Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zabıta bisikletimin kilidini kesip götürmüş

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında GÖRKEM.G tarafından paylaşıldı.

1. GÖRKEM.G

GÖRKEM.G Üye

Seviye:
    Dün çalıştığım yerin önünde kaldırımın köşesindeki ağaca bisikletimi kaldırıma paralel olarak kilitlemiştim. kaldırımdan yürüyen insanları engellemiyordu. emin olmamakla birlikte 16:30 17:30 saatleri arasında Balıkesir BŞB zabıta ekibinin gelip kilidi kesip bisikleti alıp gittiğini öğrendim çevredeki esnaftan.
    Hemen belediyeyi aradım ertesi gün mesai saatleri içinde alabileceğim söylendi. Tanıdıklarımız vasıtası ile rica minnet 21:30da depolarından teslim aldım bisikleti. Resmi bir evrak tutmadılar. bisikletin sağını solunu incelerken bir fotoğrafımı çektiler bisikletimi aldığıma dair belge olacakmış sanırım.
    Ara sokaklara koy sen bunu ara sokaklara karışmıyoruz ana caddede olunca alırız dediler. iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlarla tartışmak istemedim orada aldım bisikletimi ve kesilmiş zincirimi döndüm eve.

Benzin yakmıyoruz, doğayı ve havayı kirletmiyoruz, trafiği engelliyoruz, küresel ısınmayı engellemeye çalışıyoruz, sağlıklı yaşıyoruz ödülümüz de bu oluyor.

Belediyeye bir dilekçe yazmayı düşünüyorum olay ile ilgili, bir şey çıkmayacağını biliyorum ama yine de yazacağım.
    Başka yapabileceğim bir şey var mı acaba?

2. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Önce bu işi neye dayanarak yaptıklarını sor. Eğer dayanakları varsa yapacak bir şey yok.

3. Kara Kartal

Kara Kartal Yalnız Konvoy

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dün ana cadde üzerinde ki bir pastaneden alışveriş yapmak için bisikletimden indim, bisikleti pastane avlusu ile kaldırımı ayıran çitin pastane tarafına yasladım (Avlu içinde ki tüm masalar boş bir kişi bile oturmuyor.) İçeri girdim, İlk duyduğum cümle 'Yalnız bisikleti dışarı çıkarabilir misiniz?' oldu. Dışarıda ki çite yasladığım bisikletim için, köpeğiyle dükkana giren adam muamelesi gördüm.

Sinirden ne diyeceğimi bilemedim, pastanız da adamlığınız da sizin olsun serzenişiyle çıkmaktan başka bişey düşünemedim şaşkınlıktan.

Bizim milletin büyük bir kısmı Aziz NESİN'in söylediği cinsten maalesef.

Adam arabasını engelli geçişine bırakır, yaya kaldırımına çıkar işgal eder 'GIK' diyemezler, ama bisikletinizi kesip giderler bu ülke böyle.

NewStyle, suat akman, leyla_p ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  4. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kara Kartal orada çalışan da cinsmiş. ben şimdiye kadar hiç öyle bi olayla karşılaşmadım. hatta bisiklete yer bile buluyorlar bizim burada esnaflar.

leyla_p bunu beğendi.
  5. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    geçmiş olsun.

6. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kaldirima arac gerec koymak yasak maalesef . Ama bisiklete gelene kadar kaldirimdaki araclari ve dukkanlarin masa sandalyelerini almalilar.

suat akman, leyla_p ve AliÇimen bunu beğendi.
  7. GÖRKEM.G

GÖRKEM.G Üye

Seviye:
    Sadece yasak olduğunu söylediler. Ara sokaklara bırak ana yoldakileri topluyoruz dediler.

2 hafta önce Çanakkaledeydim bisikleti ve bisikletliyi seven bir şehir, böyle bir olay yaşamanız gerçekten üzücü. En iyisini yapmışsınız çıkıp gitmekle.

teşekkür ediyorum.

İnsiyatif kullanılabilir diye düşünüyorum. Zabıtaya kalsa sokağa çıkamayacağız.

8. menesyalcn

menesyalcn Yeni Üye

Adı:
    Enes Yalçın
    Geçmiş olsun.

9. Mehmet ÇAKAR

Mehmet ÇAKAR Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    nedir bu insanlarda ki bisiklet düşmanlığı arkadaş güzelim türkiyede her şey serbest tek bisiklet yasak. geçmiş olsun kardeş

10. Yusuf Ziya Aktaş

Yusuf Ziya Aktaş Bayburtlee:)

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Görkem bey. Belediye ekipleri zincirinizi keserek sizin malınıza zarar vermiş oluyorlar. Bu yasal değil. Bulunduğunuz ildeki adliyede Savcılığa belediye hakkında şikayette bulunun. Savcılık gereğini yapacaktır. Ancak kanun maddelerine ulaşabilirseniz internet üzerinden biraz araştırın. Dilekçenize dayanak olması için. Tekrar yaşanmaması dileği ile...

11. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Birisi şikayet etmiştir. Ya da işini tam anlamıyla yapmaya çalışan bir görevliye denk gelmişsiniz. Zira trafik zabıtanın görevleri arasında bu iş ve yapılan uygulama ne yazık ki hukuki. Boş yere kimseye dert yanıp, zaman ve moral kaybetmeyin. Yine de siz bilirsiniz...

ismail.yüksel bunu beğendi.
  12. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:

ben bisikletimle alsancaktaki migros'un, bahçelerarasındaki tansaşın ve güzelbahçedeki kipa express'in içine girdim.. kimseyi engellemeyecek şekilde bi kenara bırakıp alışveriş yapmışlığım var.. insanlar çoğunlukla anlayışlı oluyor, arada istisnalar çıkabilir takmamak lazım, bir de anlayışsızlık yapan küçük esnaf ise direkt uzaklaşmak en güzeli

13. GÖRKEM.G

GÖRKEM.G Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim.

Aynen dediğiniz gibi. Bu kadar korkmasalar keşke bisikletlerden.

Biraz araştırdım sanırım yaptıkları hukuki, hatta ceza bile yazabiliyorlarmış. Bisiklet parklarına park etmemiz gerekiyormuş. hani ön tekerin mandalını söküp kadroyu çaldıkları parklara.

Hoam bizimde aklımıza o geldi ama zabıta amirine özellikle sordum yoktu şikayet ana yollarda görünce alıyoruz dediler bana. İlginiz için teşekkürler savcılıkla vs uğraşmayı düşünmüyorum ama belediyeye bir dilekçe yazacağım.

14. Yusuf Ziya Aktaş

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    :) Maalesef böyle bi kısır döngü var Görkem bey... Ben adliyede çalıştığım için savcılığa dilekçe yazmak onu takip etmek zor gelmiyor gözüme tabii sizin durumunuz nasıldır bilemiyorum. Belediyeye yazacağınız dilekçeyi bence direk belediye başkanlığı makamına yazın. Belediye başkanına gider o zaman o dilekçe. Kendisi okumasa da yardımcıları takip edeceklerdir. Tekrar geçmiş olsun.

15. technic4

technic4 Sağlıklı yaşam için bisiklet...

Bisiklet:
    Merida
    merhaba

bence BİMER'e şikayet et durumu...
    sana bir cevap gelir bence..

Çevre için çok önemli olan bu taşıtı, hangi dayanakla kaldırıp götürmüşler ??
    (ki kaldırımlara park eden araçlar var ve ben onların çekildiğini filan da görmüyorum...)

16. GÖRKEM.G

GÖRKEM.G Üye

Seviye:
    Direk belediye başkanlığına böyle bir dilekçe yazabiliyor muyuz?

iyi hatırlattınız hocam bimer'i oraya da yazayım.

17. Yusuf Ziya Aktaş

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Balıkesir Belediye Başkanlığına diye başlık atarak yazın dilekçenizi. O dilekçe zaten belediye başkan yardımcıları tarafından değerlendriyor diye biliyorum ben. Yanlışım varsa şayet belediyelerin işleyişini daha iyi bilen arkadaşlar düzeltsinler lütfen.

GÖRKEM.G bunu beğendi.
  18. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Geçmiş olsun ilk defa böyle bir şey duydum.

Benim de Antalya'da başıma ilginç bir olay geldi. Bir cadde trafiğe kapatılmış sadece yayalara açık. Bisikletim yanımda gidondan tutmuş yavaş yavaş yürüyorum. Bir güvenlikçi "Beyefendi burası sadece yayalara açık" diye seslendi ve yanıma geldi. Ben adamın yüzüne şaşkın şaşkın bakınca "Benlik bir şey yok" dedi.

Bunun üzerine "Bende yayayım dikkat ederseniz ve burası bir cadde" dedim. Başkaları da geldi ve bana hak verdiler sonra yoluma devam ettim.

suat akman ve GÖRKEM.G bunu beğendi.
  19. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    savcılığa şikayet etsenizde takipsizlik alırsınız başka birşey olmaz bu biraz kişiden kişiye değişiyor uygulama durumu zabıtanın görevlerinde şunlar yazıyor, bunlara dayanarak yaptım der. belediyeye şikayet edilse belki bisiklet kullanımını teşvik eden bir belediyeyse bu durumda bir uyarı yapar ama savcılığa başvurulursa bu olayı kolluk görevi kapsamında değerlendirip olayda bir suç olmadığından takipsizlik diye karar verebiilir. gerçi ücretsiz isterseniz verebilirsiniz

Zabıtanın görevleri

kanun maddelerini okuyunca anladığım trafik zabıtası bu araçları kaldırabilir belediye zabıtasının görevi olup olmadığını bu maddelerden çıkaramadım belki başka yönetmelik varsa onu okumak lazım.
    uygulayan şahıs kanunları böyle yorumladım diyedebilir ama belediyeye şikayet etseniz daha faydalı olur kanaatindeyim.

Yusuf Ziya Aktaş bunu beğendi.
  20. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Geçen hafta ara sokaklardan giderken telefonla konuşmak için durup kaldırıma çıktım bisiklet i elimde tutarken görüşmemi yaptım tam kapattım gideceğim, önünde bulunduğum evin içinden birisi çıkıp ne bekliyon burda gibisinden şeyler söyledi, adama karşılık dahi vermeden uzaklaştım.