Zenginliğini sergilemek için bir hobi edinen tipler

olympos

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Enes
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya hobiyi eğlenmek için değil ezmek için kullanan tipler var. Mesela facebookta bisiklet alım satım grubunda bi çocuk sormuştu sedona 720 mi almalıyım salcano astromu diye, adam yoruma 10binlik çift süspansiyon bisikleti koymuş bundan al çok memnunum deniş. Bu insanlara sinir oluyorum 8-9 yaşındaki çocuğu da aynı işi yapıyor babasıyla vardiyalı çalışıyorlar galiba

Scudo
Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emir yakup bulut

Siz olayı aşmışsınız :)

• Beğen
Tepkiler: trattataa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aile fotoğrafı çekmek için Leica body ve çeşitli Leica lensler alırlar. Güneşli günlerde bisiklete binmek için Pinarello aldıkları da görülmüştür. Eşine dostuna Rolex hediye alıp bir forumda yayınlayanları da vardır.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.384
Bisiklet
Scott
Benim çok sevdiğim bir söz var: "En güzel bisiklet, senin bisikletindir." Bunu diğer her şey için de genelleyebiliriz. Alın terinizin karşılığı olarak sahip olduğunuz her şey sizin gözünüzde en değerlidir. Aksini iddia eden, süper-pahalı malıyla gösteriş yapmaya çalışanlarla karşılaştığınızda da "hayırlı olsun, güle güle kullan" deyip geçersiniz. Çünkü bilirsiniz ki, eşya'nın sahibi insan'dır; eşya insana sahip olmaya başlıyorsa orada bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu yine gündemi değiştirmiş. Adam sansasyon adamı.

O değil, sıra kendin-yapçılara da gelecek, ondan korkuyorum.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
hacım bunun sadece hobiyle alakası yok. kişilik meselesi. yakın bir arkadaşım, sırf eş istiyor diye kızı bir yaşına basınca otelde d.günü yaptı. hesabı kendileri ödedi. bütün bunlar konuşulurken herkesin hesabını kendisinin ödemesinin yanlış olmayacağını, hatta evde yapmalarını, üç beş arkadaş anne baba vs yeterli olacağını, yeni araç aldıklarını dolayısıyla bunun kredi borcunun olduğunu vs kibarca belirttim. aldığım cevap hayatımda duyduğum en salak bahanelerden biriydi: ''köylülerimiz sırf ne giydik, ne yedik ne içtik diye gelirler. iki kolayı çok gördüler, bize ödettiler diye dedikodu yaparlar'' vb salak saçma bahaneler. ve d.günü otelde oldu :) bir yaşında çocuk. d.günün yapmasan yada evde olsa sanki yarın hesap soracak :)

Aynı kişi aliexpressten peruk alıp fotoğraflarını facebook hesabında paylaşmış. Ne kötü bir hastalığı var saçlarını kaybedecek, ne de saçları cansız, seyrek vs.

Görgüsüzlük sadece hobiyle ortaya çıkabilen bir durum değil yani.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
gereksiz konu =/ onların yerinde biz olsak aynı şeyi yaparız. onlar bizim yerimizde olsa onlar da aynı bizim gibi tepki gösterir.

facede gittiğimiz yerleri nasıl ki paylaşıyosak, yediklerimizi, gezdiğimiz yerleri insanlara göstermek için paylaşıyoruz. "bak ben böyle güzel yiyecekler yiyorum"
"bak ben böyle güzel yerlere gidiyorum" "bak ben çok hızlı bisiklet sürüyorum" "bak benim bisikletim çok güzel" vs.vs. bunu hepimiz yapıyoruz. doğal bir ihtiyaç

tepki göstermek aşırı kıskandığımızı gösterir. ben de içten içe özeniyorum ama yok :) imkan bu. yediğimiz kumpiri koyuyoruz feyse. imkanlar dahilinde ego tatmin ediyoruz :D

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Şimdi Zengin Olsaydım Topladığım Bisikletin Parçalarını Hemen Alırdım..Ne Yazık ki Yaza Ancak Bitirebilirim Bu Züğürtlükle:DBuna'da Şükür En Azından Ayda Yılda Bir Parça Alıyoruz hiç alamayanlar var...

