İnceleme Zefal RG01 Mini Ayak Pompası

Scudo

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@alper 76 ben o tın sesini hiç anlayamayacağımı düşündüğümden manometreli bir modeli özellikle tercih ettim.

Bu pompa her iki sübabı da şişirebiliyor. Ayrıca hiç bir el pompasıyla 130 psi basabileceğinizi sanmıyorum. Belki pompanın o kadar kapasitesi olabilir ama basabilmek ayrı bir konu. Hatta rahat rahat 80-90 da basılabileceğini sanmıyorum. ince tekerlekli bisikletler için el pompaları sadece benzinliğe gidene kadar idare etmek için var, fazlasını beklememek lazım.

Tamirci abiniz yarışlara hazırlananların lastiklerini şişirdiğine göre benden daha tecrübeli ve bilgilidir. Ancak şahsen hava yağmurlu değilse lastiğin max. değerine yakın; yerler ıslak ise min. değerine yakın şişiriyorum. Eğer rotam bozuk yol koşullarını barındırıyorsa arada bir yer seçiyorum. Şimdiye kadar yeni bisikletimle (1700 km) lastik patlatmadım, performans ve yol tutuşu açısından bu tercihlerden memnunum.

Bu popayaı evde bulundurabileceğiniz gibi yanınızda da taşıyabilirsiniz. O zaman şöyle oluyor:

20151114_161307.jpg

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@İbrahim A.
İbrahim bey Merhaba Özelden yazacaktım ancak belki faydalanan olur diye vazgeçtim. bir kaç sorum var
1-En fazla kaç psi basabiliyorsunuz?
2-Yol bisikletleri için (evde 2. pompa olarak) tavsiye edebilir misiniz? (basınç olarak yeterli midiri?)
3-Aldıgınız sitenin tam adresi -linkini verebilir misiniz?
teşekkürler

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Tam ben sorarken siz bana cevap vermşisiniz :) bu arada bisikletiniz çok hoş, güle güel kullanın. Ben de çok yüksek basınçlara el ile çıkılabileceğini düşünmüyorum ama benim pompanın körüklü hali gerçekten kullanışlı ancak basıncı tes edemediğim için iddialı değilim. Sizinkini görünce o anlamda begendim, belki evde bulundurup her ki biiskleti de şişirebilirim gerekirse çantada taşırım vsdiye düşündüm ondan sorudm. Ben bisiklete pompayı monte etmiyorum çantada taşıyorum şimdilik.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Basıncı ben de test edemedim Çünkü max. 110 basıyorum ama 110 u çokrahat bastığımı söyleyebilirim.

pompayı aldığım yer ve link: (link)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
öff hızlı yazacağım diye bir sürü hata yapmışım affola TES,biisklet, nedir yahu:mad:

mertsimsek76

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Mert Şimşek
Bisiklet
Mosso
Merhabalar.. ben aşağıdaki pompadan aldım.. çok kullanışlı ve yol bisikletime ilk denemede 115 psi çok rahat bastım.. 145 psi kadar basabiliyor.. Alman malı olduğundan ekstra güven vermişti bana ve gerçekten iyi çıktı.. suluk kafesi altına monte edilen aparatı var.. görüntüyü de bozmuyor.. yalnız ben decathlondan bir uzatma ucu aldım.. onu takıyorum basarken aksi halde bu tip pompalarda kesinlikle sibop kırarsınız.. bir de bu uzatma ucu sayesinde pompanın ucunu yere dayayıp son derece güçlü basabiliyorsunuz.. tabii yanında bir de basınç ölçer edinmeniz gerekiyor.. bu da Erdoğanlar bisiklette 50 TL gibi birşey.. onun da linkini aşağıda paylaşıyorum.. pol pedallar..

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@mertsimsek76 En önemli şey olan o "uzatma ucu" nu da ekleyebilirseniz çok sevinirim. Merak ettim mini pompa nasıl oluyor da yere dayanabiliyor diye? Benim de korkum sibobu kırmak, zaten ucunu yamulttum bile iğne uçlu minicik bir şey zaten hava basmaya çlışırken anında yamulabiliyor..

mertsimsek76

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Mert Şimşek
Bisiklet
Mosso
@alper 76
(link)

Bu hem schrader hem de presta siboplarla kullanilabiliyor.. sibop kirmadim hic.. verimli.. :)

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Bu arada lastik basıncıyla ilgili muhabbetler dönüyor ama hepinizin lastikleri aynı mı arkadaşlar? Ölçü olarak soruyorum.

Zira 700x32c lastiklere sahibim ve forumda 100psi falan gibi rakamları "tavsiye" niteliğinde okurken, eve gittiğimde kocaman büyük ayak pompası ile lastiğe maksimum 80-90 hava basabildiğimi ve bisikletin üzerine oturmamla lastiğin patlayabileceği bi kıvama geldiğini fark ettim.

Bu işte bi terslik var diyip lastiğin yanağına baktığımda zaten 70-80psi maks şişirme aralığı olduğunu gördüm.
Daha sonra dikkat ettim ki lastik inceldikçe basılabilecek basınç da artıyor. Mesela MTB lastiklerinde değerler iyice aşağıya düşüyor resmen. Buna da dikkat etmek lazım, ekleme yapayım istedim :)

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Üreticilerin önerilerini dikkate almak lazım..

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Sonunda sibop kırdık... pısss diye bir ses ve elimde kaldı...Fazla mı şişirdim yoksa bilemedim açıkcası. Herkes el pompası ile çok basınç mümkün değil diyordu ben bayagı iyi basıyordum pompamla...

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@baykuş97 Tecrübe ettik, ancak çok yeterli bastıgını manometreyle ölçmeden ispatlayamam, ancak herhangi bir küçük pompa değil bu. Körüklü ve müthiş yumuşak hava basabiliyorsunuz. Dayayacak yer bulamayınca sıkıntı olabiliyormuş işte... neyse yedek lastiği takacağım, daha 1 ay olmamıştı bisikleti alalı. Biraz canım sıkıldı aancak bir dahakinde daha dikkatli olacağım. İlk önce lastik kısmından çıkmıştır sandım, resmen sibop demirden kırılmış... belki fotograf eklerim

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
@alper 76 ben de uzun süre minik bi el pompası kullandım, hatta manometreliydi.. Ama bitmek bilmeyen pompalama adamı canından bezdiriyor :)

• Beğen

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@baykuş97 doğrudur dostum, (yazdıkça farkına varıyorum pompasına aşık adam gibi olduk resmen:)))
düne kadar çok memnundum, bu alet bayağı uzuyor... yine de bu incelemedeki pompayı ciddi ciddi düşünüyorum. Kırılmadan dolayı değil, onu öğrendik artık. Evde bulunsun kolaylık saglasın gereginde de cantaya atarız diye düşünüyorum.
selamlar

• Beğen
Tepkiler: baykuş97

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@alper 76 pompa olmadık durumda hayat kurtarır. Yanınızda bulunmasında fayda var: benzinliğe gitmeye yetecek kadar hava bassanız yeter. Çoğu taksinin arka koltuğu yatmıyor ve bagajına bisiklet sığmıyor. Yani parasını verseniz de yolda kalıyorsunuz. Bizzat tecrübe ettim.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@İbrahim A. İşe giderken hep yanımda yedek lasitkle beraber pompamı da taşıyorum, gittiğim güzergahta beni alacak taksi de bulamam... bu durumun farkındayım

• Beğen