zannın çoğu hatadır

Tepki
24
@mustafa akman

mustafa hocam sizin gibi bilir kişilere her zaman ihtiyacımız var. sitenizin adresini verirseniz ihtiyaç halinde oradanda ulaşmak isterim.

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@mustafa akman

Selam ve sevgiler.

Sağlık bölümünün işleyişinde (ticari reklamlar hariç) herkes her konuda yanlış yada doğru fikrini paylaşıyor, forum ortamında konu tartışılıyor ve doğruya ulaşılmaya çalışılıyor.
Kesin doğru olduğuna inanılan bilgiler taliplileri tarafından alınıp hayata aktarılıyor hatta bazen yönetim tarafından sabitlenip forum ortamında koruma altına alınıyor.
Yanlış olduğu savunulanlar ise eleştirilerin hedefinde kalarak forumun sayfaları arasında zaman aşımına uğrayıp gidiyor.
Yani sizin tabirinizle "filtreleme" denen sürecin işleyişi bisiklet forumda "otofiltreleme" şeklinde cereyan ediyor.

Sizin iyiniyetinize inanıyor ve teşekkür ediyorum ancak kanımca insanların paylaştıklarını filtrelemeye(sanırım filtreleme kelimesiyle; tıbbi hataları olan mesajları silme olayını kastediyorsunuz) kalksak yanlış bilgisi olanlar da bu bilgilerini paylaşamadıkları için nerede hatalı olduklarını öğrenme fırsatını bulamayacaklardır diye düşünüyorum.

Diğer yandan, burası bir forum değil de tıbbi danışmanlık yada bilgilendirme sitesi olsa o zaman yüzde 100 haklısınız, ancak forum olduğu için her tartışılan yada bahsedilenin doğru olamayacağı zaten herkes tarafından bilinmeli.

Tüm bu açıklamalarımı sizin bir hekim olarak gösterdiğiniz duyarlılığa saygımdan dolayı yapmış bulunmaktayım.
İlginize teşekkürler, katkılarınızı her zaman bekleriz.
Selam ve saygılar.
Ayrıca siz de fikrinizi her halukarda bu sayfalardan paylaşarak yanlışları düzeltme isteğinizi uygulamaya sokabilirsiniz.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
Mesut beyın yazdıgı son mesajı okuyana kadar fıkrınızı %100 desteklıyordum. ama "Sizin iyiniyetinize inanıyor ve tebrik ediyorum ancak kanımca insanların paylaştıklarını filtrelemeye(sanırım filtreleme kelimesiyle; tıbbi hataları olan mesajları silme olayını kastediyorsunuz) kalksak yanlış bilgisi olanlar da bu bilgilerini paylaşamadıkları için nerede hatalı olduklarını öğrenme fırsatını bulamayacaklardır diye düşünüyorum." da cok mantıklı.

benım de karsılastıgım kesin yanlışlar var (araştırarak veya kendı alanımdan oldugu ıcın yanlıslıgını anladıgım). ama sanırım o konu ıcerısıne dogrusunu yazmaktan baska yapacak bir şey yok.

bir de siz ve sizin gıbı hekımler imzanıza hekım oldugunuzu belırtsenız de sağlıksal konulardakı mesajlarınızı ona gore degerlendırsek :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@tuninger_haa

Sevgili "tuninger_haa" kardeşim. Lütfen konuyu birini diğerine tercih etme gibi algılamayın. Eğer buna ben yol açtıysam ben özür dilerim.

Herkes iyiyi, güzeli ortaya çıkarmak için fikir beyan ediyor.

Bu fikre karşı başkaları da kendi fikrini ortaya koyuyor. Yada eksikleri tamamlıyor.

Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır. Herkes iyilik ve güzellik için fikir beyan ettikçe güzelleşecek dünya. Yanlışlıklar da böylelikle yanlış olduklarını anlayacaklar.

Fikir beyan edenler sağolsun. Doğrusuyla, yanlışıyla... :)

@mustafa akman

Mustafa Bey;
Sizden, internet sitenizin adresi birkaç kere istenmesine rağmen herkese açık sayfalardan bunu açıklamadığınız için etik anlamda teşekkürler. :)

• Beğen
Tepkiler: Ercan Saygılı

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Şimdi buradan bende fikrimi beyan edeyim . Gerçekten bu konularda kesin bilgi almak isteyenler forumda belgeli antrenör arkadaşlarımıza danışabilirler. Ayrıca üniversitelerin spor hekimliği bölümlerinden destek alabilirler .

Forumda sağlık konusunda yanlış bilgiler olabilir . Ama hekimlerin verdiği bilgilerde yanlış olabilir . Bununda garantisi yok .

Doksanlı yıllarda burnumda bir sorunum vardı . 3 doktora gittim . Biri mutlaka ameliyat dedi ; diğeri ilaç verdi ; üçüncüsü ise sen devam et , bir sorun yok dedi. Bende üçüncüyü dinledim tabii ki. 20 senedir çok iyiyim Allaha şükür.