• Beğen
Tepkiler: suat akman

apeironur

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Onur
Bisiklet
Cube
Öncelikle kahrolsun kapitalizm :)

Çok zengin olalım, orta halli olalım ya da yoksul olalım fark etmiyor. Artık kişiliklerimize sirayet eden sistemin "hemen tüket yenisini al", "aldığın anda eskimiştir, yenisine bak" öğretileriyle sarılmışız. Etkileniyoruz ister istemez. Düşünsel anlamda karşı koyuşlarımız pratikte uçup gidiyor artık. Her ihtiyacımı karşılayan bir yıllık bisikletim, daha üzerinde doğru düzgün çiziği bile yokken dillenip değiştir beni diyor. "-Yenisini al, benim miyadım doldu..." Kanmamaya çalışıyorum.

Zenginlikle de ilgisi yok. Asgari ücretle çalışan, karnını zor doyuran insanlarda bile görmüyor muyuz sistemin simgesi olmuş metaları? Tüketmek, almak, daha iyisini almak, hep almak... "Almak" eylemi kendimizi ifade biçimimize dönüştü artık. Kanmamaya çalışıyorum.

Arkadaşın sözünü ettiği başka bir şey gerçi. Çok paralı olmakla ilgisi yok. Hiç paralarla da millete nispetin türlü yolları var. Öyle olmayız ya da öyle gözükmüyordur umarım dışarıdan. Parasını ödemek dışında hiçbir sürecinde yer almadığın, sana dair hiçbir şey barındırmayan nesnelerle özdeşleşmek de neyin nesi? Özdeşleşiyoruz bazen. Kanmamaya çalışıyorum.

Bir yandan da gönül verdiğin, hobiden ziyade yaşamının olmazsa olmazı haline gelmiş uğraşlar var. Müzik var mesela bende, bisiklet var. Pahalı işler ama seni sen eden, o hep temcitlenen, üretmeden, robotlaşarak, yaratıcılığın hiçbir aşamasını içermeyen, günümüzü, yılımızı, ömürlerimizi alıp götüren çalışma hayatının karşısına koyabildiğimiz, kendimizi gerçekten var hissettiren uğraşlar. Karşılığını bana fazlasıyla verdiğini düşünüyorsam en iyisine sahip olma isteğimin çok da normal gelmeye başladığı gerçeği... Binlerce doların katbekatını ruhunuza ekleyen... En iyisi en pahalısı mı peki? Bazen öyle oluyor işte. Ne yaparsın... İhtiyaç ve işlevleri doğru belirleyip ona göre tüketeyim diyorum. En büyük dişlisi olmayayım bari çarkın diyorum. Kanmamaya çalışıyorum bazen kansam da...

Son olarak; neyle yaptığımızdan daha önemli olan nasıl yaptığımız arkadaşlar... Kanmamaya çalışın :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ünlü iktisatçı Thorstein Veblen'in "The Theory of Leisure Class" isimli bir kitabı vardır, Türkçe'ye "Aylak Sınıfının Teorisi" diye çevrilmiştir. Onu okumanızı tavsiye ederim. Telif hakları sadece belli bir süre geçerli olduğu için ve kitap XIX. yüzyılda yazılmış olduğu için orjinal metnini rahatlıkla internette bulabilirsiniz.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Arkadaşlar ayıptır sorması size ne millet ne alıyorsa?
Adam isterse 100 kilo olur gider Campanolo Super Record setli Lightweight tekerli Scappa toplar. 10 km biner koyar kenara. Size ne?
Hanginiz elinizdeki 2000 3000 liralık telefonların tüm fonksiyonlarını kullanıyorsunuz. Baktığınız 300 liralık Samsung işinizi görür aslında. Bu da onun gibi bir şey. Adam sahip olmak ister parası da varsa alır. Kime ne? Siz(ben de dahil) bunlara sahip olamıyoruz diye olanı eleştirmek mi lazım? Bizim milletimizin genel özelliği. Yolda Ferrari görür sürücüsüne küfreder. Sanki kendi parası olsa almayacak.
Multi milyonlarınız olsa toplamayacak mısınız 10 bin liralık bisiklet. Para olunca hakkını mı vermek gerekiyor illa ki. Adamın parası var alacağının en iyisini alıyor. Bu kadar basit.
Ha bunu kullanarak sizi ezmeye çalışırsa o durum başka. O zaman da ben olsam konuşmasını bitirmesini beklerim sonra yoluma giderim bir daha da aynı ortamda bulunmam.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
başlık sardı yalnız makara misali.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Ülkede fakir kesim ezici bir şekilde çoğunlukta olduğundan böyle düşünülmesi çok normal. Parası olan pahalı bişey alıp bunu paylaşırsa görgüsüz, ucuz bişey alabilip paylaşan ise normal.
Ha bi de şu konu var. Pinarello alıyorsak KOM'ları dizmemiz lazım sıra sıra. Yoksa çok ayıp. Açıkçası param olsa odamı bir sürü kıymetli klasik bisikletle doldururum. Hunharca fotoğraflarını çeker Instagram'da paylaşırım. Kimse de bir şey diyemez.

