Zefal zincir yağı vs würth zincir yağı

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
yaz aylarında yani kuru ortamda zefal pro lube mü wet lube mü ? farkı nedir?

bir de zefal mi tavsiye edersiniz yoks a würth mü? herhalde en iyiler bunlar

zincir yağı bisiklet üzerinde başka yerlerde de kullanılır mı, kullanılmalı mı?

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Wutrh alırsan her yerde kullanırsın karbon hariç. Yaz kıs kullanılır. Yazın daha çabuk kirlenir ama kir içeriye geçmez. Uygulandıktan 10 dakika sonra bal kıvamını alır toz üstte kalır.

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@Zekeriya Çab
zefal pro lube siparişini verdim siz yazmadan önce. zefal de dört mevsim. herhalde kir geçirmemezlik toz tutmama özelliği zefalde de vardır? yoksa iptal edeyim siparişi? :)

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
@ebayusuff würth un bi yağını kullanmıştım berbat mum gibi ama farklı modelleri var galiba ama gene de bisiklet için olan yağları tercih etmek daha mantıklı ben de zefal kullanıyorum memnunum rahat da temizleniyor

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

sevban tarım

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Kron
dostlar tamda başlık denk geldi arka dişli ve zinciri temizlemek için wd-40 kullanılır mı?herhangi bir zararı olur mu

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@sevban tarım

genelde tavsiye etmiyorlar. forumda çok okudum. daha çok oksitlenmeye karşı kullanılıyor. ancak daha dün yarım litreden az bir mazotla bisikletin zincirlerini ruble ve dişlilerini fabrika ayarlarına döndürdüm. tabi fırça kullandım. sonrasında sıcak su ve bulaşık sabunu. tavsiye olunur. wd 40 falan gerek yok o kadar agır kimyasala.

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@ebayusuff, yol bisikletim için zefal pro lube kullanıyorumbio 4 mevsim olanından gayet memnunum toz pislik vs. toplamıyor. Yalnız ben her 150-200 km de bir zinciri mazot ile temizleyip sonra yağlama yapıyorum, kısacası bir 500 km kalırsa zincirde ne kadar toz pislik toplar (veya toplar mı) bilmiyorum. Temizliği xlc nin temizlik aleti ile yapıyorum (hani zinciri içine geçirip pedalı çeviriyorsunuz, aletin fırçaları zinciri temizliyor).

@sevban tarım, WD 40 Water Dispenser demek yani suyu ortamdan uzaklaştırıp yerine kendi geçiyor sonra da büyük hızla buharlaşıyor ve uygulandığı ortamı kuru (yağsız) bırakıyor. O yüzden bisiklet temizliğinde önerilmez. Onun yerine mazot mucizeler yaratıyor üstelik içeriğinde yağ olduğundan ortamı kuru bırakmıyor (bir de kokmasa meret). Bahsettiğim kitin içinde aynakol ve ruble temizliği için iki aparatta var. Ben bu aparatlar ve mazot ile temizlik yapıyorum. İlk günkü gibi neredeyse ruble, aynakol ve zincirim. Benim sihirli formülüm, mazot ile temizleme arkasından Zefal ile yağlamak (zincir ve arka arttırıcı çarkları)

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@sevban tarım
hocam videodaki adam camp chorus seti temizlerken wd40 kullandığına göre bir zararı yoktur diye düşünüyorum

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
ilginç, adamın dediği şu sadece temizlemek için değil yağlamak için de kullanıyorum ve 5 yıldır da bir sıkıntı yaşamadım diyor.

Yine de mazot+Zefal de kalıcam. WD 40 ile bahçe kapısını yağlardım eskiden 1 haftada gıcırdamaya başlardı o yüzden pas sökme dışında hiç sevmem.

sevban tarım

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Kron
@Levent S.

Hocam kullanmış bulundum bakalım inşallah pişman olmam.

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@sevban tarım, ruble de mi kullandınız yoksa hem ruble hem zincirde mi? Elbette bütçenizi bilemiyorum ama eğer sıkıntı yaratmayacaksa yaklaşık 30-35 tl'ye alacağınız bir zincir yağı bayağı uzun gidecektir size. WD 40 ile temizlik yaptıktan sonra zincirinizi yağlarsanız (ki kullandıkça zincir rubleleri de yağlayacaktır) sıkıntı yaşamazsınız sanıyorum

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Zefal bende var kullandım ama hiç memnun kalmadım.
Mum gibi kıvamdan ziyade bal gibi kıvam würth için uygun tabir. Bu kıvam dişli sesini ve vites geçişlerindeki sesleri azaltıyor daha sağlam yapışan bir yağ ve sürüldüğünde diğer yağlar gibi hemen batırmıyor kıyafeti yada teni.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Zefal'in 4 mevsim yağlayıcısı kötü müdür? Değildir ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ama mevsime özel yağlara göre performansı düşüktür.
Yazın toz toprak fazla olduğu için buna uygun, toz toprağın yapışması minimum bir yağ kullanılması daha iyidir.
Yine kışın yağmur çamur fazla olduğu için zincire daha çok tutunabilen bir yağ çeşidi kullanmak ta önemlidir.

