bulunmaktasınız
    iki ayakları hayvanlar , şuursuzca kullandıkları araçlar , dikkatsizce açılan araç kapıları , beklenmedik bir anda önünüze atlayan yayalar , araç altından aniden önünüze fırlayan kediler , hava koşulları vs vs pek çok şey eklenebilir hal böyleyken düşememek olanlar karşısında yara almamak en başta çok iyi bir reflex , teknik ve bir miktarda şans gerektirir düşmeyi yaralanmayı göze almayan zaten bisikleti bu sebeble tercih etmiyor ancak ürettiği enerjiyi bedeninden kazanan ve böyle ilerlemeyi seven bizler için yaşananlar ve yaşanacaklar asla düşünülmez yol varsa gideriz elbette tedbirli ve temkinli davranarak

Samet Koç ve Raven_35 bunu beğendi.
  20. mehmet cankurt

mehmet cankurt Aktif Üye

Seviye:
    buna çok benzer bir kazada ben yaptım bisikletle giderken önümdeki doblo aniden durdu ve bende arkadan gömdüm dobloda arka bagaj kapağı birazç götü ve cam tuzla buz oldu bende ise sadece kolum kırıldı ucuz atlattık bisikletim pert oldu