Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zafere Giden Yolun Başlangıcında...(30.08.2007)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında optimist tarafından paylaşıldı.

1. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Zafere Giden Yolun Başlangıcında…

“Yarın 30 Ağustos, Zafer Bayramı, yani tatil (*), oh ohhh, aman ne güzeeel… aman ne hoooş...:D O zaman ne yapmalı acaba? Bisikletçi adam boş durur mu?
    Eh, yarın her tarafta törenler ve “günün anlam ve önemini belirten konuşmalar” yapılacağına göre ben de buna uygun bir etkinlik yapayım bari.” diyorum…
    Bisikletimin lastiklerini dün değiştirdim ve yol lastiği taktım, bakımını yaptım, yola hazır yani…Ben de hazırım, akşamdan karbon hidrat ve glikoz depolarımı doldurdum. Neyle mi? Bir tencere bulgur pilavı ve 1 lt. lik dondurmayla… :D şaka şaka, yarısı doğru… ;)
    Ve sabah 07:15’ te düşüyorum yola, tek başıma… Nereye mi? Polatlı’ya…
    İşte, apartmanın önünde, yola koyulmaya hazırım…:in:

Az sonra çevre yolundayım, basıyorum pedallara…

Bir işaret levhası hızınızı azaltın diyor, ben de hemen ayağımı pedaldan hafifçe çekiyorum ve frenlere yavaşça dokunuyorum, neme lazım… ;)

Yaklaşık 20 km sonra Eskişehir yoluna çıktım. İşte kalan yolum ve başlayan hafif yokuş:

Hızım fena değil ve epeyce bu hızda gidiyorum ve giderken çektiğim km saatimin görüntüsü:

Heyyy, yalnız değilim galiba!.. ;)

Temelli’ye yaklaşırken yol kenarında kavun karpuz sergileri görünmeye başlıyor…

İşte Temelli gölcüğü, yarısı yolun karşı tarafında…

Ve yeni yapılan seyir kulesi…

İlçenin girişinde çiçeklerle karşılanıyorum…:)

Burada, fotoğraf makinemin pili bittiği için, pil almak için biraz oyalanıyorum (çünkü yanıma aldığım yedek piller hiç kullanılmamış olduğu halde işe yaramıyor) , yarım saat kadar aradıktan sonra buluyor ve yola devam ediyorum…
    Çok az gitmiştim ki bir kavun sergisine yaklaştığımda sahibi Hilmi abi, “gel gel bi kavun yi de öyle git” diye beni çağırdı, aslında yalnızca bir fotoğraf alacaktım ama, o hemen bir kavuna bıçağı sapladı bile…

Bal gibi kavundan yalnızca bir dilim yiyip pedal çevirmeye devam ediyorum…:lick3: teşekkürler Hilmi abi…

Yol boyunca bazen ayçiçeği (günebakan) tarlasına da rastlıyorum…

Bu arada, ayçiçeklerinin arkasındaki tren yolundan, bir tren, uzak diyarlardan, yolcularını gidecekleri yerlere bir an önce ulaştırma telaşıyla koşturarak geçiyor… Güle güle gitsinler!..

Düğün çiçekleri yol boyunca sıklıkla gördüklerimden…

Böyle böyle, yok çiçekti yok trendi falan derken bakmışım ki Polatlı’ya ulaşmak üzereyim, kendimi de gayet rahat hissediyorum ki bu iyi… :in:

Polatlı’ya girerken, sağ tarafta ve ilçenin hemen üzerindeki tepede “Sakarya Şehitleri Anıtı” görünüyor… (zoom ile çekildi)

Anıtı ziyaret için o yöne yöneliyorum, giderken şehir merkezinden geçiyorum, buradaki tören alanında tören tamamlanmış (ses düzeni vs.) ortalık toplanıyor… yalnızca anıt heykelin önünde çelenkler duruyor…

Şehir merkezindeki parklar ve yol kenarları envai çeşit çok güzel çiçeklerle bezenmiş, bittim yani… :) :)

Vaktimi iyi kullanmak istediğimden şehir içinde oyalanmak istemiyorum, Anıta doğru yoluma devam ediyorum… Biraz yokuş çıkıyorum.

Giriş kapısında askerler bekliyor ve kimlik alarak içeri sokuyorlar, hatta “bisikletle yasak” falan dediler de neyse girebildim… Yokuşu çıkmam gerek.

Saat tam 12:00’ de tepeye varıyorum, km saatim 81 km yi gösteriyor. Anıtın hemen girişinde durup, oradan bir görüntü alıyorum.

