:( Zayıflama hakkında bakabilirmisiniz.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@mustafa şükrü yıldırım

Abi hoca söyledi.Ben tedarik ederim dedi.Yarın gidicem tekrar spora.Sorarım o zaman :)

@Salih Manavoğlu

Abi önerin için sağol :) benim amacım her zaman koştuğum süreyi koşmak ama daha çok terlemek :D terlemeyi nedense çok seviyorum :)
Ayrıca bisiklet yokki :) bisiklet almam lazım.Sattım yeni para lazım :)

Scudo

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Salih Manavoğlu

:D Salih hocam çok doğru söylemiş, yaza daha çok var önce düzenli beslenme + antrenmanı dene bisikletine endeksle parayı:D :p , baktın olmuyor l carnitin alırsın.

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
bu arada ( yanılıyor olabilirim ):S; carnitin icin 130 tl hangi marka ne büyüklükte bilemiyorum ancak biraz pahalı geldi bana. mesela hardline'in 1lt sise carnitini tam olarak bilemesem de 50 - 60 tl gibi bir rakam.

terleme konusuna gelince, yaz sezonu tshirt yerine uzun kollu veya ikinci tshirt, hele kış sezonunda eşofman altının içine tayt mesela. üst için kat kat lahana gibi giyim.. :)

• Beğen

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
L-Carnitine hakkında bildiğim gerçekleri, güvenilir bir kaynaktan sizlerle de paylaşmak isterim:

Spor alanında bugün hala en çok tutulan maddelerden biri karnitin. Karnitin vücuttaki yağ yakımını hızlandırmak ve dolayısıyla kilo kaybı sağlamak bir taraftan da mukavemet gerektiren sporlarda performansı arttırmak için tavsiye ediliyor. Lakin gerçek durum öyle mi, bakalım.

Baştan şunu söylemek gerekir ki henüz bu konuda yeterli sayıda spora yönelik araştırma olmamasına rağmen bugüne kadar yapılanların gösterdiği ek olarak karnitin kullanımının sporda bir ise yaramadığı.

Karnitin eskiden vitaminlerle alâkası olmamasına rağmen Vitamin T olarak adlandırılıyordu, vücutta bulunan bir madde. Bir taraftan günde 15mg kadar karaciğer, böbrekler ve beyinde üretiliyor, diğer taraftan da besin ile günde 10-70mg arasında, dengeli bir beslenmede ortalama 30mg (bilhassa et) alınıyor. Vücuttaki sabit karnitin miktarı 20-25g. Karnitin depolarının %98'i kaslarda, geri kalanı da karaciğer ve böbreklerde bulunuyorlar. İdrar aracılığı ile günde 20mg kadar karnitin atıyoruz.

Karnitin kas hücrelerinde taşımacılık yapıyor. Karmaşık yağ asitlerini yakılacakları (ve dolayısıyla güç sağlayacakları) mitokondriyene taşıyor (beta-oksidasyon için).

Karnitin pazarlanmasında, yani ek olarak karnitin kullananlara söylenmeyen şu: Karnitin kas hücresinde daima yeterli miktarda bulunuyor, yani "karnitinim azaldı" gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil vücutta. İdrar yoluyla atılan carnitin oranından çok daha fazlası besin yoluyla alınıyor zâten. Ayrıca vücut fazla carnitini de depoluyor.

Bugüne kadar yapılmış bilimsel araştırmaların gösterdiği sağlıklı bir vücutta, ki buna profesyonel sporcular da dahil karnitin eksiği yok, her zaman yeterli miktarda karnitin var.

