Zayıflamak için bisiklet

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah.R

Abdullah abi merhaba

Konuya yazmış olduğun tüm yazıları dikkatlice okudum. Maalesef ki arkadaş gibi bende kilosu ile başı belada biriyim. Bisikletimi alalı 3 ay oldu ve uzun yolda kendimden çok bisikleti yorduğumu hisseder oldum :)

Boy 190

Kilo 114

İşe yaklaşık 1 aydır hergün bisiklet ile gidip geliyorum. ( Kayışdağı - kadıköy ) Günlük ortalama 40 km

Bisikletim Sedona 720

Hafta sonları düzenli olarak mutlaka bir tur düzenliyorum arkadaşımla en kısa mesafemiz 70 km, en uzun 140 km idi.

Bunca uğraşa rağmen yemek konusunda sanırım yanlış bir şeyler var ki istediğim gibi kilo veremiyorum. :(

Scudo

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
183 cm boy, 93 kilo ile başladım bisiklete yaklaşık 2-2.5 ay önce.
Şu an ise 79-80'kiloyum.

2-3 günde bir sabah erkenden ( Ramazan'da ise iftardan sonra, iftarda sadece su hurma ve ceviz vs yiyip, antreman dönüşü aç kalmayacak şekilde protein ağırlıklı yemek yiyerek) ortalama 30 km'lik sürüşler yaptım. İlk yarım saati hafif tempo, sonra ise tempoyu arttırıp (yüksek kadans) her sürüşte tırmanış da yaptım bir miktar.

Yediklerime dikkat ettim. Fastfood'u terketmek, gazlı içecekleri terk etmek, doğal beslenmek, mühendislik harikası olan yiyecekimsi maddeleri yememek gibi, forumda çok yerde anlatılan şeyleri de uyguladım ve sonuçta 14 kilo gitti şu ana kadar. 75'i görene kadar da gitmeye devam edecek inşallah:)

Konunun ilk mesajında bahsedildiği şekilde bisikelt tavsiyesinde bulunacak kadar tecrübem yok ama kilo verme kısmının "isteyince oluyor" olduğunu anlatmak istedim sadece. Keyifli sürüşler...

zvrnl

Üye
Tepki
0
Merhabalar

Konu ile ilgili herkeze yazmış olduğu kıymetli yorumlardan dolayı çok teşekkür ederim.

Bu spora başlamamda sizlerden almış olduğum destek ve bilgi sayesinde başlamış bulunmaktayım.

Almıl olduğun bisiklet salvano 450 ng 29 hd. Bisikletçinin yaptığı indirimle 820 tl ye aldım.

Öncelikle abdullah bey vermiş olduğunuz bilgileri şu 3 günlük bisiklet deneyimimde ne kada doğru olduğunu anladım. Be bisiklet almak için gittiğimde sizin önermiş olduğunuz bisikletleri teker teker 5 dk lik periyotlarda deneme fırsatım oldu. Malesef kilomdan dolayı bisikletlerde haddinden fazla bir esneme oluyordu. Lastikler ise hava durumu gayet iyi olmasına rağmen neredeyse janta deyiyordu.

Her ne kadar bir dağ bisikletiyle yollarda zorlanacağımı bilsem de , bir an önce verdiğim kararı haara geçirmek adına malesef dağ bisikletini seçmek zorunda kaldım.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Çok az eğimli yerlerde ayaklarıma ve kalçama binen yükten dolayı kas kasılmaları yaşamaktayım.
Buda sanırım daha önce vermiş olduğunuz bilgilerde dağ bisikletinin asfaltta kullanımın zor olacağıydı.

İşe 4 gün boyunca bisikletle gidip geldim. Sağlam bir diyetle , yeşil çay ve spordan önce sade ve şekersiz kahve ile 129,6 kilodan 124,2 kiloya düşmüş durumdayım.

Zayıflamak temel amacım olsada , bisiklet sürmenin vermiş olduğu mutluluk , geceleri yastığa başını rahat koymak ve hemen uyumak , sabah dinç bir şekilde uyanmak planlamadığım ama beni en çok mutlu eden şey oldu.

Öyle ki başlarda haftada 3 gün işe gider gelirim dediğim sürüşleri , haftanın her günü yapacağıma eminim.[emoji2]

Herkeze tekrar teşekkürler.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
bende zayıflamak için aldım ama 200m eğimli yol çıktıktan sonra pil bitiyor bende en kısa yoldan tekrar eve dönüyorum
şeker hastasıyım aynı zamanda kilo 115 zayıflayamazsam ve şekeri düşüremez isem ilk başta gözler ve böbrekler etkilenecek

zvrnl

Üye
Tepki
0
Harun bey şeker hastalığınızı düşünürsek diyetisyen kontrolünde diyet yapmanızı öneririm. Ne kadar doğru bilmiyorum ama yorulduğunuz zaman kısa mola lar öneririm. Ve her nekadar turlar kısa olsada bizim gibi kilosu fazla olan arkadaşlar için az da olsa hareket yapmak bir başlangıçdır. Sanıyorum ki düzenli olarak bisiklet üzerinde vakit geçirmek kondisyonunuzun artmasına neden olacaktır.