İyiki de öyle yapmışım, bundan sonra anıttaki nöbetçi askerler “fotoğraf çekmek yasak” diye görüntü almama izin vermediler…:eek:
    Bir yandan da, ben anıta çıkarken anıtın yanından atılmaya başlanan (kurusıkı) top atışı hala devam ediyor… sanırım 41 pare atacaklar…
    Görüntü alamayınca, bari zaman kazanayım deyip tekrar inişe geçtim, iniş çabuk oldu, az sonra girişe bıraktığım kimliğimi alıp, yine hızla Polatlı-Eskişehir anayoluna çıktım. Şimdi Polatlı’ya 11 km uzaklıktaki Duatepe’ye gidiyorum…
    Ama öğlen oldu, bir şeyler yemem gerek, hem zorlu sayılabilecek bir tırmanış beni bekliyor. Hemen yol üzerindeki bir LPG istasyonunun çardağına çöküyorum… Çeşme var, sebilde buz gibi soğuk su var, eee daha ne isteyimki…

İşte yemek sofrası; cevizli kurabiyelerim ve bir bardak neskayfe, yasasınnn… ;) (ocağım yine yanımda )

Yemek faslı bitti, hadi yola!..(seçimlerdeki slogandan mı etkilendim ne?) Saat 13:00 oldu. İşte Duatepe uzaktan görünüyor…

Az ilerdeki köprülü kavşaktan Üçpınar Köyü yönüne
    dönüyorum. Buradan itibaren 5 km lik bir tırmanış beni bekliyor…

Yol kenarında karpuzlar…

Ve de kavunlar, yata yata büyüyorlar… ;)

Artık son 1 km deyim…

guneykaragoz, ozoz, blueboy ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Ve nihayetinde Duatepe Anıtı’ndayım… pek kimseler yok, sakin ve sessiz, yalnızca iki görevli, çalışıyorlar…

Duatepe, 30 Ağustos’a giden yolun başlangıç noktasıdır. Sakarya Meydan Savaşında, Mustafa Kemal Paşa komutasında 10 Eylül 1921’ de başlayan genel saldırıda işgal altındaki mevzilerden ilk ele geçirilen tepe, ordunun savunmadan saldırıya geçişinin başlangıcıdır. Bu süreç 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanmıştır…
    Yanlarda görünen iki duvarda Duatepe’deki 81 şehidin pirinç harflerle isimleri yazılı…

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
    Bu toprak, bir devrin battığı yerdir
    Eğilde kulak ver, bu sakit yığın
    Bir vatan kalbinin attığı yerdir”

M. Kemal Paşa yaveri Salih (Bozok) Bey ile ovayı izliyor…

Onlarla birlikte ben de bir göz atıyorum… .;

Bu ıssız, gölgesiz yolun solunda
    Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda
    İstiklal uğrunda, namus yolunda
    Can veren Mehmed’in yattığı yerdir”

Anıtın ve heykellerin yaratıcısı, heykel sanatçısı Metin Yurdanur. Heykel, M. Kemal önderliğinde zafere ve uygarlığa atılışını anlatıyor…

M. Kemal, Fevzi Paşa (Çakmak) ve İsmet Bey (İnönü) ile…

Sol tarafta M. Kemal, Halide Edip Adıvar ile görülüyor, ki Türk kadınının Kurtuluş Savaşına katkısını simgeliyor…

Polatlı’ya Duatepe’den şöyle bir bakıyorum, epey uzak görünüyor…

Yalnız, anıt ve heykellerin ön yüzlerinin kuzeye bakıyor olması biraz zaafiyet oluşturuyor, hep karanlıkta kalıyor... Fotoğraf çekiminde zorluk yaratıyor...

Bu 30 Ağustos gününde, bu vatan için, yani bizler için canlarını feda eden büyük çoğunluğu gencecik bu insanlara minnet ve şükran duygularımı sunuyorum, huzur içinde yatsınlar diyorum. :dua:

Bana yardımcı olan görevli Burhan Bey’e teşekkür edip Duatepe’den ayrılıyorum, saatim 14:10 u gösteriyor.
    Tepeden aşağıya, anayola kadar hızlı bir şekilde inip, Ankara’ya dönüşe geçiyorum…

Gidişteki tempom olmasa da yine de ortalama bir tempo tutturarak Ankara’ya biraz yorgun ama mutlu bir şekilde dönüyorum… :) :)
    İşte eve 4-5 km kalmış, gelmişim hani…

