Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışından nasıl bisiklet alınır?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında BF Okuru_ tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar yurtdışından nasıl bisiklet alınıyor internet üzerinden?türkiye ye satan siteler varsa söylerseniz sevinirim.ayrıca gümrüge takılıyor mu ve takılırsa ne yapmak gerekiyor?

2. erayender.

erayender. Üye

Seviye:
    bana kalırsa herhangi bir internet sitesinden sipariş verme derim :) yani sağlam firmalardan hususi olarak belirtmen karşılığında getirildiğini duymuştum ama nekadar doğru bilemem..

3. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    İnternet üzerinden alman mümkün ama %99 ihtimalle gümrüğe takılır . Gümrüğe takıldığı takdirde, fiyatı 1500 euro ya kadar olan ürünler için;
    Sipariş Avrupa birliği üyesi ülkelerden verilmiş ise %18 vergi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden verilmiş ise %20 vergi vermek durumunda kalırsın. Kargo UPS, fedex vs gibi özel kargo şirketleri ile yollanmış ise bu vergi haricinde Ordino vs gibi ekstra ücret ödemen gerekir ki bunlar da epey tutuyor. Bu yüzden gümrüğe takılma ihtimali olan siparişleri, Türkiyede dağıtımını PTT nin yaptığı, USPS, Royal mail vs gibi ülkelerin Ulusal posta şirketlerini kullanan şirketlerden yapman daha iyi olur.
    Kargo ücretleri büyüklüğüne göre öyle aman aman tutmuyor, genelde 50-100 euro civarı tutuyor hatta bazı siteler sipariş tutarı belli bi tutarı geçince kargo ücreti almıyor. Buna ilave olarak Avrupa Birliği üyesi ülkelerden alışveriş yapınca zaten VAT iadesi olduğu için gümrükte vergi ödense dahi neredeyse Avrupadaki satış fiyatına bisiklet alınmış oluyor.
    Diğer başlıkta yazmış olduğum yurtdışı alışveriş sitelerini tekrar yazayım, hepsi hesaplı değil bazısı ucuz bazısı pahalı, bazısı bisiklet satmıyor bildiklerimi yazayım..

wiggle.co.uk
    chainreactioncycles.co.uk
    jensonusa.com
    evanscycles.com
    bikestore.cc
    alwaysriding.co.uk
    starbike.com
    xxcycle.com
    biker-boarder.de
    bikebuster.dk
    bikediscount.com
    bike-mailorder.de
    actionsports.de
    merlincycles.co.uk
    probikekit.com
    westbrookcycles.co.uk
    slanecycles.com
    nano-bike-parts.de
    winstanleysbikes.co.uk
    parker-international.co.uk
    primera-sports.com
    petracycles.co.uk
    profirad.de
    bikepalast.com
    race-worx.de
    cnc-bike.de
    jejamescycles.co.uk
    beelinebicycles.co.uk
    speedgoat.com
    cyclesportsuk.co.uk
    welovemountains.com
    doublexstore.de
    swinnertoncycles.co.uk
    bunnyhop.de

emrah9700 ve ali ayhan cıvıl bunu beğendi.
  4. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    bilgi teşekkür ederim.sitelere bakacağım :)) fakat gümrük limitinin 1500 euro oldugundan eminmisin? ben 100 euro yada 100 dolar diye biliyordum.

5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ticari kapsamda değerlendirilmeyen mallar 150 euroya kadar vergi ödemezsin, 150-1500 euro arası dediğim gibi %18 veya %20 vergi ödersin. Benim bildiğim bu şekilde..

6. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler :)

7. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yanlışlıkla 150 euro'ya kadar vergi ödenmez demişim doğrusu 100 euro olacak.

8. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    güzel konu,takipteyim

9. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    ben yurtdışından almaktan vazgeçtim.gümrükle hiç ugraşamam :D

10. yunus arslan

yunus arslan Aktif Üye

Seviye:
    bilgiler için teşekkürler=)

11. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    arkadaşlar yurt dışından bisiklet getirtmek gözünüzü korkutmasın. açıklamasını yapayımda kafalar karışmasın. bisikleti ptt gibi devlete ait postalar ile göndertirseniz. gümrüğe takıldığında kkazim arkadaşımızında dediği gibi avrupa birliği üyesi ülkeler için %18 vergi dışındakiler için %20 lik bir vergi ödersiniz. fakat ticari amaçla alırsanız yani bir üründen birden fazla gibi, başka vergilerde ekleniyor üzerine. yani her üründen bir tane almak koşulu ile %18 yada %20 verginizi ödeyip malınızı çekebiliyorsunuz.

d.n: bilgilerin tamamı gümrük müşavirliği yapan bir tanıdığımdan alınmıştır. doğru bilgi budur.

12. Koray Oral

Koray Oral Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Parça parça getirirseniz sorun yaşamazsınız . Ama bir seferde büyük meblağlar gümrüğe takılıyor :( En büyük parça kadro diğerleri çok sıkıntı yaratmaz :) Ben bugüne kadar çok şey aldım Ebay sitesinden hiç sıkıntı yaşamadım .
    Birazda sanş bu işler o sırada kontrol eden görevlinin insiyatifine bağlı :) Aynı zamanda motorsiklet kullanıcısıyım 2 sene önce Dainese marka motorsiklet montu getirtmiştim ( Türkiye fiyatı 1300 Liraydı ) eve kağıt geldi almaya gittim . Gümrükte ki görevli kişi koliye göz ucuyla bakıp verdi bana montumu :)