Herşeyden önemli olan sağlıktır. Ve önlem alınıp gerekenler yapıldığı zaman şeker hastalığı korkulacak bir hastalık değikdir. Lütfen doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket edin.

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@zvrnl

Siz de bu güzel -hastalığa- kapılmışsınız tahmin ettiğim gibi. Hayırlı olsun. Bir kardeşimizin daha kilosunu ve sağlığını düzeltiyor olduğunu görmek mutluluk verici. İki haneli kilolara ve sonrasında da ideal kilonuza indiğiniz günleri göreceğiz inşallah bu başlıkta. Mutlulukla pedallamaya devam :)

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@zvrnl
Azminizden dolayı sizi tebrik ederim.Bisikletinizin lastiklerini 28"(700x35c gibi) lastik ile değiştirirseniz, dağ lastiklerinin size verdiği zorluktan kurtulursunuz. 28" lastik ile 29" lastiğin jant çemberleri aynıdır. Yeterli lastik basıncı ise tamamen lastik ebatları ile alakalı. Lastik üzerinde tavsiye edilen basınçla hava basarsanız, dediğiniz ince lastikte jantın yere değmesi gibi bir problem yaşamazsınız.

tbag45

Daimi Üye
Tepki
155
İsim
kaan yıldırım
Bisiklet
Giant
bisikletim ng650 1.75 lastik taktım haftada 6 gün 20km ortalama ile bisiklet sürüyorum 45 gündür.başlangıç kilom 99 şuan ise 94kg. Yediklerime ve içtiklerime hala dikkat etmiyorum.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
1 ay once yil bisikletine basladim. 800 km kadar kullandim.
75 kilodan 72 kiloya dustum. Su an zayiflamamak icin protein diyetine baslamam gerekti.:)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben 1 senedir kullanıyorum, hafta içi 2 defa 20şer km'de, hafta sonu 40-50şer km yapıyorum.
Yanlış beslediğim için kilo veremedim.
Şu anda spordan önce complex karbonhidrat, spordan sonra kaliteli protein ile kilo vermeye başladım. 1,5 ay evvel 93 idim şimdi 82 olmuşum. Beslenme çok farkediyor. Spordan evvel yeterli ve uzun sürede kana karışan karbonhidrat almazsanız açlık krizine giriyorsunuz, spordan sonra ise karbonhidratlara saldırıp verdiğinizi kat kat alıyorsunuz.
Şimdi doğru beslenmeye başladım inanılmaz farketti. Bisiklettrn sonra meyve dondurma şeker beyaz ekmek vs kesinnnlikle yemeyin derim... Yumurta beyazı tavuk göğsü, lor peyniri çok iyi doyuruyor ve ertesi gün hamlamış vaziyette uyanmanıza Mani oluyor.

manyaksx

Üye
Tepki
1
Merhaba bende 1.90 boyunda ve 110 kilodayım.
Artık arabayı bırakıp bisiklet hayatına geçmek istiyorum. Sağlam olmasi ve iyi bir bisiklet almak istiyorum. Max bütçem 700-900 tl arasında. İşe ve eve gidip gelmek ve boş zamanlarimda bisikleti sürmek istiyorum önerileriniz çok önemli şimdiden zaman ayırdıginiz için teşekkür ederim.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@Ozan k.

Ozan bey'in dedikleri kesinlikle doğru, Düzgün beslenme düzeni şart.

ayrıca kilo vermeyi amaçlayan arkadaşlar için ilk 2-3 hafta sancılı geçecektir.
Bu süre içinde kendinizi tutarsanız sonra ne kadar rahat kilo verdiğinizi anlayacaksınız.

Bisiklet ile kilo vermek istiyorsanız Yüksek kadans Ayrıca yardımcı olacaktır!

Bu da benden size gelsin :) 110 KG'den fazla kiloya sahiptim.
Şuan 80-82 :)

http://i60.tinypic.com/keclsi.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
@manyaksx ben 1.5 yıldır işe salcano istanbul bisikletimle gidiyorum. hergün toplamda 25 km yapıyorum. çok şükür lastiği bile patlamadı. düzenli bakımlarını yaptırıyorum. 6 yıldır kullanıyorum bisikleti.

manyaksx

Üye
Tepki
1
@mehmet c. uzak cevabınız için teşekkür ederim.
3 model arasında kaldım boy 1.90 olduğu için hangisi olur bilmiyorum ve 15 yıldan fazla bisiklete binmedim.

(link)
(link)
(link)

Kadro boyu mesela vs vs hiç bilmiyorum yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim. Ev is için kullanacağım hemde spor için düşünüyorum.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
hepsi güzel. bianchi ve carraro aynı diye biliyorum. carrora alırdım heralde.
(link)
(link)
(link)
kadro boyu için bunları okuyun.