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Ben de mütevazi bir bisiklet sahibiyim.Lüksten ve israftan hiç hoşlanmam.Ancak, burada kimilerinin 5-10 bin tl lik bisikletlerini sergilemelerinden hiç rahatsız değilim.aksine forumu görsel açıdan daha zevkli hale getiriyor.Önemli olan yazım tarzı.

• Beğen
Tepkiler: trattataa

Serdar Unalan

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Specialized
Bu başlıkla amaçlanan nedir ki. Forumda mı facebook ta mı vs nerde ne görülmüş . Sosyal medya .... Ucu bucağı yok.Somut bir örnek verilse de düşüncelerimizi paylaşsak Sanki bu başlığı açarak asıl prim toplamaya hava atmaya çalışılıyor gibi. Okuyanların genelinin onaylayacağı dilden yazılmış duygu sömürüsünden ibaret .Birini kastederek bu yazılanlardan alınsın buraya yazsın düşüncesi ise durum daha da vahim .Bildiğin linç edilmesine zemin hazırlamak bu. Beğenmeme tuşuda olsa şu forumda diye düşünüyorum artık. Ayrıca keşke tüm varlıklı insanlar bisikletle hava atmaya çalışsa ; asgari ücretli iki kişinin cep telefonlarıyla birbirlerine hava atmaya çalışmasından yeğdir benim için.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Zengin falan degilim ama bir kac tane bisiklete sahibim. Koleksiyonuma yenileride eklendiginden dolayi arkadasima profesiyonel fotograflar cektirip ve hepsi bir arada olarak yeni konu acmak istiyordum.
Artik su sacmaliktan öte olmayan konu yüzünden yanlis anlasilir diyerek, konuyu acmaktan vazgectim. Hatda benim bisiktelreden kat kat daha üstün bisikletleri olan arkadaslarda var forumda, aceba onlar su an kendilerini nasil düsünüyorlar bu konu hakkinda, merak ediyorum.
Konuyu lutfen kimse üstüme alindigimi sanmasin ama kesin üstüne alinanlarda vardir aramizda ve bu tür konular bence forumu üye kayibina bile ugrata bilir.

En COK merka etigim, mehmet arkadasimiza yanlisi kim yaptida bu konuyu acma zorunda kaldi.

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bu tip konulara çok takılmamak lazım geldiğini düşünüyorum. Velev ki gösteriş yapmak için foruma giren var, bırakın sergilesin anlatsın. En fazla "rafine bir görgüsüzlük" olur ama yine normal olanına göre kat be kat iyidir :)

Zengin ve/veya durumu iyi olan arkadaşlar, ya da olmayıp elindekini bu işe vakfeden arkadaşlar başlık açın, kimse bakmazsa ben bakarım söz :)

Onurcan Ökse

Daimi Üye
Tepki
30
İsim
Onur Can Ökse
Bisiklet
Claud Butler
"Zenginin Parası Züğürdün Çenesini" Yorarmış der ve susarım.Hobi bu adamın parası vardır harcar :D yapacak bir şey yok değiştiremezsiniz dünya bu :D