Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zamana Karşı Bisiklet Pedalşörleri

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Ogulcandaan tarafından paylaşıldı.

1. Ogulcandaan

Ogulcandaan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhabalar. Başlıkta belirttiğim üzere zamana karşı bisiklet hakkında kullanıcıları tarafından bilgilendirme isteyeceğim. Ben bir yol bisikleti kullanıcısıyım ve bisikletimi almadan önce de zamana karşı bisikletlere karşı bir zaafım vardı fakat maddi nedenlerden ve yeni başlıyor olmamdan ötürü almadım. Ama ileride bir bisiklet alırsam yüksek ihtimal bu bisiklet bir zamana karşı olacak. Şimdi zamana karşı kullanan abilerime, ablalarıma, kardeşlerime soruyorum. Kullanımı zor mudur? İstanbul gibi bir yerde kullanılabilir mi? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İstanbul'da doğru düzgün bisiklet yolu bile yok. Siz TT bisikletinizi veledrom dışında bir yerde kullanamazsınız ki o da yok...

Kullanmaya kalktınız diyelim; taksiciler, otobüsler ve magandalar yüzünden (Allah korusun) gözünüzü hastanede açmanız pek zaman almayacaktır.
    Ben İstanbul'da yol bisikletini binbir cambazlıkla kullanıyorum.

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İstanbul'da TT Bisiklet mi? :D

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Binen insanlar var, öyle dememek lazım.
    Hatta 1-2 haftasonu Kemer tarafında TT ekibi gördüm. Sabah erken saatte çıkıyorlar.

Haftaiçi de sabahları Tarabya tarafında bir arkadaşı görüyorum zaman zaman..
    İsteyince yapılmayacak bir şey değil..

Ahmet AKÇA, Murat Cömez ve Uğur S. bunu beğendi.
  5. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Erken saatte çıkılıp insandan uzak bir yerde tabii ki neden olmasın... Asıl derdimiz zaten diğer insanlar değil mi?

6. Ogulcandaan

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evet istanbulda zamana karşı bisiklet fakat tabi ki de şehir merkezlerinde değil. Eğer böyle bir bisiklet edinirsem rotamı da buna göre çizerim herhalde. Gülü seven dikenine katlanır :D

İstanbulda velodrom yok fakat bisiklet sürmek için de illa bisiklet yolu olacak diye bir şey yok ki. Zaten yol olsa bile zamana karşı bisikleti orada süren olmaz sanırım :D

Bu taraflarda sahil yollarında kullanılabilir mi?

İnsansılar büyük sorun. Velodrom var fakat velodromdan çok mangalroma benziyor :D

7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Boş yolda İstanbul'un her yerinde sürersiniz ama normal saatlerde zor olur diye düşünüyorum.
    Bir de yol bisikletine göre daha fazla eğilmek gerekiyor.

8. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    TT bisikletlerde karşıdan gelen rüzgar direnci en aza indirilmek için kadroları normal yol bisikletlerine göre daha aero yapıda oluyor. Bu aero yapı aslında iyi ancak yanal etkilerden daha fazla etkilendiği ve denge konusunda daha hassas olduklarını biliyorum. Yani yanınızdan geçen bir aracın rüzgarı sizi yol bisikletinden çok aha fazla etkileyecektir. Allah muhafaza aracın sadece rüzgarı bile kaza yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden çok daha dikkatli olmanız gerekecek. Görünüşlerine aşık olmamak mümkün değil. Çok güzel bisikletler ancak sizde farkındasınızdır ki trafik te kullanılmaları çok zor. Yanlış anlaşılmasın sizi caydırmaya çalışmak gibi bir amacım yok. Ama çok daha dikkatli olmanız gerekeceğini baştan bilmenizde fayda var. Bu arada yazdıklarımda yanlışlıklar olabilir. Bu konuyla çok uğraşmadığım için net bilgi sahibi değilim. Sadece doğruluk payı olabilecek bildiklerimi paylaştım. Yanlış varsa düzeltilirse sevinirim.

ufuk şimşek ve Ogulcandaan bunu beğendi.
  9. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tabi ki kullanan var. Triatloncular da TT bisikletler ile yarışıyor ve antrenman yapıyorlar :)

Ogulcandaan bunu beğendi.
  10. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    TT yol bisikletinin girdiği her yere girer bu konuda sıkıntı yok:)Ben 2 haftalık bir zaman dilimi içerisinde alışmıştım TT'ye.Avantajlarını saymak gerekirse;

-Düz yolda muazzam bir performans farkı mevcut yol bisikletiyle arasında hele aerobara kapanınca sorma gitsin:)

-Yol bisikleti geçmişiniz varsa alışma süreci çok da uzun olmuyor.

-Birçok parçası yol bisikletiyle benzer olduğundan sanılanın aksine fazla parça sıkıntısı yaşanmıyor.

Dezavantajları;

-Yassı bir yapıya sahip olduğundan yanal rüzgarlardan fazla etkileniyor ancak ön jantın profilini düşük tutarsanız bu sorun büyük ölçüde ortadan kalkıyor.

-Kadro açılarından ötürü sürekli eğilmeniz gerekiyor ve konfor olumsuz yönde etkileniyor.

-Her ne kadar birçok parçası yol bisikletiyle benzer olsa da,bazı ana parçalara zarar vermeniz durumunda tedarik etmeniz zaman alabilir.(sele borusu,maşa,arka fren ayağı..)

-Fren ve vites kollarının ayrı yerlerde olması şehir içi kullanımı bir miktar zorlaştırıyor

-Virajlarda, yol bisikletine göre bisiklet hakimiyeti daha az

Bunlar benim ufak tefek tecrübelerim ancak alırsanız ikinci bir bisiklet olarak alın derim.Çünkü gerek şehir içi koşulları gerek sürüş pozisyonu sebebiyle ki bana göre önemli olan sürüş pozisyonu,uzun süreli kullanımlarda rahatsızlıklara sebebiyet verebilir ve ufaktan bir pişmanlık yaşayabilirsiniz ancak ikinci bisiklet olarak aldığınızda böyle bir sorun olmayacaktır.

Kolay gelsin:)

11. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Son 3 yıl içerisinde İstanbul Anadolu yakasında kullanan sadece iki kişi gördüm!

12. Ogulcandaan

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence zamana karşı bisiklete aşık olmak için saydığınız olumlu şeyler yeterli ^^ Peki bisikletinizi satmanızın nedeni bu saydığınız olumsuz nedenler mi?

13. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Yok, genel olarak farklı bisikletleri denemeyi seviyorum bu yüzden değiştirdim.Yol bisikleti aldığım zamanda çok binmiyor,satıyorum.

14. Ogulcandaan

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için.