Spor Hekimliği - Güzel bir bilgi deposu
(link)

Uludağ Üniversitesi Spor Hekimliğ
(link)

Turker

Üye
Tepki
10
Selamlar.
Bence herkes işin kolayına kaçıyor (Sağlıkla ilgili konularda). Bir şikayeti olan işin uzmanı hekim yerine önce internetten arama yapıyor. Yukarıda bir yazıda Sayın Akmanın hangi bölümde çalıştığı sorulmuştu sanırım.
Tıp fakültesi 6 yıl. Bu bittikten sonra uzmanlık sınavı kazanılmazsa ya da istenmezse bu mezun olan hekim arkadaşlar pratisyen olarak göreve başlarlar.
Belirliği bir uzamlığı isteyenler O branşta uzmanlaşmak için asistan olarak ilgili branşta eğitime başlarlar vs. v.s Bu arada Pratisyen hekimleri küçümsemmek lazım.

Şuraya bağlıyorum Sn. Akman ilk bölümde daha ömründe insan fizyolojisi konusunda bir satır okumamış
yaşı minik, hayat tecrübesi zayıf
kardeşlerimin fikirleri
gerçekten doğru bilgiye ihtiyacı olan kişilere zarar verebilir
demiş. 6 Sene eğitim alan bir insanın pratisyen olsun uzman olsun. ne bileyim ya da doktorluk mesleği yapmasın bazı bilgileri bilir. O yüzden amatörlerin büyük çoğunluğu oluşturduğu böyle bir forumda illa spor hekimi ya da başka bir uzman olması pek önemli değil. Bu işi profesyonel yapan insanların zaten çevresinde ilgili insanlar vardır.

Vucut geliştirme sitelerinde supplement bölümlerine bakınız. Neler dönüyor.
İnsanlar kafalarına göre protein creatin v.b ek ürünleri kullanmakta yarış yapıyor. Hadi kullanıyor ama nasıl! adam bir kür veriyor, Gunde 5 öğün protein takviyesi. Şimdi bu insanlardan kaçı protein ihtiyacının ne kadar olduğunu biliyor da ona göre kullanıyor. Daha da önemlisi bu insanlardan kaç tanesinin gerçekten bu takviyelere ihtiyacı var. Kaç tanesi Profesyonel olarak bu işi yapıyor. Ha adam profesyoneldir onu bilemem. Ve kaç tanesi bu ek besinleri kullandıktan sonra vücutlarına verdikleri yarar/zararın farkında mı tahlil yaptırıyor mu? bilinmez...

Dizi ağrıyan bir insan bunlara bakarak glukozamin kullanmaya başlıyor. Ama bunu işe yarayıp yaramadığının zihni dışında verileri elindemi acaba, herhangi bir kontrol yaptırıyor mu? A dizim geçti demekki işe yarıyor mantıklı bir cevap mı?

Örneğin geçenlerde bana yollanan bir yazı (link)
Bunun tam tersini 2006 da yayımlanmış yine bilimsel bir makalede okumuştum.

Kısaca bence Sn. Akman gibi insanların aramızda olması büyük bir imkan.
Bu arada kendisi profilinden gördüğüm kadarıyla Çocuk Cerrahı. Bunca zor bir işi varkan yardım etmeyi düşünmesini şahsen tebrik ediyorum.
Amatörlerin çoğunlukta olduğu bir forumda illa spor hekimi ya da başka bir uzman olmasının gerekmediğini düşünüyorum. Forumun yaş ortalaması düşük olduğundan dolayı bilhassa gelişme çağındaki arkadaşların bazı şeylerden uzak durması gerektiğini düşünüyorum. 15-17 yaşındaki amatör bir gencin dışarıdan alınacak herhangi bir şeye ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Yine bu yaşlarda insanların yine yaşıtlarına bu tip tavsiyelerde bulunmasını üzüntüyle izliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Saygılı

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Mesut Girgiç

sayfamı açıklamadım
zira
şu an hacklenmiş durumda

(link)

görüldüğü üzere çalışmıyor

ayrıca
bisikletle tamamen ilgisiz
sadece ilgili olanların ömürde bir defa girip bakmak isteyebileceği bir site
yani bir insan hayatta kaç kez fıtık olur da fıtık bilgilerine ulaşmak ister
benim sitem öyle bir şey

dediğim gibi
her kesin iyi niyetine inanıyorum

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Eğer sağlık konularında tavsiyelerde bulunan veya bulunmak isteyen arkadaşlar varsa verdikleri bilgilere referans göstermeleri , kaynakların linkini mesajın altına not etmeleri faydalı olur .

Forum yöneticileri en azından katılımcıları buna zorlayabilir

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman