Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zabıtadan bisikletliye ceza?!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında baykuş97 tarafından paylaşıldı.

1. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yorum yok...

Altınordu ilçe merkezinde zabıta ekipleri tarafından bisiklet kullanan iki gence cezai işlem uygulanarak bisikletlerine el konuldu. Altınordu ilçe merkezinde fıkra gibi ceza. İki genç spor amaçlı kiraladıkları bisikletlerle Atatürk Bulvarı sahil yolunda giderlerken, bisiklet yolunun dolu olmasından dolayı bisiklet yolunun dışında bisikletlerini kullanmak zorunda kaldıkları için zabıta ekipleri tarafından bisiklet kullanan iki gence cezai işlem uygulanarak bisikletlerine el konuldu. Konu ile alakalı konuşan bisikleti kiralayan Doğuş Bisiklet firma sahibi Mustafa Ayhan konuşmasında; “18 yaşından büyük üniversite talebesi olan bir arkadaşımız bizim iş yerimizden bisiklet kiraladı. Bisiklet yolunda yayalar olduğu için bisiklet yolu dışında bisikletini kullanmış. O esnada zabıta memuru kabadayı bir şekilde” buraya gel lan” genci yanına çağırmış. Gence cezai işlem yapacağı burada bisikletle gezmek yasak diyerek cezi işlem uygulamış. Zabıta ekibi gencin elinden bisikleti alarak, bisikleti Büyükşehir Belediyesinin deposuna atmışlar. “dedi.

“Ceza Sadece Kiralıklara”
    Doğuş Bisiklet Sahibi Ayhan; “Durumun aslını öğrenmek için yanımızda çalışan Melih Öztürk arkadaşı zabıta memurluğuna gönderdim. Normal bisikleti kendine ait olan vatandaş bu alanlarda gezebilir, ancak kiralık olursa bisiklet cezai işlem uygalınıyor denilmiştir. Yani bisikletin sahibi sen isen sorun yok, kiralık ise sorun var. Bunların ikisi de bisiklet, ikisini de şahıs kullanıyor, bunu demekle anlatmaya çalıştılar hala anlamış değiliz. Biz firma olarak zaten 18 yaşından küçük çocuklara bisiklet kiralamıyoruz. Çoğu bisikletçi 12 yaşındaki çocuğa kiralık bisiklet verirken biz vermiyoruz.”diye söyledi.

BİSİKLETE BİLE CEZA!

Zen.eren, Hayrettin, Volg ve 1 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme: 14 Ekim 2015
  2. sari_siyah

sari_siyah Yeni Üye

Seviye:
  3. Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben olsam bakmadan basıp giderdim, ne duracam :D

4. sari_siyah

sari_siyah Yeni Üye

Seviye:
    Ceza kesileceğini tahmin edememişlerdir belki de o_O Ben olsam fesleğen falan verip tebrik edecekler diye özellikle yanaşırdım :kötü::D

5. PsyBeowulf

PsyBeowulf Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    5 Kas 2016 tarihinde yayınlandı

Eskişehir'de böyle bir olay geldi aklıma önceden izlemiştim

6. venom09

venom09 Kıdemli Üye

Adı:
    mustafa
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    havalar sıcak olduğundandır yada işleri olmamıştır.. vizesi geçmiş arabaya bile önce uyarı veriliyor. saçmalık başka hiç bişey değil. anca bizde olur denilecek bi olay.. sinirden gülüyorum...

Bingöl 'e düşen göktaşını bulup satan vatandaştan vergi almaya gidenler vardı hatırladım. ........,....

ysnakblt, fthgzl79, Melogram ve 1 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2017
  7. bariss.t

bariss.t Güneyin Oğlu

Adı:
    Barış T.
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yol bisikletini yakalayabilirlerse yazsınlar cezayı :D

ysnakblt, bsklt07 ve venom09 bunu beğendi.
  8. enes_vl

enes_vl redbaron

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Cezadan önce bisikletlilerin de girmemesi uyarılmışsa doğru bir karardır. Sadece yayaların rahatlıkla yüreyebildiği zaman ve mekanlara ihtiyaç var. Hepimiz yaya oluyoruz. Kaldırımda veya taşıtların olmadığı yerlerde yalnız, ailemle, arkadaşlarımla yaya olarak ilerlerken bazen hızlı ve kontrolsüz biçimde bisikletliler geçiyor. Tehlike yaratıyor ve yayalar tedirgin oluyor. Saygıya hepimizin ihtiyacı var. Yapmamız gereken sadece kendimize verilmesini istemediğimiz bir rahatsızlığı başkasına vermemek. EMPATİ!

ysnakblt, Yalniz, a.f.k. ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  9. mete semiz

mete semiz Üye

Adı:
    Mete Semiz
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Araç trafiğine kapalı bir yerde bisiklet sürmek zaten yasak.
    Bu kanıksanamaz bir kuraldır. Bu cezayı kınayan arkadaşlar, nasıl olur da biz de trafiğin bir parçasıyız diyebilirler.
    Biraz anlayış ve saygı lütfen.

ysnakblt, hashus1099, Yalniz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  10. BerkEvren

BerkEvren Forum Bağımlısı

Adı:
    Berk Evren
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Birde olay Şarköyde oluyor. Şarköy bir bisiklet cenneti zaten. Herkesin bisikletle dolaştığı bir yer. Sahil hattı araç trafiğine kapalı. Kaldırımda / yaya yollarında inatla bisiklete binmeye devam ederseniz yollardaki haklarınızı savunamazsınız.