Önemli ve gene söylenmeyen bir nokta ağızdan alınan karnitinin kas hücrelerine ulaşmaması, tam tersine kana karışıyor. Bu da asıl gerekli olduğu yer olan kas hücrelerinde fazla karnitin mânâsına gelmiyor. Kas hücresinde karnitin oranı 3-4mmol/litre, kanda 40-60µmol/litre, yani kanda çok daha az, dolayısıyla ağızdan karnitin alınınca sadece kandaki karnitin oranı yükseliyor, fakat bunun performans arttırımı falan konusunda hiçbir faydası yok. Kandaki karnitin idrar ile işlenmeden atılıyor. dolayısıyla aslında ağızdan karnitin almak parayı sokağa atmak ile eşdeğer. Nazarî olarak ağızdan alınan karnitinin kana değil de kaslara yerleştiğini düşünsek bile buradaki yağ yakımını arttırması gerekmiyor, çünkü karnitinin ne miktarda bulunduğu yağ yakımının ne derece hızlı olacağını belirleyen ölçü değil. Bu daha ziyâde yağ sindirimine yardımcı olan Lipaz enzimi ile alâkalı, onun da karnitin miktarı ile bir bağlantısı yok. Buna ek olarak karnitinin üstlendiği işlem zâten fizyolojik azamî hızda gerçekleşiyor, yani daha fazla karnitin, daha yüksek hız mânâsına gelmiyor

Mukavemet sporlarında önemli olan kasın çalışması sırasında yağ dokusundan ve kısmen kas dokusundan ne kadar serbest yağ asidinin harekete geçirilebildiği ve yakımın gerçekleştireleceği ne kadar mitokondriyen bulunduğu. Bu da sadece antrenman ile bağlantılı bir durum. Ne kadar çok antrenman, o kadar çok mitokondriyen demek.

Bir örnekle açıklama gerekirse: Karnitin taksi, serbest yağ asitleri müşteriler. Mitokondriyen ise otel, beta oksidasyon, yani yağ yakımı da otelin cirosu. Ağızdan karnitin alımı taksi sayısını arttırmıyor, fakat dediğimiz gibi arttırdığını farz etsek bile müşteri (yağ asidi) sayısında artış olmadığı sürece taksi sayısının artmasının hiçbir faydası yok.

Karnitinin antioksidan ve damar genişletici etkisi var, orası tartışılmaz. Kezâ çocuklar için karnitin araştırmaları var, değişik yaş gruplar, çeşitli hastalıklar üzerinde karnitin araştırmaları var.

Yalnız ağızdan sporcuların yağ yakımı ya da güç arttırımı gibi nedenlerle karnitin almasının bir getirisi yok.

Kaynak: (link)

Eğer illaki denemek istiyorsanız tavsiyem kesinlikle Weider, Multipower, Allstars, Ultimate Nutrition gibi güvenilir markalardan almanız. GNC, Hardline, Universal gibi firmalardan uzak durmanız.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Valla hocam bu yazıyı yazan arkadaş muhtemelen vucutcu.com da birisi, herneyse yağ yakımı yada güç artımı gibi nedenlerle karnitin alınmasının bir getirisi yok denmiş, güç artışı hadi neyse onun için creatine kullanılır genellikle, ama yağ yakıcı etkisi için kullanılmalı ben yararını gördüm kullanan bir çok kişide gördü.
Diğer bir konuda GNC,Hardline,Universal gibi firmalardan uzak durunuz denmiş. GNC ve Hardline gerçekten çok iyi firmalar olmayabilir ama bu kısma universalı katması çok yanlış. Body building sporunu yapan sporcuların hepsi universal marksının en iyi firmalar arasında olduğunu bilir. Hatta yağ yakımı için, diğer yağ yakıcılardan üstün universal markasının animal serisinden, animal cuts ürününü öneririm.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Emre Abi kafama takılan bir nokta var.Karnitin kullanan abiler var spor salonunda.Çok çok fazla terliyorlar.BUnun sebebi ne peki?Bunu çözemedim bir türlü?

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Hocam terlemek istiyorsan sana şunuda öneririm, eczaneden sedergine(sederjin) alıyosun fiyatı 3 tl (içinde 20 adet var) civarı, bardağın %70 ini içme suyla doldurup sederjini içine atıyosun, eridikten sonra içine 1 tatlı kaşığı nescafe atıyosun gold olursa daha iyi olur. Karıştırdıktan sonra baya bi köpürme olucaktır, iyice karıştırdıktan sonra tatlı kaşığıyla üzerindeki köpükleri at, geriye kalan kısmı iç. Tadı biraz kötü ama etkili ve ucuz bir yöntem. Hem daha dirençli oluyosun hem daha kolay terliyosun, özellikle cardio çalışmalarında güzel oluyor. Hocanıza yada antranörünüze sorabilirsiniz, büyük ihtimalle bilirler.

• Beğen

TurgutRiis

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Bianchi
Burak kardeşim, anladığım kadarıyla sende kullanma taraftarısın. Ben Karaciğerine dikkat et ederim arada bir kontrol yaptır. Unutma Herşey, herkes için değildir...

• Beğen

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Burak hap map kulanma o salondaki hocayıda salla eger bariz kilo sorunun varsa diyetisyen yada doktora baş vur ve hareketli bir yaşam tarzını benimse sabret ve zayıflamayı uzun vadede düşün:)))

• Beğen

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Tabikide tercih arkadaşın. Hap derken ilaç önermiyoruzki zaten besin desteği. 7 Yıldır bu işi yapıyorum, babamda çok uzun yıllar yaptı, çevremde de bu işe yıllarca gönül vermiş, hayatını adamış sporcular var. Haplardan tozlardan kısacası supplementlerden ölen kalan yaralanana hiç rastlamadım, bu tür şeyleri gözde büyütüp steroid muamelesi çekmek çok mantıksız. Saygılar.

Tepki
2
Bisiklet
Trek
@Emre TAŞCAN

kullanılabilir, yararlı oluyor diyen arkadaşlar acaba doktor ya da biyokimya, fizyolji uzmanı mı merak ediyorum. Yukarıdaki yazı da basitçe anlatılmış demek istediklerim teşekkür ederim gönderen arkadaşa.
Herkesin söylediği şey spor salonlarındaki hocaların ağzından söylenmiş şözler. elde hiç bir bilimsel veri yok. eğer bir tek olumlı çalima olsa ilaç firmaları enayi mi ? obeziteye çağre bulan adam 7 nesil sülalesini beslemiş demektir.
Kullanmak isteyen elbette kullansın. etkisi mutlaka olacaktır. PLESEBO etkisi...

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Evet milyonlarca insan, sporcular onun için yıllardır plasebo etkisinde. Onun için l carnitin yıllardır satıyor ve piyasada, herkes plasebo etkisinde çünkü ;) :brutal324
Bak arkadaşım bilimsel olarak KESİN bir veri olmayabilir, sonuçta L carnitin maddeside bilim ve kimya sayesinde bulunmadımı? Bu ürünü milyonlarca insan onaylamış. Kendimde kullandım etkisini gördüm plasebo vs. değil. Bir şeyi kullanmadan ortaya boş şeyler atmayın.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Evet.Gerçekten kafama takılmıyor değil.Kullanıpta kilo veren sadece benim çevremde 20 ye yakın insan var.1.5 ayda tam 7 kilo?
Nasıl oluyorda olumlu çalışma olmuyor anlamıyorum.Zaten bu obeziteye bir çare değil.Bunu alıpta oturduğun yerden kilo vermiyorsun.Antremandan önce alıyor yemenede dikkat ediyorsun.Tabiki normal yolla zayıflamak en iyisi ama fazlasıda zaten idrarla atılıyor?eee o zaman neden bu kadar tepki var?anlayabilmiş değilim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
arkadaşlar konuyu uzatmanın anlamı yok.kimseye fayda vermiyor,herkes burada fikrini,yada biryerlerden duyduğunu söylemekte,açtığım bir konuda burada yazılanların kişilerin sorumluluğunda olduğunu, itibar edip etmemeninde kişiye kaldığını yazdım,ayrıca burası bir forum ,bilimsel sonuçların makele olarak yazıldığı bir site değil,o yüzden tartışmanın anlamı yok,isteyen kullanır,istemeyen kullanmaz,birşeyleri doğru bildiğine inan kişi ,yanlış bildiğine inandığı kişiye kendi doğrusunu söyler,oda inanır yada yanıtını kendince çürütür.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Herkese teşekkürler. :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@kerazus

Mesajınızı yeni gördüm çok sağolun.Müsait bir zamanımda mutlaka mail atacağım :D
Yada kontörüm olursa arayacağım :)