Eve varış saatim 18:10, tam 4 saatte gelmişim, eh fena sayılmaz. :in: Hemen hemen sorunsuz geçen bir tur oldu sayılır… Tek başıma olduğumu söylemiştim ama, önce gölgem, sonra yol boyunca çiçekler, kuşlar beni yalnız bırakmadılar… Ve sizler tabiiki, işte birlikte gezdik… ;)

Pedalla kalınız…

Toplam mesafe : 184.5 km
    Ort. Hız : 23.8 km/h

(*) Emekliyimdir… [/COLOR

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tebrikler anlamlı bi gezi :)

optimist bunu beğendi.
  4. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Harika turlar yapıp harika bir şekilde paylaştığınız için, ufacık da olsa tarihten dersler verdiğiniz, belki de unuttuklarımızı hatırlattığınız için çok teşekkürler :)

Yaşadıklarınızı çok güzel ifade edip okuyanlara birçok şey katıyorsunuz. En azından ben verdiğiniz anlamlı mesajları aldığımı söyleyebilirim :)

Teşekkürler :)

Lütfü Çolak, nikanam ve optimist bunu beğendi.
  5. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Tuğberkcim, güzel yorumun için teşekkürler...:) Yaşamı biraz anlamlı hale getirebiliyorsak ne mutlu bize..:) :) :)

6. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    çok teşekkürler yavuz bey.

bize gösterdiğiniz o heykellerin büyüsü,
    çok konuşup hiçbir şey anlatmayan kanlı canlı
    bir grup insandan daha manidar olmalarında.
    anlayana...

Lütfü Çolak, optimist ve Tugfox bunu beğendi.
  7. whistler

whistler Üye

Seviye:
    bir teşekkür de benden.

hem anlatım hem resimler çok güzel. bizi oralara dek götürdünüz.

kazasız belasız, gezilerinizin devamını dilerim.

optimist bunu beğendi.
  8. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Abi selamlar,
    anlamlı günde anlamlı geziniz için tebrikler..

Sizden öğrenecek daha pek çok şeyimiz var... Mesela ne mi???
    Örneğin aşağıdaki gibi..

optimist bunu beğendi.
  9. optimist

optimist Üye

Seviye:
    İsmail arkadaşım, orada hissedilen duygu gerçekten farklı oluyor. Aslında o bölgedeki her tepenin bir öyküsü var... :eek: Esen kalınız..:)

Çok teşekkürler...:)

Merhaba Mesutcum, valla uzun soluklu turlarda onları hiç yanımdan ayırmam, dağbaşında cafe mafe olmuyor bazen...;) Öğrenme olayı karşılıklı, ben de sizlerin gezilerinden çok şey öğreniyorum...:) Teşekkürler...

10. datilla57

datilla57 Yeni Üye

Seviye:
    keyifli ve anlamlı tur anılarını paylaştığın için teşekkürler...

bir yerlerde tekrar karşılaşıp pedallayabilmek dileğiyle..

atilla d.

optimist bunu beğendi.
  11. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    yavuz abi çok anlamlı bi günde , çok anlamlı bi gezi yapmışsın. tebrik ediyorum abi. ayrıca yaptığın km ler de hiç azımsanacak km ler deil yani .performans süper. ankaraya gidip gelirken merak ederdim hep bu anıtları ama hep bi yerlere yetişmeme gerekirdi ve hiç gidemezdim. teşekkür ederim abi. Allah pedal basan kaslarına güç kuvvet versin. :)

lastik değişimi iyi olmuş :) yağ gibi gidiyodur artık expert.... kendimden biliyorum :)

optimist bunu beğendi.
  12. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Merhabalar Oktay arkadaşım, önce teşekkür ederim, performansım eh işte! idare eder... ;) [Laf aramızda, daha bu sabah 50 km tempolu bir antrenman sürüşü yaptım, ort. hız: 30 km...(biraz düşük ama n'apalım :cool:)]
    Geziye gelince, eh, siz pedal dostlarına küçük bir katkıda bulunabiliyorsak, bu sevindirir...:)
    Lastik değişimi gerçekten iyi oldu, üşengeçlik iyi değil yani...
    İyi pedallamalar diliyorum...:)

oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  13. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Yavuz abi çok anlamlı bir geziye daha imza atmışsın.

Bahsettiğiniz gibi bu gezide yanlız değildiniz,
    Sayenizde bizlerde bu yolculuğu yaşamış olduk.

Teşekkürler...

"Tarihini bilmeyen bir millet, yokolmaya mahkumdur!"

optimist bunu beğendi.