Caddenin tüm girişlerinde kocaman tabelalar var. Yakın zaman önce oradaydım.

Yol bisikleti ile kalabalık bir yazlık mekanın çarşı alanına girmek ?? (Ama şaka amaçlı sanıyorum bu)

enes_vl, Cem cm ve mete semiz bunu beğendi.
  11. PeDaLLı-YoRuM

PeDaLLı-YoRuM Forum Demirbaşı

Adı:
    Tugi
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hayretler içerisşnde okudum ilginç enteresan ve burası türkiye temalı bir konu

12. bariss.t

bariss.t Güneyin Oğlu

Adı:
    Barış T.
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Şarköy'ü tam olarak bilmiyorum, bisiklet sürülebilecek bir yer varsa kaldırıma çıkmak olmaz zaten. Ben mümkün olduğunca boş saatlerde çıkıp bisiklete öyle biniyorum ancak zabıta tutup bisikleti bağlamaya çalışırsa da önce yakalasın. Gidip elimle de zabıtaya hediye etmem bisikleti.

13. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Araç trafiğine kapalı, üstelik uyarı koymuşlar açık açık. Demişler ki şu şu saatler arası araç, bisiklet, motosiklet vs girmesin. Kontrolde de kuralları uygulamışlar ve de çok da doğru bir iş yapmışlar. Bisikletli olarak herkesi şikayet ediyoruz da kurallar bize dokununca niye yadırgıyoruz.

Murat B., mete semiz ve Yalniz bunu beğendi.
  14. fthgzl79

fthgzl79 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Türkiye'de bisiklete binen kişilerin büyük çoğunluğu dar gelirlidir..Çoğunluğu zaten çocuk ve genç..Yetişkinlerin bisiklete binmesi bir istisnadır..Buna rağmen bisikletlilere ceza kesmek veya bisiklete el koymak hastalıklı bir davranıştır..
    Hiçbir geliri olmayan 15 yaşındaki bir çocuğa ceza kesmek veya elinden bisikleti almak,nasıl bir psikopatlıktır?!

15. emre64

emre64 Yeni Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Mosso
    Bizde böyle. Yayanın girmesi yasak olan yola giren yayaya ceza yok, normal yolda giden bisikletliye ceza var. Hayırlısı.

16. Yalniz

Yalniz Yeni Üye

Adı:
    Cezmi
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Doğru her zaman doğrudur. Uygulama biz bisikletlilere dokununca rahatsiz olmamaliyiz. Bilakis tebrik ve teşvik etmeliyiz. Arkadaşların da belirttiği gibi ana yoldaki sağ şerit hakkımızı nasıl savunuyorsak yayanın hakkına da saygı göstermeliyiz.
    Kolluk kuvvetlerinden aynı performansı bisiklet yolu üzerine park eden araçların çekici tarafından çekilip ceza kesilmesiyle bekliyoruz.
    Adalet herkese eşit mesafede olursa adalettir.
    Hatta adaletsizlik herkese eşit mesafede olursa o da bir çeşit adalettir.

Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  17. HakanAydın55

HakanAydın55 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

atasoy bunu beğendi.
  18. sonyaz

sonyaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ceza yaz ama el koymak nedir

19. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    yine geldik aynı halta.
    yayalaştırılmış caddelerde taşıt kullanmak yasaktır. çok basit değil mi bu kural? bisikleti elinize aldığınızda artık yayasınızdır, sürdüğünüzde ise taşıt. yok şuna niye ceza verilmiyormuş, buna niye verilmiyormuş.

işte ülkede hiçbir kurumun, hiçbir sistemin işlememesinin başlıca nedeni. başkaları kural ihlal ediyor, benim etmeme de ses çıkarmasınlar. hayır.
    kural varsa uygulanır. keyfiyetten kuralsızlık doğar. kural uygulayanlara değil, uygulamayanlara çemkirin.

ek: el koymanın mantığını bilmiyorum, o ayrı konu.

Son düzenleme: 3 Ağustos 2017
  20. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Tüm bağlantı noktalarına görünür şekilde uyarı levhası koymuşlarsa problem yok bizim açımızdan :) Ama suçsuz günahsız bacağım kadar çocukların elinden de bisikleti almamak lazım. Belediyenin sayfasına girdim, melül melül bisiklete bakan kıza içim acıdı. Yazık yani o kızcağızı bisikletten korkutmamak gerek, uyarıp yollamak gerek.

Çoğu AVM'de de bu kurala uyuyoruz zaten. Otoparka kadar sürerek gelip, AVM'ye ait araçların giremediği açık alanlarda elimizde devam ediyoruz.