Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zayıflamak için bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında zvrnl tarafından paylaşıldı.

1. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar ,

Yıllardır kilo ile ilgili problemlerim var. Bir dönem 140 kiloydum. Sağlam diyet ve salonda kardiyo ile 98 kiloya indim. Askerlik ve sonrasında masabaşı bir işte çalışmama istinaden aradan geçen 4 senede verdiğim kiloları geri aldım ve malesef suan 125 kiloyum.

Yaşadığım tecrübelerden sonra sporu hayatımın içine dahil etmeye karar verdim. Bunun içinse en uygun sporun bisiklet olduğu inancındayım.

Gerek forum gerekse bisiklet mağzalarından edinmiş olduğum bilgilere istinaden adını bile duymadığım bir sürü bisiklet markasını öğrenmiş bulunuyorum.

Mağazadaki görevli arkadaşın yönlendirmesi ile Merida big nine modellerinin beni taşıyabilecek donanına sahip Alman malı olduğunu , sorun yaşamadan kullanabileceğimi söyledi.

Bu konu hakkında görüşlerinize ihtiyaç duyorum.

Önerebileceğiniz farklı marka ve modellere açığım.

Özellikle fazla kilo ile bisiklet deneyimi olan arkadaşların konu hakkında önerileri eminim yararlı olacaktır.

Boyum 1.87
    Kilom 125

Teşekkürler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Konu günceldir

3. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    bence illa gidip bir merida alman şart değil. sonuçta bu bisikleti kilo vermek amacıyla kullanıcaksın, çok iyi bir donanıma sahip olması veya çok iyi bir marka olması gerekmiyor bence. dedikleri gibi 29 inch bir MTB alınabilir. Salcano olur, Sedona olur, Bianchi olur. bence çok fark etmez. Önemli olan istikrarlı bir şekilde bisikleti hayatına sokman , ve gidebileceğin her yere onunla gitmen. Yaz ve kış ne şartlarda olursa olsun bu kuraldan vazgeçmezsen, hem kilo verirsin hem daha sağlıklı olursun hem de daha mutlu olursun :) biliyorsunuz bisiklet mutluluk hormonu salgılatıyor ve belli bir süre sonra bu bağımlılığa neden oluyor, en azından kötü bir alışkanlık değil ;)

4. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Salcano mtbleri sizce benim kilom için uygunmudur. Bisikletin kırılıp elimde kalmasından korkuyorum

5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Orta karar bir bisiklet alabilirsiniz. Tavsiyelerimden en çok dikkat etmeniz gereken kesinlikle size sağlam diye satacakları CARBON kadrolu bisikletlerden uzak durun. 6061 yada 7005 alüminyum kadrolu bisiklet alabilirsiniz. Zira Cabon kadro (karbon) çok dayanıklı ancak belitli oranda stabil yüke dayanıklılık gösterir. 125 kg olan bir kişide gireceğiniz çukur ve bent' lerde karbon kadro esneme yapar. Özelliği gereği belirli oranda esneme yapar. Kilonuz fazla olduğu için bisikletin kırılma olasılığı vardır. Boyunuz göz önünde bulundurulduğunda 29" bisiklet almanız mantıklı olacaktır. Bu açık bir pazar. Ortalama 600TL den başlar orta karar bir bisiklet 1200TL, üst orta karar bisiklet 1800 - 2000TL profesyonel ekipmanlı bisikletler ise 2000TL++++ şeklinde ilerler. İlk bisikletiniz olacağı için Sedona 700 lü seriler yada Kron XC 250 ve üstü modeller işinizi yeterince görecektir. Yine aynı segmentte Mosso marka bisikletlerde 1000 TL +/- fiyata güzel bir 29" bisiklet almanızda yarar var. Daha sonra yani istediğiniz ağırlığa indiğinizde zaten ne tür bir bisiklet almanız gerektiğine kendiniz de karar verebilirsiniz. Bende uzun bir aradan sonra geçen sen başladım bisiklete 103Kg ağırlığında 1.80 boy ile 6061 alüminyum iğrenç bir bisiklet almıştım. Şimdi 85 Kg ağırğındayım. Yeni bir bisiklet aldım Merida TFS XC800D modelini. Şimdi rahat rahat kullanıyorum. Tek yapmanız gereken kurallarınızın olması. Kar kış demeden her gün en az 25 - 30 Km pedal çevirmelisiniz. Ben an itibariyle günlük 60 ile 90 Km arasında pedallıyorum. En güzel yanı ise sigara denilen o iğrenç şeyden koskoca bir yıldır uzağım...:)