Ben 14-15 aydır Würth HHS2000 kullanıyorum. Henüz daha 1 tüpü bitiremedim.

Edit: 4 mevsim yağlayıcıları arabaların 4 mevsim lastikleri gibi düşünün. Yaz kış kullanabilirsiniz. Fakat karlı havada güven vermez, kuru havalarda da yaz lastiğine göre daha ağır kalır.

Tepki
64
Bisiklet
Bianchi
Selamlar. Würth çalışanıyım. Würth' ün HHS Dry lube isimli zincir yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanıldığı yerde gözükmediği için Hayalet yağdır diğer adı. Dairesel hareketli parçalarda sıçrama yapmadığı için tavsiye ederiz. Birde mutlaka bu ürünü alırken yanında Genel temizleyici sprey tavsiye ediyorum. Önce zinciri ve dişliyi temizleyici sprey ile temizleyin. Kirini akıtın.Solvent içerikli olduğu için hemen uçar. Daha sonra dry lubeyi kullanmanız tavsiye olunur.
İyi akşamlar.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@H.Yldrm

onu kullandıktan sonra su ve sabunla yıkıyor. herhalde zararı olmaz. ancak ben gene de forumdaki genel kanıyı dikkate alırım. ne bileyim belki adam reklam için yapıyor ya da yanlış biliyor. topluluğun görüş ve tecrubelerine uymak daha makul.

@Tayfun Karaman

bir dahaki sefere onu deneriz artık. zefali almış olduk. onun da kötü olduğunu sanmam. teşekkür

@Fatih Çetin
içime kurt düşürdün. sanalpazardan zefalin alışverişini iptal edip n11 den würth sipariş vermeyi düşünüyorum.

@Tayfun Karaman

Würth dry lube ile würth hhs 2000 farkı nedir? hangisini almalıyız

evet arkadaslar würth dry lube mu yoksa zefal pro lube mü ona göre alışverişte değişiklik yapacağım.

bisikleti yazın kullanıyorum. genelde kuru ortamlar tabii ki toz da olacak. kışın da kullanırım herhalde ancak günlük 5 km okula git gel. gezmek için kullanmam.

bu arada würth dry lube 45 lira zefal pro lube 125 gr 25 lira. en uygun bunları gördüm. ilki n11 ikincisi almış olduğum ancak iptal edebileceğim sanalpazarda

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@ebayusuff içinize kurt düşmesin.
Zefal pro lube kullanmışlığım vardır. Sadece daha kaliteli bir yağ kullanmaya karar verdiğim için bisikletçimin tavsiyesi üzerine Würth'e geçiş yaptım.Kafadan 1 sene yetecektir. Ama şu gerçek ki zefal'in yağına göre daha temiz.

Önce würth balata spreyi ile komple temizleyip ardından hhs2000 ile yağlamayı yapıyorum.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
bir de şunu merak ediyorum. bu erdoğanlardan kim alışveriş yapıyor. ya hangi ürüne baktıysam mutlaka en az 5 10 20 lira yüksek fiyat. mesela bu würth orada 21 yura 63 lira ancak n11 de aynı ürün 45 lira. her üründe bu kadar kazık yemek bence az degil.

@Fatih Çetin

würth ün daha kaliteli olduğuna dair szi destekleyen bir kişi daha çıkarsa alışverişi iptal edip würt alıyorum. ancak o würth çalışanı arkadaşın desteği hariç :). ancak onun yorumunu da bekliyorum yukarıda sormuştum.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Zincir yağı kullanmadığım için kendimden utanayım mı, yoksa 125 ml tüpe 25 TL bayılmadığım için sevineyim mi bilemedim şimdi.

Makineci olduğum için her tür mekanik aksama aynı şekilde yaklaşıyorum.

Ağır hizmet tipi sprey gres var, forklift zincirlerinde kullanılan. Koca tüp 10 lira. 10 lira da balata spreyi mis.

• Beğen
Tepkiler: EsQaRe

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@Fatih Çetin

würth hhs 200 mi yoksa dry lube mu? farkı nedir biliyor musun?

@Sadettin Z.

25 liraya aldığım yağ bana bir yıl gider. 6 git-gel binişlik şehir içi otobus parası. kimisinin 2 paket sigara parası. ben içmiyorum.

işi ehline bırakmak lazım, ne içinse onun için. ha içerik birebir aynıdır ya da yakındır o ayrı. anca gavur yapmışsa bi bildiği oluyor. bizim gibi sallama iş yapıyorlar.

yağlasam zeytinyağı da idare eder. gayet iyi biliyorum. hem %1000 organik. sızma kullanırım en iyisinden :)

kalite kullanmanın verdiği psikolojik rahatlık cabası.

artık utanır mısınız övünür müsünüz size kalmış :)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril ve poet