mersault bunu beğendi.
  6. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim
    Önermiş olduğunuz bisikletler yeni oluşum ve fiyat yönünden çok iyiler. İzinli olduğum gün bayiye gidip bu modelleri deneyeceğim

7. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba,

Arkadaşların dediği gibi, bisikleti hayatınıza entegre etmeniz, bir parçası haline getirmeniz lazım. Bunun en pratik yoluysa işe bisikletle gidip gelmek. Günlük ve hafta sonları düzenli olarak da binebilirsiniz ama bu hem yeterli olmayabilir, hem de kalıcı olmayabilir. Dolayısıyla aşağıdaki soruları soruyorum.

Hangi şehirdesiniz? İstanbul'da iseniz ev ve işyeri semtleriniz neresidir? İstanbul dışı ise, ev çevresinde günlük bisiklete binecek parkur var mıdır, ev-iş arası kaç km, güzergah yokuşlu mu, güzergah üzerindeki toplu taşıma imkanları nelerdir?

Kısaca şehir bisikleti mi, katlanır bisiklet mi gerektiğine öncelikle karar vermek lazım bence.

Kilo yüzünden dağ bisikletine yönelmeniz şart değil. Evet, küçük çaplı teker daha sağlamdır, ama öte yandan konforu ve akıcılığı azdır. Konforu amortisörle sağlayabilirsiniz, ama o zaman da akıcılık iyice azalır - amortisör sürücünün gücünü emer zira.

* Eğer ev-iş arası çok uzunsa ve yolun bir kısmını toplu taşımayla gitmek lazımsa, o zaman katlanır bisiklet.

* Eğer ev-iş arası uzun, fakat yolun tamamını bisikletle gitmek mümkün olacak gibiyse, o zaman yüke yatkın, akıcı bir bisiklet (700 jant amortisörsüz ve disk frensiz (=hafif+hızlı+problemsiz), yüklük ve çamurluklu orta karar şehir bisikleti)

* Eğer ev-iş arasında kısmen dahi olsa bisiklet kullanmak mümkün değilse, veya ev-iş mesafesi çok kısa ise, o zaman efor harcatacak bisiklet (26" jant orta karar dağ bisikleti)

-bence. :)

8. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Abdullah bey.
    Antalyada yaşıyorum. Ulaşımımın tamamını asfalt yollar oluşturuyor. Tabiki asfalt yoldaki yıpranmalar ve çukurlar yok değil.

Ev ve iş yerimin arası 7 km. Yolum dümdüz yok.

Ulaşıl alanlarımın ortalaması 10 km. Dolayısı ile toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duyacağımı düşünmüyorum. Sizlerinde dile getirdiği gibi bundan sonra ulaşım aracım bisiklet olacak

Bisikleti iş harici kullanileceğim parkurlar bulunmaktadır.

Kullanım kolaylığının yanı sıra , bisikletin üzerindeki görünüşüm de önenli benim için. Boy ve kilom göz önüne alındığında , ben üzerindeyken bile kendini gösterecek bir bisiklete ihtiyaç duyorum

9. Abdullah.R

Seviye:
    O zaman linkteki linkleri okumanızı tavsiye ederim.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=137748&p=1700228&viewfull=1#post1700228

Bisikletin üzerindeki görünüşünüzü şimdilik erteleyin derim. İyi görüntüyü bisiklet değil, siz veriyorsunuz. Bisiklete hakimiyetiniz ve performansınız arttıkça, eli yüzü düzgün her bisikletle fotojenik olursunuz. Vice versa. :)

Bir de, görüntüyle işe uygunluk çoğu zaman çakışır. O yüzden öncelikle işe uygunluğa yoğunlaşmaktan yanayım. Zaten salt işe uygunluk kriterleriyle sıkı bir eleme yaptığınızda, geriye bir-iki bisiklet kalabilir.

10. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bütçeniz sarsmıyorsa belirttiğiniz koşullar için merida crossway modellerini de inceleyebilirsiniz. Akıcılığı daha iyi olacağından daha şevkle sürersiniz. Yine sedona ve salcano şehir bisikletleri de size uygun bence. 10 km yavaş tempo sürüşler sizin için ideal gibi.

11. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Antalyadaki bike house mağazasında bu bisiklet için gittim. Görevli arkadaşlar bu bisiklet için fazla kilom olduğunu söylediler.

Foruma bu konuyu açarken düşüncemde buydu.

Abdullah beyin de göndermiş olduğu linklerden sağlıklı bilgiler edinmiş bulunuyorum. Gecenin bu saattinde yardımlarınız için teşekkür ederim

12. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Merhaba zvrnl. Bu tavsiye edilen bisikletlere bakabilirsiniz.
    Benim size tavsiyem başka yönde olacak. Bisiklete yeni başlayan hele hele sizin gibi spor maksatlı düşünen kişilerin genelde yaptığı bir hata var. Pedallara olabildiğince abanıp, olabildiğince kendini yormak. Saydığım bu iki şeyi kesinlikle yapmayın. Yoksa zamanla vücudunuzu hırpalarsınız. Özellikle kilolu kişilerde diz ağrılarına neden olur.
    Öncelikle forumda aratıp yüksek kadans ile ilgili başlığı bulun. Kadans dakikada çevirdiğimiz pedal sayısıdır. Dizlerinizi çok hırpalamadan sürüş yapın.
    İkinci tavsiyem ise bisiklet sporunu aşamalı olarak artırıp sürüş yapmanız. Birden yükleme yaparsanız zamanla vücudunuzu küstürebilir yahut kendinizi bezdirebilirsiniz.
    Son olarak (bu yakında benim yapacağım şey) bir nabız saati alın ve laktik asit eşiğini aşmadan spor yapın. Aerobik eşiğiniz aşmadığınız takdirde uzuun süre bisiklet kullanabilirsiniz. Bu konu oldukça teferruatlı. Google amca ve bisikletforumun bazı yerlerinde bilgiler mevcut.
    Bisiklet ciddi bir spor dalı. Şimdiden kolay gelsin.

13. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Forumda gerçekten bisiklet hakkında bilgi sahibi olmak isteyen acemiler için çok faydalı bilgiler var.

14. Abdullah.R

Seviye:
  15. zvrnl

zvrnl Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Sayenizde daha bilincli bir şekilde tercih yapacağım.
    Bu bilgilerin ışığında , birde bisikletin üzerine binip kendi gözlemlerimi ekleyeceğim.

16. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    bütce 2000 üstü değilse 29 inch bisiklet kilo problemlerinden dolayı jant ta bükülmelere ve kırılmalara neden olur
    benimde kilo 115 29 jant mtb aldım arka lastik 8 çiziyor

17. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merida crossvay , Trek FX, Specialized Sirrus serisi gösterişli seridir. Pahalı ve kalitelidirler.
    Salcano city sport,Carraro 224, Sedona şehir bisikletleri daha uygun ve problem çıkarmazlar aynı rahatlığı sağlarsınız.

18. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Dağ bisikletinden uzak durun. En iyisi yol bisikletidir ama sabit maşalı (amortisörsüz) şehir bisikleti ile de başlayabilirsiniz. Spor yapmak ve yağ yakmak istiyorsanız en doğrusu budur.

19. Abdullah.R

Seviye:
    Harun bey, aşağıdaki başlıkları açmanızdan anladığım kadarıyla sizin bisikletiniz biraz... nasıl desem, "özel imalat". Her 29er öyle değildir.

"mekanik fren tavsiyesi"
    "PAXTON almayın"

20. Abdullah T.

Abdullah T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O kadar bisiklet sürdüm ramazan geceleri gündüzde oruçluydum halen fark etmedi uzun süre devam ettirmek lazım